سایا خودرو اعلام میدارد در حال حاضر امکان فروش به کلیه هموطنان عزیز در سرتاسر ایران فراهم میباشد
خریدی متفاوت، فرصت بینظیر برای خرید خودرو دلخواه
خط ویژه واحد فروش: 02171333133
تمدید گواهینامه

مراحل تمدید گواهینامه + مدارک لازم، هزینه و مراکز

گواهینامه رانندگی از آن دست مدارکی است که چنانچه اعتبار ان بگذرد، باید مجددا برای تمدید ان اقدام کنید. به طور معمول مدت اعتبار این مدرک هویتی، ۱۰ سال است و یک ماه مانده به سر رسید پایان اعتبار، باید برای تمدید گواهینامه اقدام کنید، در غیر این صورت از سوی پلیس راهنمایی و رانندگی جریمه خواهید شد. همین ابتدای مقاله لازم است به شما اطلاع دهیم که چنانچه قصد شرکت در طرح‌های فروش اقساطی خودرو دارید، سایا خودرو در طرح ویژه خود با شرایط استثنایی تعدادی از خودروهای داخلی و خارجی را عرضه می‌کند که برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با مراکز فروش ما تماس بگیرید. اما اگر مدت زیادی از پایان اعتبار گواهینامه شما باقی نمانده است و برای نخستین بار می‌خواهید اقدام به تمدید گواهینامه کنید و ابهاماتی در ذهن دارید مانند اینکه آیا باید مجددا معاینه چشم بروم یا خیر، مدارک مورد نیاز چیست و چقدر هزینه لازم است، ادامه مطلب را از دست ندهید.

مدارک تمدید گواهینامه

داشتن اطلاع دقیق درباره مدارک تمدید گواهینامه باعث می‌شود تا این پروسه را سریع‌تر پشت سر بگذارید. فرقی نمی‌کند که چند سالتان است، خانم هستید یا آقا، اکنون که زمان تمدید اعتبار  گواهینامه شما رسیده است، حول و حوش سی سال سن دارید و طی این سالها با ساز و کار بروکراسی اداری در کشورمان به خوبی آشنا شده‌اید! بنابراین منطقی‌ترین اقدامی که می‌توانید انجام دهید این است که ابتدا مدارک مورد نظر را تهیه و تجمیع کرده و سپس برای تمدید اعتبار گواهینامه رانندگی اقدام کنید. فکرش را بکنید که مرخصی ساعتی از محل کار گرفته‌اید یا یک کلاس دانشگاه را تعطیل کرده‌اید تا بتوانید برای تمدید اعتبار گواهینامه‌تان اقدام کنید، اما همه مدارک را با خود به همراه نداشته باشید. در این شرایط مجبور می‌شوید یک بار دیگر همه این مقدمات را فراهم کنید. مقدماتی که شاید مهیا کردنش قدری سخت باشد و نتوانید برای بار دوم در یک هفته متوالی موفق به دریافت مرخصی یا غیبت در کلاس درس شوید. ضمنا اگر قصد تعویض ماشین فعلی خود با یک ماشین مدرن‌تر را دارید یا می‌خواهید برای اولین بار، ماشین بخرید، از طرح ویژه فروش اقساطی سایپا که توسط سایا خودرو ارایه شده است، غافل نشوید. و اما مدارک مورد نیاز برای تمدید گواهینامه:

 • اصل شناسنامه
 • کپی صفحه اول شناسنامه
 • کپی صفحه توضیحات( چنانچه توضیحی وجود داشته باشد )
 • اصل کارت ملی هوشمند (چنانچه هنوز موفق به دریافت کارت ملی جدید نشده‌اید، باید برگه حاوی کد رهگیری را ارایه کنید)
 • کپی کارت ملی هوشمند
 • برگه کد پستی ده رقمی محل زندگی دریافتی از آژانس‌های پستی
 • اصل گواهینامه رانندگی قبلی
 • ارائه مدرکی دال بر اعلام گروه خونی و یا اعلام شفاهی و ثبت در برگه به همراه امضا و اثر انگشت
 • سه قطعه عکس رنگی ۳×4
 • به همراه داشتن کارت بانکی برای پرداخت هزینه
 • ارایه نتیجه معاینات پزشکی

با در دست داشتن این مدارک، یک ماه پیش از تمام شدن اعتبار گواهی رانندگی برای تمدید گواهینامه به دفاتر پلیس +۱۰ مراجعه کنید.

جهت آشنایی با شرایط ویژه فروش اقساطی کرمان موتور در سایا خودرو کلیک کنید.

تمدید گواهینامه آنلاین

دو سال پاندمی کرونا باعث شد، تا وابستگی مردم به خدمات غیر حضوری و آنلاین پر رنگ‌تر از قبل شود. در همین راستا برخی از کارمندان و دانشجویان این سوال برایشان پیش می‌آید که آیا می‌توان بدون حضور در دفاتر پلیس به علاوه ۱۰ برای تمدید اعتبار گواهی رانندگی اقدام کرد. متاسفانه باید صراحتا اعلام کنیم که امکان تمدید گواهینامه آنلاین وجود ندارد. شما باید شخصا در دفاتر پلیس +10 حضور پیدا کنید، زیرا باید احراز هویت شوید و پای برگه‌ها و درخواست، اثر انگشت خود را ثبت کنید. بنابراین نه تنها امکان ارائه خدمات برخط وجود ندارد، بلکه جز خودتان هیچ کس دیگر هم نمی‌تواند برای این کار اقدام کند. ناگزیرید تا به گرفتن مرخصی ساعتی از محل کار برای تمدید مدرک خود اقدام کنید.

مدارک لازم برای تمدید گواهینامه

هزینه تمدید گواهینامه

هزینه تمدید گواهینامه معمولا در اوایل هر سال اعلام می‌‌شود. این مبلغ برای سال جاری حدود ۵۰ هزار تومان اعلام شده است. البته فقط همین پنجاه هزار تومان نیست و شما هزینه‌های جانبی دیگری مانند تمبر، هزینه معاینه پزشکی و … هم دارید که روی هم رفته باید حدود ۱۲۰  هزار تومان برای این کار کنار بگذارید.

راستی! اگر رویای نشستن پشت فرمان غول‌های جذاب چینی مانند فیدلیتی یا دیگنیتی را دارید، شرایط استثنایی سایا خودرو را از دست ندهید.

با کلیک بر روی لینک درج شده درباره فروش اقساطی جک s5 مطالعه کنید.

تمدید گواهینامه بعد از چند سال

خیلی از جوانان به محض قبولی در دانشگاه یا رسیدن به سن ۱۸ سال، برای دریافت گواهینامه اقدام می‌کنند. اما شرایط به گونه‌ای پیش نمی‌رود که صاحب خودرو شخصی شوند یا به هر علت دیگری رانندگی را کنار می‌گذارند. گاهی حتی یادشان می‌رود که برای تمدید  گواهینامه بعد از ده سال اقدام کنند و بعد از چندین سال که صاحب خودرو می‌شوند یا بنا به اقتضای کار و زندگی مجبور به رانندگی می‌شوند و به فکر تمدید گواهی می‌افتند. ممکن است همسرتان به ماموریت کاری رفته باشد و دلتان بخواهد بعد سال‌ها خودتان پشت فرمان بنشینید، ماشین او را بردارید و با فرزندتان یک دوری بزنید یا با شرایط فوق العاده سایا خودرو برای خرید قسطی کوییک s مواجه شده باشید و با شرکت در آن صاحب ماشین مورد علاقه‌تان شده باشید، اما یک آن به خودتان بیایید و ببینید، گواهینامه شما منقضی شده است. خب! اینک چاره چیست آیا راهی وجود دارد که بتوانید گواهینامه را تمدید کنید؟ بله! جای نگرانی نیست. اما باید جریمه بپردازید! یعنی علاوه بر اینکه برای تمدید مدرک معتبر رانندگی خود باید هزینه مرسوم را بپردازید، برای تمدید گواهینامه بعد از چند سال، به ازای هر سال تاخیر در تمدید نیز باید مبلغی جریمه بپردازید. هزینه‌ای که برای سال جاری ۵۰ هزار تومان اعلام شده است.

تمدید گواهینامه افراد بالای 70 سال

اگر به تازگی با استفاده از طرح فروش اقساطی خودرو شاهین سایپا از سایا خودرو صاحب ماشین نو شده‌اید و از جمله افرادی هم هستید که به تازگی گواهینامه رانندگی دریافت کرده‌اید، بهتر است بدانید که تمدید گواهینامه بعد از ده سال ۱۰ سال باید انجام شود. اما آیا تا کنون با خود فکر کرده‌اید این روند تا چه زمانی ادامه دارد؟! لازم است به شما بگوییم که تا سن ۶۵ سالگی هر ده سال یک‌بار، گواهینامه شما تمدید خواهد شد. اما پس از اینکه به سلامتی دهه ششم زندگی خود را به نیمه رساندید، گواهینامه‌تان پنج ساله تمدید می‌شود. تمدید گواهینامه افراد بالای ۷۰ سال هر دو سال یک بار اتفاق می‌افتد. زیرا این افراد باید مکررا مورد معاینات پزشکی نظیر بینایی، شنوایی و سلامت دیگر اعضای بدن قرار بگیرند.

تمدید گواهینامه تا چه سنی است؟

ما در کشور قانونی داریم که اجازه نمی‌دهد زیر ۱۸ ساله‌ها برای دریافت گواهینامه اقدام کنند. اگرچه در سالهای اخیر همین قانون  نیز مورد بحث و گفتگوهای بسیار زیادی واقع شده است، اما تا زمان نگارش این مطلب در آذر ماه ۱۴۰۱ قانون فعلا همین است. منتقدان این قانون معتقدند ۱۸ سال سن کمی برای اعطای گواهینامه رانندگی است و بیشترین آمار تصادفات را هم افراد زیر ۳۵ سال ثبت کرده‌اند. با این وجود ۱۸ سالگی، سن دریافت مجوز رانندگی است. اما تا چه زمانی می‌توان رانندگی کرد یا تمدید گواهینامه تا چه سنی است؟! این سوال را طور دیگری هم می‌توان مطرح کرد: حداکثر سن رانندگی در کشور ما چند سال است؟! اجازه بدهید صراحتا به شما اعلام کنیم که در کشور ما قانونی پیرامون اینکه از این سن به بعد نمی‌توانید پشت فرمان بنشینید، وجود ندارد. چه بسا اینکه در ۶۰ سالگی صاحب ساینا s شده باشید و دلتان بخواهد پشت فرمان ماشین جذابتان بنشینید. بنابراین تا زمانی که مشکل جسمی نداشته باشید، رانندگی برای شما امکان‌پذیر است. فقط مساله‌ای که وجود دارد، زمان تمدید گواهینامه است. تا ۶۵ سالگی هر ۱۰ سال یک بار گواهی شما باید تمدید شود، اما بعد از این سن تا ۷۰ سالگی اعتبار گواهینامه شما پنج ساله خواهد بود. بعد از جشن تولد هفتاد سالگی، هر دو سال یک بار تحت معاینات پزشکی قرار می‌گیرید تا صلاحیت شما برای رانندگی تایید شود.

برای تمدید گواهینامه کجا باید رفت؟

اگرچه بسیاری از خدمات در دنیای امروز غیر حضوری انجام می‌شود، اما تمدید اعتبار گواهینامه رانندگی از این قاعده مستثناست. بنابراین نمی‌توانید در خانه یا محل کار بنشینید و صرفا با چند کلیک ساده به تمدید گواهینامه فکر کنید. شما باید با در دست داشتن مدارکی که در بخش‌های قبلی شرحش عنوان شد، حضورا برای تمدید اعتبار مدرک رانندگی خود مراجعه کنید. اگر نخستین بار است که قصد تمدید اعتبار گواهینامه را دارید احتمالا اکنون خواهید پرسید که برای تمدید گواهینامه کجا باید رفت، در پاسخ باید به شما بگوییم فرقی نمی‌کند کجا زندگی می‌کنید، باید به یکی از دفاتر پلیس به اضافه ۱۰ بروید. باید شخصا این کار را انجام بدهید زیرا ثبت اثر انگشت شما ضروری است. همچنین ممکن است نیاز باشد تا سلامت جسمی شما در کمیسیون و نزد پزشکان معتمد ناجا تایید شود. در این صورت هم باید خودتان برای انجام معاینات اقدام کنید تا نتیجه به صورت سیستمی برای مرجع صدور گواهینامه ارسال شود. بنابراین هیچ کس به غیر از شما نمی‌تواند برای تمدید گواهینامه اقدام کند.

مراکز تمدید گواهینامه

آیا برای تمدید گواهینامه معاینه چشم لازم است؟

بسیاری‌ها می‌پرسند آیا برای تمدید اعتبار گواهینامه رانندگی باید دوباره آزمون عملی یا آیین نامه داد؟! خیر! خیالتان راحت. شما فقط یک بار امتحان می‌دهید و یک عمر تمدید می‌کنید. اما اگر این سوال برایتان پیش آمده که آیا برای تمدید گواهینامه معاینه چشم لازم است باید بگوییم بله! پس از اینکه شما مدارک را جمع آوری و تحویل دفتر پلیس بعلاوه ۱۰ کردید، به شما برگه‌ای ارائه می‌شود که بر اساس آن باید به یکی از پزشکان معتمد ناجا مراجعه کنید، تا بینایی سنجی شوید. نتیجه از طریق پزشک به دفاتر پلیس +۱٠  اعلام خواهد شد. بینایی سنجی هم پروسه پیچیده و عجیب و غریبی ندارد، نظیر همان چیزی است که در هنگام دریافت گواهینامه انجام دادید و صرفا به تشخیص جهات حروف E خلاصه می‌شود. مگر اینکه شما از موارد خاص باشید. در این صورت باید همانند زمان دریافت گواهی رانندگی برای تمدید گواهینامه نیز به کمیسیون بروید و تایید پزشکان معتمد را جلب کنید. ذکر یک نکته هم ضروری است. برخی‌ها دهسال پیش که گواهی دریافت کردند یا گواهینامه خود را تمدید کردند، مجبور به استفاده از عینک طبی بودند و کد استفاده ار عینک روی گواهینامه آن‌ها ثبت شده است. اما اکنون عمل لیزیک انجام داده‌اند و دیگر نیازی به درج کد رانندگی با عینک طبی ندارند. در این صورت باید این مساله با پزشک معتمد ناجا مطرح شود و نتیجه از طریق او به مراتب بالاتر اطلاع داده شود.

تمدید گواهینامه رانندگی چند روز طول می کشد؟

در پاسخ به این سوال که تمدید گواهینامه رانندگی چند روز طول می کشد بهتر است بدانید که باید ابتدا به دفاتر پلیس بعلاوه ده مراجعه کنید. در ادامه پس از اینکه مدارک را ارائه دادید، برای معاینه چشم اقدام کردید، درنهایت یک برگه به شما داده می‌شود که تا زمان دریافت گواهی جدید، سند تردد شماست. در نظر داشته باشید که هر روز رانندگی شما بدون گواهینامه، جریمه خواهد داشت بنابراین برگه را حتما به همراه داشته باشید. به طور کلی باید گفت بین یک هفته تا ده روز طول می‌کشد تا گواهینامه شما به دستتان برسد. بنابراین منطقی است که پیش از سر رسید زمان اعتبار، برای تمدید گواهینامه اقدام کنید.

کلام آخر

گواهینامه رانندگی مجوز تردد شما به عنوان راننده است که ثابت می‌کند شما مهارت عملی و تئوری برای راندن وسیله نقلیه را دارید. بنابراین لازم است تا یک ماه مانده به سر رسید اعتبار آن، برای تمدید اقدام کنید تا مشمول جریمه نشوید. چنانچه سالهاست از انقضای  گواهینامه می‌گذرد و اقدامی نکرده‌اید، بهتر است با پرداخت جریمه، مجوز رانندگی خود را معتبر کنید. برای تمدید گواهینامه باید با تجمیع مدارکی که در این مقاله به آن اشاره شد، به دفاتر پلیس بعلاوه ده مراجعه کنید. این مطلب توسط تیم تولید محتوای سایا خودرو تنظیم شده است تا اطلاعات کافی را در اختیار شما راننده محترم بگذارد. چنانچه قصد شرکت در طرح‌های فروش اقساطی خودروهای داخلی یا خارجی را دارید یا می‌خواهید از جدیدترین قیمت جک S5 و دیگر ماشین‌های مدرن ایرانی و خارجی مطلع شوید با مراکز فروش ما تماس بگیرید. همچنین امکان مشاوره رایگان با کارشناسان مجرب نیز برای شما فراهم شده است. بنابراینچه قصد دارید برای اولین بار با بهترین شرایط صاحب یک ماشین قسطی شوید، چه ماشین دارید و قصد تعویض آن با یک خودرو مدرن را دارید، مطمئن باشید در هیچ مرکزی شرایطی بهتر از اینجا پیدا نخواهید کرد!

2.8/5 - (56 امتیاز)
4 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مقالات اخیر

مقایسه جک J4 و برلیانس H330
در گذشته نه چندان دور، محصولات جک J5 از جمله پرفروش‌ترین محصولات شرکت کرمان موتور...
تفاوت ساینا و تیبا 2
تیبا در حال حاضر، جایگزین پراید شده است و با وجود اینکه ظاهر آن خیلی...
پیش فروش خودرو لاماری ایما
طبق پیش فروش خودرو لاماری ایما در سامانه یکپارچه عرضه خودرو های وارداتی، این شرکت...
سامانه خرید خودرو وارداتی جانبازان
در تاریخ 4 بهمن ماه سال 1402 اولین اطلاعیه و اعلامیه در خصوص واردات خودرو...
جهت مشاوره تماس بگیرین