سایا خودرو اعلام میدارد در حال حاضر امکان فروش به کلیه هموطنان عزیز در سرتاسر ایران فراهم میباشد
خریدی متفاوت، فرصت بینظیر برای خرید خودرو دلخواه
خط ویژه واحد فروش: 02171333133
آمار تولید خودرو در 8 ماهه اول 1402

آمار تولید خودرو در 8 ماهه اول 1402

در این مقاله می‌خواهیم آمار تولید خودرو از فروردین تا آبان ماه سال 1402 را بررسی کنیم.

نگاهی به تولید خودرو در فروردین

با پیشبرد سیاست تولید کامل در فروردین امسال در گروه سایپا، تولید خودروهای سواری و وانت به ترتیب با افزایش 44 و 32 درصد همراه بوده و در گروه ایران خودرو نیز با افزایش 63 و 322 درصد به ثمر رسیده است.

همچنین، در بخش خصوصی، این رشد به ترتیب 72 و 198 درصد اعلام شده است. کل تولید خودروهای سواری و وانت در فروردین امسال نسبت به مدت مشابه سال 1401، حدود 57 درصد افزایش یافته و این نشان‌دهنده ادامه‌ی قوی روند عرضه خودروهای داخلی در ماه‌های آتی است.

نگاهی به تولید خودرو در اردیبهشت

در دو ماه اول سال جاری، حدود 165 هزار دستگاه خودروی سواری در ایران تولید شد که نشان‌دهنده 45 درصد رشد نسبت به دوره مشابه سال گذشته است. همچنین تعداد بیش از 21 هزار دستگاه خودروی وانت با 58 درصد رشد تولید شد. تولید بیش از 700 دستگاه خودروی ون با یک هزار و 108 درصد رشد نسبت به سال قبل اعلام شده است.

در طول این دوره، تولید 380 دستگاه مینی بوس و اتوبوس با 48 درصد رشد نیز ثبت شده و تولید حدود 6 هزار دستگاه خودروی سنگین با 95 درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال گذشته اعلام شده است. در صورتی که قصد خرید خودرو را دارید، می‌‌توانید از مشاوران سایا خودرو کمک بگیرید.

نگاهی به تولید خودرو در خرداد

طبق اظهارات عبدالله توکلی لاهیجانی، آمار تولید خودرو در این دوره 277 هزار دستگاه خودروی سواری بوده که 85.2 درصد از کل تولیدات خودروسازان را تشکیل می‌دهد. تعداد 36 هزار دستگاه خودروی وانت نیز در این مدت تولید شده و با افزایش 27 درصد نسبت به سال گذشته، رشد داشته است.

در سه ماهه اول امسال با تولید حدود 800 دستگاه خودروی ون، افزایش 117 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته است. همچنین، تعداد نزدیک به 580 دستگاه مینی بوس و اتوبوس تولید شده که نشان‌دهنده رشد 16 درصدی در مقایسه با سال گذشته است. تولید بیش از 10 هزار دستگاه انواع خودروی سنگین و رشد 95 درصد تولید در این حوزه نیز جزء دیگر آمار قابل توجه است.

تولید خودرو

نگاهی به تولید خودرو در تیر

آمار تولید خودرو توسط شرکت‌های خصوصی در تیرماه سال گذشته ۱۰،۰۶۷ دستگاه بود و در تیرماه امسال به تعداد ۲۱،۲۷۷ دستگاه افزایش یافته است. این نشان می‌دهد که رشد تولید خودروی سواری توسط بخش خصوصی در تیرماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۱۱۱ درصد افزایش یافته است.

نگاهی به تولید خودرو در مرداد

در پنج ماه ابتدای سال 1402، تولید خودرو توسط خودروسازان بخش خصوصی با رشد 82 درصدی روبرو بود. تعداد کل خودروهای تولیدشده در این بخش در مدت مشابه سال گذشته، با افزایش 78 درصدی، از 48,267 دستگاه به 87,883 دستگاه ارتقا یافت. در ماه مرداد سال 1401، 12,382 خودرو تولید شد؛ اما در ماه مرداد سال 1402، این آمار به 17,306 دستگاه افزایش یافت.

در پنج ماه اول سال گذشته، تعداد کل خودروهای تولید شده در بخش خصوصی 63,399 دستگاه بوده است که در همین مدت امسال به 112,639 دستگاه افزایش یافته است. در صورتی که قصد خرید اقساطی خودرو را دارید، مجموعه سایا خودرو در خدمت شماست.

نگاهی به تولید خودرو در شهریور

در نیمه نخست سال جاری، عبدالله توکلی لاهیجانی، مدیرکل صنایع خودرویی وزارت صمت، در مورد آمار تولید خودرو اعلام کرد که ۶۴۳ هزار دستگاه خودرو تولید شده است. او اظهار نمود که برنامه‌های تحولی دولت سیزدهم در زمینه تولید و تنظیم بازار خودرو به نسبت سال‌های گذشته، رشد مطلوبی داشته‌اند.

همچنین، تولید ۵۴۵ هزار دستگاه خودروی سواری نیز در این دوره اعلام شده و نتیجهٔ موفقیت برنامه‌های دولت در این زمینه آشکار است. افزوده شده که تولید ۷۶ هزار دستگاه خودروی وانت با ۴۶ درصد رشد نسبت به سال گذشته، نشانگر پیشرفت قابل‌توجه است.

همچنین، تولید ۲ هزار دستگاه خودروی ون با ۴۱ درصد رشد نیز از دیگر دستاوردهای این دوره است. در زمینه خودروهای سنگین نیز، تولید حدود ۱۹ هزار دستگاه با رشد ۴۴ درصد، به عنوان یکی دیگر از داده‌های مهم اعلام شده است.

تولید خودرو در ایران

نگاهی به تولید خودرو در مهر

در سال جاری، حدود 624 هزار دستگاه خودروی سواری تولید شده است که نسبت به مدت مشابه پارسال، 24 درصد رشد نشان می‌دهد. همچنین، تولید 91 هزار دستگاه خودرو وانت با 47 درصد رشد در مقایسه با سال گذشته انجام شده است. در طول این دوره، تولید حدود 2300 دستگاه خودروی ون نیز با 29 درصد رشد صورت گرفته است.

در زمینه خودروهای سنگین، تولید حدود 22 هزار دستگاه انواع خودروی سنگین اعم از کامیون، کامیونت و کشنده صورت گرفته و رشد 35 درصدی در این بخش به ثبت رسیده است. همچنین، در بخش خصوصی، تولید حدود 176 هزار دستگاه خودرو انجام شده است. سهم بخش خصوصی از تولید خودرو در کشور نیز به میزان 23 درصد است.

نگاهی به تولید خودرو در آبان

براساس آمار تولید خودرو که توسط وزارت صنعت منتشر شده، در هشت ماهه سال ۱۴۰۲، ۸۸۲,۴۷۱ دستگاه خودرو تولید شد. این مقدار نشانگر رشد ۱۸ درصدی نسبت به سال گذشته است. بیشترین افزایش تولید در بخش خودروهای سواری بوده که در این بازه ۷۴۷,۴۹۱ دستگاه تولید شده و رشد ۱۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل را نشان می‌دهد.

4/5 - (3 امتیاز)
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مقالات اخیر

مقایسه چانگان cs35 پلاس با تیگو ۷ پرو
در این مقاله از سایا خودرو قصد داریم تا به مقایسه چانگان cs35 پلاس با...
مقایسه تارا اتوماتیک با شاهین اتوماتیک
مقایسه تارا اتوماتیک و شاهین اتوماتیک همیشه جذابیت خاص خود را دارد. این دو خودرو،...
مقایسه خودرو سایپا اطلس با سایپا کوییک GX
با ورود سایپا اطلس به بازار، سؤالات بسیاری در مورد مقایسه این خودرو با سایپا...
مقایسه جک J4 و برلیانس H330
در گذشته نه چندان دور، محصولات جک J5 از جمله پرفروش‌ترین محصولات شرکت کرمان موتور...
جهت مشاوره تماس بگیرین