سایا خودرو اعلام میدارد در حال حاضر امکان فروش به کلیه هموطنان عزیز در سرتاسر ایران فراهم میباشد
خریدی متفاوت، فرصت بینظیر برای خرید خودرو دلخواه
خط ویژه واحد فروش: 02171333133
همه چیز درمورد شمع خودرو

راهنمای جامع تعمیر شمع خودرو + تعویض و علائم خرابی شمع خودرو

شمع‌ها یک قطعه کوچک در خودرو شما هستند، اندازه آن‌ها در ابعاد یکی از انگشتان دست شماست، اما همین قطعه کوچک، نقش تعیین کننده‌ای در عملکرد صحیح موتور دارد.
بنابراین چنانچه این عضو از ماشین شخصی شما دچار نقص شود و تعمیر شمع خودرو به موقع انجام نشود، مجبور خواهید بود تا هزینه سنگینی برای رفع مشکل پیش آمده، بپردازید.

شمع خودرو چگونه کار می‌ کند؟

چرا نام این قطعه شمع است؟! اجازه بدهید اینگونه پاسخ دهیم. تعریف شما از شمع چیست؟ قطعا میگویید شی کوچکی که با یک جرقه فندک، روشن می‌شود.
شمع خودرو نیز تقریبا چنیت نقشی دارد؛ کوچک اما به شدت کاربردی. به طوری که در مهم‌ترین عملیات خودرو یعنی احتراق نقش موثری دارد.
پیش از اینکه درباره تعمیر شمع خودرو صحبت کنیم، لازم است بدانیم شمع‌ها در خودرو دقیقا چه می‌کنند. باید بدانید که شمع به کمک جریان الکتریسیته جرقه لازم برای اشتعال را ایجاد می‌کند. بنابراین در محفظه احتراق، سوخت و هوا بر اثر جرقه حاصله ترکیب می,شوند و انرژی مورد نیاز برای حرکت موتور فراهم می‌شود.
موتور، محرک خودرو شماست و تا زمانی که روشن نشود شما به مقصد نخواهید رسید. این عملیات برای تمامی خودروها یکسان است، از شاهین گرفته تا پراید یا خودروهای درجه یک اروپایی.
بنابراین در صورت هر گونه نقص در این قطعه، سریعا به تعمیر شمع خودرو بپردازید تا از آسیب رساندن به قطعات دیگر و موتور جلوگیری شود.

با کلیک بر روی لینک درج شده درباره فروش اقساطی دیگنیتی بخوانید.

نقش شمع و وایر در خودرو

اگر بخواهیم نقش شمع و وایر در خودرو را توضیح دهیم لازم است تا به درک درستی از شمع، وایر و کوئل برسیم.
پیشتر هم گفته شد که شمع قطعه‌ای کاربردی و کوچک است که با قرار گرفتن روی سیلندر و ایجاد جرقه، موجب احتراق می‌شود.
شمع با یک سر خود الکتریسیته لازم را دریافت می‌کند و به درون سیلندر می‌فرستد. در درون سیلندر مخلوط سوخت و هوا جریان دارد، الکتریسیته وارد شده با ایجاد جرقه، احتراق را ممکن می‌کند و در نتیجه موتور با این محرک به حرکت می‌افتد. اختلال در این پروسه به موتور آسیب می‌زند بنابراین باید به موقع به تعمیر شمع خودرو پرداخت.
وایر چیست؟ قطعه‌ای که برق را از کوئل یا دلکو به شمع می‌رساند. درست است که برق باید از باتری گرفته شود، اما کوئل و دلکو با افزایش ولتاژ، انجام جرقه را سرعت می‌بخشند.
به طور کلی در تعریف وایر باید گفت رابط انتقال جریان برق هستند که به شکل سیم یا کابل در کاپوت جا خوش کرده‌اند.
در خودروهای جدید، وایر به طور کامل حذف شده است اما در خودروهای قدیمی مانند پراید این قطعه وجود دارد. در صورت بروز خرابی در این قطعه، خودتان هم قادر خواهید بود تا مشکل را حل کنید.

جهت آشنایی با شرایط فروش اقساطی فیدلیتی در سایا خودرو کلیک کنید.

نحوه تعمیر وایر شمع پراید

پیش از اینکه وارد مقوله تعمیر شمع خودرو، علل خرابی و علائمآن شویم، بد نیست به تعمیر وایر پرفروش‌ترین خودرو دهه‌های اخیر در کشور، یعنی پراید بپردازیم.
نحوه تعمیر وایر شمع پراید به این صورت است که کاپوت را بالا بزنید و قسمت بالای پوسته موتور را وارسی کنید. احتمالا وایرهایی را خواهید دید که یک سرشان به داخل موتور رفته‌اند تا به شمع متصل شوند و سر دیگر به کویل وصل شده است.
کافی است به وسیله آچار شمع، وایرها را به آرامی جدا کنید و وایرهای جدید را جایگزین کنید. دقت کنید که هر کدام را دقیقا سر جای خود ببندید در غیر این صورت اگر تعمیر وایر شمع اصولی انجام نشود، ماشین روشن نمی‌شود و یا اگر روشن شود، بد کار خواهد کرد.
فراموش نکنید این کار را باید در صورتی انجام دهید که مطمئن هستید نقصی در وایرها وجود دارد، در غیر این صورت باید برای تعمیر شمع خودرو اقدام کنید.

جهت کسب اطلاعات درباره فروش اقساطی بهمن موتور کلیک کنید.

هر خودرو چند شمع دارد؟

تعداد شمع‌های مورد نیاز در هر خودرو ارتباط مستقیمی با تعداد سیلندرهای آن خودرو دارد. البته تعداد شمع‌ها به یک آیتم دیگر نیز وابسته است: اندازه موتور،
بر این اساس برای هر سیلندر، سازنده یک شمع در نظر گرفته است، اگر شما صاحب یک خودروی چهار سیلندره هستید، یعنی ماشین شما چهار شمع دارد.
البته وسایل نقلیه‌ای که روی آن‌ها موتور HEMI تعبیه شده است، به ازای یک سیلندر، دو شمع در نطر گرفته شده است. اگر صاحب یک ماشین خارجی هستید که اطلاعات زیادی از ان در دست نیست و هنوز مطمئن نیستید دقیقا چند شمع دارید، بهتر است به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه کنید.
اطلاع از تعداد شمع‌ها هنگامی که نیاز به تعمیر یا تعویض شمع خودرو باشد، ضروری است. زیرا شما دقیقا می‌دانید باید چند شمع تهیه کنید، به سراغ چه برندی بروید و چقدر هزینه پیش رو خواهید داشت.

علت خراب شدن شمع ماشین

دلایل خراب شدن شمع خودرو

فرقی نمی‌کند که در طرح‌های خرید اقساطی سایپا و ایران خودرو شرکت کنید یا ماشین‌های خارجی، به هر حال سر رشته داشتن درباره مسائل فنی و مکانیکی خودرو باعث می‌شود در صرف هزینه‌های جانبی صرفه جویی شود.
به دلایل متفاوتی ممکن است مجبور به تعمیر شمع خودرو شوید. این دلایل ممکن است به خاطر مدت زمان زیادی که از این قطعه استفاده شده باشد. بر این اساس شمع دچار فرسودگی شده و باید تعویض شود.
گاهی بر اثر ایراد در دیگر قطعات، برق کافی به شمع نمی‌رسد در نتیجه عملیات احتراق به درستی صورت نمی‌گیرد و به مرور شمع نیز دچار مشکل می‌شود.
بنابراین چه در طرح فروش اقساطی دنا پلاس توربو اتومات شرکت کرده باشید چه صاحب پراید یا پژو هستید، دانستن دلایل خراب شدن شمع‌های خودرو برای شما می‌تواند مفید باشد.
در ادامه به شکل تخصصی این دلایل را بررسی می‌کنیم:

 • حرارت بیش از حد

یکی از دلایل نیاز به تعمیر شمع خودرو، حرارت دیدن بیش از حد آن‌هاست. در حالت پیش اشتعال یا خرابی سیستم خنک کننده، شمع‌ها دچار حرارت بالا می‌شوند و الکترودهای خود را خیلی زود از دست می‌دهند.
پیش اشتعال باعث بروز گرما بیش از حد در محفظه احتراق می‌شود و در نتیجه نقص در شمع ایجاد می‌کند. اگر سیستم خنک کننده نیز وظیفه خود را به درستی انجام ندهد، موتور و شمع‌ها بیش از حد داغ می‌شوند و نیاز به تعمیر شمع ماشین حتمی است.

 • نشت روغن موتور به محفظه احتراق

یکی از مهم‌ترین دلایلی که شما را مجبور به تعمیر شمع خودرو خواهد کرد، نشت روغن موتور به محفظه احتراق است. در این صورت شمع‌ها روغنی می‌شوند، به مرور رسوب می‌کنند و طبیعی است که نتوانند عملیات احتراق را به درستی پشتیبانی کنند.

 • فیلتر هوای کثیف

فرقی نمی‌کند که اقدام به خرید فیدلیتی کرده باشید، یا یک ماشین ایرانی، اگر فیلتر هوا را به موقع تعویض نکنید، دوده راه خود را برای ورود به محفظه احتراق باز می‌کند، در نتیجه کربن روی شمع انباشته می‌شود و عملیات احتراق به تعویق می‌افتد.

دیگر عواملی که باعث می‌شوند نیاز به تعمیر شمع خودرو پیدا کنید:

 • بی‌حرکت بودن خودرو برای مدت طولانی
 • خرابی انژکتور
 • رانندگی طولانی مدت با سرعت پایین

خراب شدن شمع ماشین

علائم خراب شدن شمع خودرو

چه برای خرید دیگنیتی اقدام کرده باشید چه 206 تیپ 2 سوار شوید، شما باید علائم خراب شدن شمع خودرو را بشناسید تا اقدام به موقع انجام دهید.
به بیان دیگر تا علائم خراب بودن این قطعه را متوجه نشوید، نمی‌توانید به طور دقیق عملیات عیب یابی شمع خودرو را تکمیل کنید. بنابراین این علائم را جدی بگیرید:

 • استارت خوردن ماشین

خودرو شما استارت می‌خورد و روشن نمی‌شود یا پس از چندین بار استارت زدن روشن می‌شود و با لرزش شروع به حرکت می‌کند.
شاید اولین فرضیه‌ای که به ذهنتان میرسد این است که یا یادتان رفته دیروز هنگام بازگشت از سر کار، بنزین بزنید و یا باتری خالی کرده‌اید. اما نه! به احتمال زیاد شما باید برای تعمیر شمع خودرو اقدام کنید، زیرا این یکی از نشانه‌هاست.

 • لرزش و صدا در دور موتور پایین

اگر شمع خودرو شما آسیب دیده باشد، هنگامی که دور موتور پایین می‌آید، لرزش را در خودرو حس می‌کنید یا صدای تق و توق می‌شنوید. برای جلوگیری از پرداخت هزینه‌های سنگین، با دیدن این نشانع‌ها خودرو را متوقف کرده و اجازه بدهید نزدیکترین تکنسین آن را معاینه کند.

 • ماشین بریده بریده حرکت می‌کند

یکی دیگر از نشانه‌هایی که ثابت می‌کند به تعمیر شمع خودرو نیاز مبرم دارید، این است که هنگامی که خودرو به سختی روشن می‌شود و لرزش آن به حدی است که بریده بریده حرکت می‌کند. در این وضعیت آلایندگی بیشتری را شاهد هستید و اختلال در عملکرد سیلندرها باعث چنین رویدادی میشود.

 • مصرف سوخت بالا

آیا بیشتر از قبل بنزین می‌زنید و نمی‌دانید ریشه مشکل از کجاست؟ پیشنهاد می‌کنیم سلامت شمع‌ها را بررسی کنید، زیرا نقص در آن‌ها می‌تواند باعث افزایش بی‌رویه مصرف سوخت شما شود. با تعمیر شمع خودرو می‌توانید این مشکل را حل کنید.

 • بالا نرفتن سرعت

شده است تا به حال پاهایتان را روی پدال گاز فشار دهید اما عملا شتاب و سرعتی را حس نکنید؟! خب! اگر با چنین پدیده‌ای رو به رو بوده‌اید، بدانید ایراد از شمع‌هاست.

شناخت علائم خرابی شمع خودرو باعث درک صحیح تر عملکرد خودرو و اقدام به انجام کارهای لازم حین خرابی خودرو است.

جهت کسب اطلاعات درباره شرایط فروش اقساطی خودرو در مجموعه سایا خودرو کلیک کنید.

انواع شمع خودرو کدام است؟

انواع شمع خودرو را بر اساس آیتم‌های متنوعی تقسیم‌بندی می‌کنند:

 • بر اساس متریال تشکیل دهنده
 • بر اساس قیمت
 • بر اساس کد حرارتی
 • بر اساس تعداد الکترود

شناخت انواع شمع در عیب یابی و تعمیر شمع خودرو، نقش دارد.

اگر در برخی مواقع با مواردی همچون باز نشدن شمع خودرو رو به رو شدید توصیه می کنیم در سریع ترین زمان خودروی خود را به دست تعمبرکار ماهر بسپارید.

انواع شمع خودرو بر اساس متریال تشکیل دهنده و قیمت

بر این اساس انواع شمع‌ها را به:

1- مس

2- پلاتین

3- ایریدیوم

تقسیم‌بندی می‌کنند. از این میان شمع مسی کوتاه‌ترین عمر و ایریدیوم بالاترین عمر را دارند. همچنین شنع مسی ارزان‌ترین و ایریدیوم گران‌ترین نوع است.

انواع شمع خودرو بر اساس کد حرارتی

بر این اساس شمع‌ها بر مبنای میزان حرارتی که از داخل سیلندر به بدنه موتپر پارد می‌کنند، تقسیم می‌شوند:
• شمع سرد
• نیمه گرم
• و گرم
شمع سرد پایه کوتاه و شمع گرم پایه بلندترین است. هم چنین شمع سرد، حرارت را با سرعت بیشتری منتقل می‌کند و شمع گرم با سرعتی کمتر.

هرچه شمع خودرو دقیقا متناسب با نوع خودرو انتخاب شود، به طبع خرابی شمع خودرو نیز در گذر زمان کمتر به چشم می خورد.

انواع شمع خودرو بر اساس تعداد الکترود

در این بخش از مقاله تعمیر شمع خودرو به تقسیم بندی انواع این قطعه بر اساس تعداد الکترود می‌پردازیم.
انواع شمع از نظر تعداد الکترودهای منفی به یک تا چهار زمانه تقسیم می‌شوند. شمع خودرو بر اساس تعداد الکترود مثبت به دو نوع معمولی و سوزنی طبقه بندی میشود.

تعمیر شمع ماشین

چگونه شمع‌های خودرو را تعمیر کنیم؟

اگر نحوه تعمیر شمع خودرو را بلد باشید و خودتان برای تعویض آن‌ها اقدام کنید، در واقع اقدامی به نفع جیب خودتان انجام داده‌اید زیرا هزینه‌ای به تعمیرکار نمی‌پردازید.
اما برای انجام این کار هم به ابزار تخصصی و مواد خاصی نظیر گریس نیاز دارید و هم اینکه باید تخصص کافی برای استفاده از این ابزار و جای‌گذاری شمع‌های جدید را داشته باشید.
پیشنهاد می‌کنیم اگر نخستین باری است که قصد دارید این کار را انجام دهید، حتما با نظارت یک تعمیرکار باشد تا از آسیب رسیدن به دیگر قطعات خودداری شود.

بهترین برند شمع خودرو

اگر ملزم به تعمیر شمع خودرو شدید و باید این قطعه را تهیه کنید، این بخش از مقاله برایتان بسیار کاربردی خواهد بود.
انتخاب بهترین مارک شمع خودرو باعث می‌شود به طور کلی عملکرد خودرو شما بهتر شود و دیگر از مشکلاتی که شمع‌های فرسوده برای شما ایجاد می‌کردند خبری نباشد.
از بهترین برندهای تولید کننده شمع خودرو می‌توان به:

 • شرکت انجیکا و دنسو ژاپن
 • شرکت بوش آلمان
 • شرکت اکیوم فرانسه
 • شرکت توچ چین
 • یک برند وطنی، شرکت نور ایران

اشاره کرد.

با خرید بهترین برند شمع خودرو، دیگر نگران خراب شدن آن یا از طرفی دیگر، خراب شدن جای شمع خودرو نیستید که همین موضوع یعنی صرفه جویی در زمان و بودجه برای خرید قطعات داخلی خودرو.

تعویض شمع خوردو

شمع‌ های خودرو را باید هر چند وقت یک بار تعویض کرد؟

پاسخ قاطعی برای این سوال وجود ندارد. معمولا در راهنمای هر خودرویی توضیحاتی در این باره آورده شده، اما همه چیز به نوع نگهداری شما از خودرو، نوع رانندگی و برند شمع بستگی دارد.
مهم است که علائم خرابی را بدانید و در صورت بروز نشانه‌ها به موقع برای تعمیر شمع خودرو اقدام کنید.

کلام آخر

با انجام سرویس‌های دوره‌ای نه تنها طول عمر مفید موتور خودرو خود را افزایش می‌دهید و بهترین عملکرد آن را شاهد خواهید بود، بلکه در صرف هزینه‌های سنگین تعمیر و نگهداری از قطعات نیز صرفه جویی می‌کنید.
همانطور که گفته شد، شمع‌ها با وجود ابعاد کوچک خود نقش تاثیرگذاری در بهینه کارکردن موتور، مصرف سوخت و درصد آلایندگی دارند و در صورت بروز نشانه‌های نقص در آن، باید فورا برای تعمیر شمع خودرو اقدام کنید.

3.3/5 - (12 امتیاز)
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مقالات اخیر

مقایسه خودرو سایپا اطلس با سایپا کوییک GX
با ورود سایپا اطلس به بازار، سؤالات بسیاری در مورد مقایسه این خودرو با سایپا...
مقایسه جک J4 و برلیانس H330
در گذشته نه چندان دور، محصولات جک J5 از جمله پرفروش‌ترین محصولات شرکت کرمان موتور...
تفاوت ساینا و تیبا 2
تیبا در حال حاضر، جایگزین پراید شده است و با وجود اینکه ظاهر آن خیلی...
پیش فروش خودرو لاماری ایما
طبق پیش فروش خودرو لاماری ایما در سامانه یکپارچه عرضه خودرو های وارداتی، این شرکت...
جهت مشاوره تماس بگیرین