سایا خودرو اعلام میدارد در حال حاضر امکان فروش به کلیه هموطنان عزیز در سرتاسر ایران فراهم میباشد
خریدی متفاوت، فرصت بینظیر برای خرید خودرو دلخواه
خط ویژه واحد فروش: 02171333133
گواهی نامه رانندگی

شماره گواهینامه چیست و چطور باید آن را دریافت کرد؟

دنیای امروز دنیای کارت‌ها است؛ از مدارک هویتی مثل کارت ملی، کارت پایان خدمت و کارت گواهینامه رانندگی تا کارت‌های خدماتی مثل کارت عابر بانک و کارت ویزیت و غیره. هر کدام از این کارت‌ها هم کارایی خاصی دارند و برای امر به خصوصی طراحی شده و مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما آنچه وجه تمایز این کارت‌هاست، شماره است. شماره گواهینامه، شماره ملی، شماره سریال، شماره کارت بانکی و غیره این روزها مصارف زیادی دارند و بین مردم رد و بدل می‌شوند.

این مقاله هم قصد دارد درباره یکی از این شماره‌ها که بر روی گواهینامه رانندگی درج شده و اصطلاحا به آن شماره ی گواهینامه می‌گویند، اطلاعات بیشتری به شما ارائه کند. پس تا پایان با ما همراه باشید و خواندن هیچ یک از پاراگراف‌های آن را از دست ندهید.

اهمیت گواهینامه رانندگی و شماره آن

گواهینامه رانندگی مرجع مهمی است که نشان می‌دهد فرد صلاحیت تردد با خودرو در جایگاه راننده را دارد یا خیر. شاید تصور کنید که صلاحیت رانندگی به آگاهی فرد نسبت به تکنیک‌های رانندگی است و اصطلاحا اینکه دست فرمان طرف چطور است صلاحیت او برای رانندگی را مشخص می‌کند، در حالیکه گواهینامه مرجعی حقوقی برای اجازه رانندگی در معابر عمومی شهری و برون شهری است.

جالب است بدانید اهمیت گواهینامه به لحاظ حقوقی اینقدر زیاد است که چنانچه شخصی بدون گواهینامه پشت اتومبیل بنشیند و در حین رانندگی تصادفی منجر به فوت داشته باشد، به عنوان قتل عمد مجازات خواهد شد.

این سند حقوقی توسط یک شماره یکتا به نام شماره گواهینامه شناخته شده و هر گواهینامه را نسبت به نمونه دیگر جدا می‌کند.

با کلیک بر روی لینک درج شده با شرایط فروش اقساطی جک s5 آنا شوید.

مشخصات شماره گواهینامه

شماره هر گواهینامه رانندگی دارای مشخصاتی مهم و منحصر به فرد است که دانستن آنها خالی از لطف نیست.

نخست اینکه شماره ی گواهینامه یکتا است. به عبارتی گواهینامه هر فرد یک شماره ثابت و بی همتا دارد و هیچ دو نفری نیستند که شماره ی گواهینامه یکسانی داشته باشند. درست چیزی شبیه کد ملی که برای تمامی ایرانیان ثابت و تکرار ناپذیر است.

دومین مشخصه مهم برای گواهینامه تعداد ارقام آن است. هر گواهینامه یک شماره ده رقمی دارد که این مورد هم مشابه شماره کد ملی است.

سومین ویژگی هم مربوط به عناصر تشکیل دهنده آن است. شماره گواهینامه تماما از ارقام تشکیل شده است و برخلاف شماره پلاک خودرو و یا شماره سریال شناسنامه که در آن از حروف الفبای فارسی هم کمک گرفته شده است، اینجا فقط حروف هستند که مشخصات فرد راننده را ثبت می‌کنند.

بیشتر بخوانید: تمدید گواهینامه چطور انجام میشود؟

چطور شماره گواهینامه را پیدا کنم؟

استعلام شماره گواهینامه

همانطور که در بالاتر مورد اشاره قرار گرفت، شماره هر گواهینامه به عنوان کدی یکتا نشان دهنده اطلاعات فردی است که از سوی مراجع قانونی و پلیس رسمی کشور، دارای صلاحیت رانندگی تشخیص داده شده است. این شماره اما برای اقدامات فراوانی کاربرد دارد و لازم است هر راننده آن را بداند. در این بخش از مقاله سعی داریم شما را با شیوه های مختلف پیدا کردن شماره گواهینامه آشنا کنیم.

مشاهده از روی گواهینامه

اصلی ترین و شاید ساده ترین روش برای آگاهی از شماره ی گواهینامه، مراجعه به کارت گواهینامه است. شماره ده رقمی مربوط به هر فرد روی کارت گواهینامه و در قسمت پایین آن درج شده است. این شماره ده رقم است و نسبت به ارقام دیگر روی کارت به راحتی قابل تشخیص است.

استعلام از طریق پیامک

اما همیشه کار به این راحتی نیست. گاهی بنا به دلایل مختلف گواهینامه در دسترس نیست و دانستن شماره آن هم ضروری است، مثل وقتی که گواهینامه مفقود شده باشد یا کیف حاوی مدارک شخصی فردی به سرقت رفته باشد. در اینجا شیوه‌های دیگری برای دسترسی و استعلام شماره گواهینامه وجود دارد مثل استعلام پیامکی.

شما می‌توانید با ارسال عدد یک به شماره 1100 از شماره ی گواهینامه خود کسب آگاهی کنید. البته ذکر این نکته لازم است که شماره 1100 مربوط به خدمات غیر حضوری پلیس به علاوه 10 بوده و کسب دیگر موارد لازم در حوزه پلیس الکترونیک برای رانندگان را تسهیل می‌کند.

استعلام از طریق تلفن

شاید برای برخی از افراد به هر دلیلی دسترسی به تلفن همراه برای ارسال پیامک مقدور نباشد و یا اینکه بنا به دلایلی سامانه پیام کوتاه دچار قطعی و اختلال شده باشد. اینجا استفاده از شماره تلفن 81253573 و همچنین شماره 81253561 با پیش شماره 021 مفید خواهد بود. شماره‌های ذکر شده مربوط به مرکز صدور گواهینامه هستند.

البته باید بدانید که استفاده از این شماره‌ها برای تماس زمانی کاربرد دارد که پس از 40 روز از قبولی در آزمون رانندگی، گواهینامه به در منزل شما ارسال نشده باشد.

استعلام از طریق وب سایت

شاید شما برای شرکت در طرح فروش اقساطی کرمان موتور به موتورهای جستجوگر اینترنت مراجعه کرده باشید و در آن لحظه مراجعه به کیف مدارک و آگاهی از شماره گواهینامه کمی سخت باشد! اینجاست که می‌توانید با باز کردن یک پنجره جدید و مراجعه به سایت پست از شماره مربوط به گواهینامه خود آگاهی بیابید.

توجه داشته باشید که این روش هم بیشتر برای افرادی کاربرد دارد که به تازگی در آزمون رانندگی پذیرفته شده و گواهینامه آنها برایشان ارسال نشده است. در اینجا اطلاعات مرسوله پستی شامل مشخصات فردی و از جمله شماره یکتای گواهینامه قابل استخراج است. هرچند ممکن است تا مدتی پس از دریافت مرسوله هم بتوانید اطلاعات مرسوله دریافت شده یا همان گواهینامه را از سایت پست دریافت کنید.

استعلام به کمک پلیس راهور فراجا

یکی از راه‌های مطمئن برای دریافت شماره گواهینامه مراجعه حضوری به دفاتر پلیس راهور در هر شهر و منطقه ای است. هر کسی می‌تواند با مراجعه به این دفاتر و ارائه مدارک هویتی نسبت دریافت شماره روی گواهینامه اش اقدام کند.

این روش برای افرادی مناسب است که گواهینامه آنها مفقود شده یا به همراه کیف مدارک آنها به سرقت رفته است؛ چراکه دفاتر پلیس راهور در کنار ارائه شماره مربوط به گواهینامه، یک رسید به فرد تحویل می‌دهند که به لحاظ حقوقی در حکم گواهینامه بوده و فرد می‌تواند با همراه داشتن آن، نسبت به رانندگی در معابر عمومی و جاده‌ها اقدام کند.

استعلام از راه مراجعه به دفاتر پلیس +10

متداول و مرسوم ترین شیوه برای آگاهی یافتن و استعلام شماره گواهینامه مراجعه به دفاتر پلیس بعلاوه ده می‌باشد. این دفاتر که گستردگی بالایی در سطح شهرهای کشور دارند همه روزه فعال بوده و در کنار انجام امورات مربوط به اخذ شماره مربوط به گواهینامه می‌توانند شما را در خصوص دریافت میزان خلافی خودرو و ثبت شکایت نسبت به آن یاری کنند.

توجه داشته باشید چنانچه گواهینامه رانندگی شما مفقود شده است می‌توانید در این مراکز اعلام مفقودی گواهینامه را هم ثبت کرده و کارهای اداری آن را پیگیری کنید.

شماره گواهینامه چه کاربردی دارد؟

کاربرد شماره گواهینامه

در بالا مطالب مهم و کاربردی در مورد روش‌های استعلام و پیدا کردن شماره مربوط به گواهینامه رانندگی ذکر شد، اما شاید این سوال در ذهن شما پیش بیاید که اساسا شماره گواهینامه چه کاربردی دارد و به چه کاری می‌آید؟

شماره درج شده روی گواهینامه هر فردی رقمی منحصر به فرد است، یعنی اگر دو راننده با اسامی یکسان داشته باشیم، یعنی دو نفر با نام نرگس محمدی در شهری زندگی کنند، وجه تمایز آنها در مقام راننده همین شماره درج شده روی گواهینامه است. پلیس راهور و دیگر مراجع قانونی زمان رسیدگی به دعاوی قانونی از طریق شماره مربوط به گواهینامه این دو فرد را تمیز داده و متمایز می‌کنند.

کاربرد مهم و پر استفاده دیگر برای شماره گواهینامه مربوط به ثبت نام خودرو و درج اطلاعات کاربری در سایت‌های مربوط به فروش خودرو است. بهرحال شمار زیادی از افراد جامعه علاقه دارند شانس خود را در لاتاری و بخت آزمایی خرید خودرو از کارخانه‌های خودروسازی امتحان کنند. خان اول از این شیوه سخت و صعب الامور درج اطلاعات کاربری و از جمله شماره ی گواهینامه است. اینجا است که دانستن این شماره و شیوه‌های استعلام آن به افراد کمک می‌کنند تا خان نخست از هفت خان پیچیده قرعه کشی خودرو و برنده شدن یک دستگاه دنا پلاس توربو اتومات را پشت سر بگذارند.

کاربرد دیگر برای شماره منحصر به فرد گواهینامه مربوط به زمان مفقودی و گم شدن گواهینامه است. در این زمان رانندگی با خودرو خلاف قانون است، اما چنانچه کسی در این زمان مجبور به رانندگی شده و از بخت بد گرفتار پلیس شود، می‌تواند با ارائه این شماره به پلیس، او را نسبت به دارا بودن گواهینامه آگاه کند. همچنین هنگام مراجعه به دفاتر پلیس بعلاوه 10 و یا دفاتر پلیس راهور برای طی مراحل اداری صدور گواهینامه المثنی دانستن شماره گواهینامه است.

آیا با عوض کردن گواهینامه شماره آن تغییر می‌کند؟

گاهی ما خودرو خود را عوض می‌کنیم و مثلا جک s5 را به یکی از محصولات هیوندای یا هایما تغییر می‌دهیم. در اینجا فرآیند تعویض پلاک طبق قوانین موجود انجام می‌شود و چنانچه فرد دارای پلاکی از پیش ثبت شده باشد که در حال حاضر روی خودرویی نصب نیست، همان پلاک قبلی را دریافت می‌کند.

اما در خصوص گواهینامه این اتفاق نمی‌افتد و این امر تفاوت بین کارت ملی و کارت گواهینامه را نشان می‌دهد. هر گواهینامه شماره مخصوص به خود را دارد و چنانچه فردی بخواهد به دلیل مفقودی گواهینامه المثنی بگیرد و یا بخواهد گواهینامه منقضی شده خود را تمدید کند، بایستی بداند که گواهینامه جدید او شماره ای تازه و جدید خواهد داشت و شماره قبلی با همان گواهینامه مفقود و یا منقضی شده است.

شماره گواهینامه بین المللی است؟

شماره گواهینامه بین المللی است؟

برخی افراد تمایل دارند بواسطه شغل و علایق با خودروی خود به سفرهای خارج از کشور بروند و یا اینکه نیاز دارند در دیگر کشورها هم بتوانند مجوز رانندگی داشته باشند. مثلا شاید کسی بخواهد با هایما s7 به عراق برود. این افراد لازم است که نسبت به دریافت گواهینامه بین المللی اقدام کنند و مراحل اداری آن را نیز طی کنند.

اما از آنجایی که گواهینامه معمولی و متداول صادر شده از سوی پلیس تنها برای رانندگی در ایران استفاده می‌شود، شماره روی آن هم مربوط به سیستم داخل ایران بوده و با شماره گواهینامه بین المللی متفاوت است. در بالاتر هم گفته شد که شماره هر گواهینامه منحصر به فرد بود و قابل تکرار نیست در این قسمت ذکر این نکته لازم است که شماره هر گواهینامه مختص به همان کارت بوده و چنانچه گواهینامه جدید تحت عنوان المثنی و بین المللی برای همان فرد صادر شود، شماره آن نیز تغییر می‌کند.

اهمیت کارت گواهینامه و شماره آن

از قدیم‌الایام گواهینامه به عنوان یک اجازه‌نامه شناخته شده که به رانندگان فرصت رانندگی در سطح شهر را ارائه می‌دهد. به عبارتی دیگر گواهینامه همان مدرکی است که توسط پلیس راهنمایی و رانندگی در دست رانندگان مجرب قرار می‌گیرد تا هویت آن‌ها ثبت شود.

حداقل سن قانونی دریافت گواهینامه ۱۸ سال است. در خصوص اخذ گواهینامه ضرورت دارد به آموزشگاه‌های رانندگی مراجعه نمایید و پس از گذراندن کلاس‌های تئوری و عملی، توسط نیروهای پلیس راهنمایی و رانندگی مورد سنجش قرار بگیرید.

در صورتی که بتوانید پس از آزمون اصلی آئین‌نامه و آزمون شهری از جانب پلیس راهنمایی و رانندگی نمره قبولی را اتخاذ کنید، گواهینامه به شما ارائه می‌گردد.

گواهینامه به مدت ۱۰ سال اعتبار دارد. جالب است بدانید برای تمدید گواهینامه فرد از منظر سلامت روحی و روانی مورد بررسی قرار می‌گیرد. علاوه بر این، مدت اعتبار گواهینامه برای بزرگسالان در رده سنی بالای ۷۰ سال، ۵ سال است. اما شاید سوال اصلی شما این باشد که شماره گواهینامه کجاست و چیست؟ از چه راهی باید برای پیدا کردن شماره گواهینامه اقدام کرد؟

به عدد ۱۰ رقمی مختص به هر فرد که بر روی کارت گواهینامه تعبیه شده، شماره گواهینامه می‌گویند. این شماره بیانگر صلاحیت فرد برای رانندگی است و کاربردهای بسیاری دارد. حتی اکثر استعلام‌ها نیز از طریق همین شماره انجام می‌شود تا در صورت لزوم گواهینامه شما تایید شود.

استعلام شماره گواهینامه در مواقعی که دسترسی به آن میسر نیست، بسیار کاربردی است. در برخی موارد احتمال مفقود شدن گواهینامه وجود دارد. علاوه بر این، گواهینامه حدود ۳۰ الی ۴۰ روز پس از قبولی در آزمون‌های رانندگی صادر می‌گردد و می‌توانید از آن برای رانندگی استفاده کنید.

شماره گواهی نامه

جمع بندی

در مقاله حاضر سعی شد تا اطلاعات مهمی در مورد گواهینامه رانندگی و شماره آن آورده شود. می‌توان ادعا کرد که این مقاله تا امروز جامع ترین نمونه در این خصوص در دنیای اطلاعات اینترنت به زبان فارسی است.

در این مقاله که از سوی تیم کارشناسان مجله سایا تهیه شده است، درباره اهمیت اخذ گواهینامه برای رانندگی و مشکلات حقوقی راندن خودرو بدون گواهینامه مطالبی مهم آمد. همچنین درباره شماره گواهینامه هم نکاتی کاربردی ذکر شد مثل اینکه راه‌های استعلام این شماره چیست. ساده ترین و متداول ترین شیوه برای کسب اطلاع از شماره هر گواهینامه مراجعه به دفاتر پلیس بعلاوه 10 است. هر فردی که گواهینامه رانندگی اش مفقود شده می‌تواند با مراجعه به این مراکز ضمن کسب اطلاع از شماره مربوط به گواهینامه نسبت به انجام امور ثبت مفقودی و درخواست گواهینامه المثنی هم اقدام کند.

در پایان لازم به ذکر است که مجله سایا خودرو سعی دارد اطلاعات جامعی در مورد خودرو پیش روی کاربران و مخاطبان عزیز خود قرار دهد و بانک جامعی از دستورالعمل‌های مربوط به نگهداری خودرو را ارائه کند. ضمن اینکه در این مجله اینترنتی درباره ترفندهای استفاده بهینه از خودرو هم مطالب جالب توجهی آمده است.

اما باید توجه داشته باشید که گروه سایا خودرو در این تارنما علاوه بر پوشش مناسب بانک اطلاعاتی مجله سایا، اقدامات مهمی در خصوص فروش اقساطی خودرو نیز ارائه کرده است. چنانچه قصد دارید نسبت به خرید اقساطی ساینا اقدام کنید و یا دیگر خودروهای ایران خودرو و سایپا را به صورت قسطی و با شرایطی باور نکردنی بخرید، حتما دیگر قسمت‌های سایت سایا خودرو را هم مشاهده کنید.

کارشناسان با تجربه گروه سایا خودرو آماده هستند تا تماس‌های مخاطبان گرامی از سراسر ایران را پاسخگو باشند و اطلاعات جامعی درباره شیوه‌های فروش خودروهای ایرانی و خارجی به صورت قسطی را به مراجعین ارائه کنند. امکان خرید قسطی خودرو با پیش پرداختی مناسب در اقساطی بلند مدت برای کاهش فشار اقتصادی به خریداران از جمله امکاناتی است که سایا خودرو به مشتریان خود ارائه می‌کند.

سوالات متداول

چه کسانی واجد شرایط برای دریافت گواهینامه المثنی هستند؟

درخواست برای صدور گواهینامه المثنی در مواقعی که مشخصات فردی مانند نام و نام خانوادگی تغییر یافته و همچنین کارت گواهینامه مفقود یا مخدوش شده است، امکان‌پذیر است.

آیا برای تمدید گواهینامه معاینه چشم لازم است؟

درصورتی که قصد دارید گواهینامه خود را تمدید کنید، حتما باید برای معاینه مجدد چشم به پزشک مراجعه کنید.

بعد از گم شدن گواهینامه چه کاری انجام دهیم؟

بعد از گم شدن گواهینامه و حتی المثنی باید در اولین فرصت به پلیس +10 نزدیک خود مراجعه کنید و اقدامات لازم برای دریافت مجدد آن را انجام دهید.

3.2/5 - (4 امتیاز)
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مقالات اخیر

مقایسه چانگان cs35 پلاس با تیگو ۷ پرو
در این مقاله از سایا خودرو قصد داریم تا به مقایسه چانگان cs35 پلاس با...
مقایسه تارا اتوماتیک با شاهین اتوماتیک
مقایسه تارا اتوماتیک و شاهین اتوماتیک همیشه جذابیت خاص خود را دارد. این دو خودرو،...
مقایسه خودرو سایپا اطلس با سایپا کوییک GX
با ورود سایپا اطلس به بازار، سؤالات بسیاری در مورد مقایسه این خودرو با سایپا...
مقایسه جک J4 و برلیانس H330
در گذشته نه چندان دور، محصولات جک J5 از جمله پرفروش‌ترین محصولات شرکت کرمان موتور...
جهت مشاوره تماس بگیرین