سایا خودرو اعلام میدارد در حال حاضر امکان فروش به کلیه هموطنان عزیز در سرتاسر ایران فراهم میباشد
خریدی متفاوت، فرصت بینظیر برای خرید خودرو دلخواه
خط ویژه واحد فروش: 02171333133

خرید و فروش خودرو

مطلع بودن از مراحل خرید ماشین برای افرادی که نیاز به خرید یک ماشین دارند، بسیار ضروری است. مانند آنچه که به نظر می‌رسد، مراحل خرید و فروش خودرو ساده‌ به نظر می‌رسند؛ اما در واقع برای انجام معامله باید به جزئیاتی توجه کنید.

در این مقاله، می‌خواهیم مراحل خرید و فروش ماشین را به شما توضیح دهیم. بنابراین، اگر می‌خواهید اطلاعات کاملی درباره خرید خودرو به دست آورید و به سوالاتی مانند “چگونه می‌توانیم خودروی مناسب خود را بخریم؟”، “مراحل فروش خودرو چیست؟”، “چگونه می‌توانیم یک خودرو کارکرده بفروشیم؟” و “نحوه خرید و فروش ماشین کارکرده چیست؟” پاسخ دهید، ادامه این مقاله را از دست ندهید.

خرید خودرو

گام اول خرید ماشین؛ انتخاب خودروی مناسب

مهم‌ترین مراحل خرید خودروی صفر و کارکرده تحقیق و بررسی کامل پیش از انتخاب آن است. باتوجه به قیمت‌های فعلی بازار، اگر در خرید ماشین اشتباه کنید، نمی‌توانید آن را فوراً تعویض کنید. در هنگام خرید ماشین، باید به نکات زیر توجه کنید تا از هرگونه ضرری جلوگیری کنید:

مشخصات فنی خودرو

اگر با مشخصات فنی خودرو آشنایی کافی ندارید، بهتر است از یک فرد متخصص در این زمینه کمک بگیرید یا حداقل قبل از انتخاب خودرو، تحقیقات کاملی را در سایت‌های مرتبط انجام دهید. در این مرحله باید به نکاتی مانند دنده‌ای یا اتومات بودن خودرو و میزان مصرف سوخت آن توجه کنید.

اگر شما فردی ماشین باز هستید، باید درباره نکاتی مانند نوع موتور، قدرت، تعداد سیلندرها و غیره تحقیق کنید.

تست رانندگی

در مراحل فروش خودرو صفر یا کارکرده، فروشنده ممکن است در مورد ویژگی‌ها و خصوصیات آن اغراق کند. بنابراین قبل از شروع مراحل خرید و فروش، حتماً با خودروی موردنظرتان تست رانندگی کنید. برخی از نمایندگی‌ها و نمایشگاه‌های خودرو این امکان را در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهند.

قبل از خرید، صدای موتور را بعد از استارت زدن و رانندگی با دنده‌های یک و دو بررسی کنید. در صورت وجود صدای غیرمتعارف، از خرید خودروی پرهزینه‌ خودداری کنید. همچنین بخاری خودرو را نیز در هنگام تست بررسی کنید، زیرا خرابی آن باعث ایجاد هزینه زیادی می‌شود.

میزان استهلاک خودرو

میزان استهلاک خودرو به معنی بررسی نگهداری، قیمت قطعات یدکی، بازه‌های زمانی بررسی فنی و غیره است.

باید به یاد داشته باشید که خرید خودروی خارجی با مشکلات استهلاک خودرو مرتبط نیست. به عنوان مثال، برخی از خودروهای چینی با استهلاک بالایی همراه هستند و پیدا کردن قطعات یدکی خودروهای اروپایی و آمریکایی نیز بسیار مشکل و پرهزینه است.

قیمت خودرو

گاهی اوقات، پیش‌خرید یا ثبت‌نام خودرو را به مدت طولانی انجام دهید تا قیمت بهتری نسیبتان شود. بعضی از موارد قیمت خودرو در نمایندگی و بازار آزاد چندان تفاوتی ندارد و خرید آن از نمایندگی با قیمت درب کارخانه ارزش آن را ندارد.

اگر قصد خرید اقساطی خودرو یا لیزینگی خودرو را دارید، حتماً به شرایطی مانند مبلغ پیش‌پرداخت، میزان سود، تعداد اقساط و غیره را دقت کنید.

نحوه تحویل خودرو

این نکته بیشتر در مراحل خرید و فروش خودرو از نمایندگی و خرید قسطی به دردتان می‌خورد. باید ببینید در صورت بدقولی تاریخ تحویل خودرو، ضرر و زیان شما چگونه محاسبه می‌شود.

خرید و فروش خودرو از نمایندگی

گام دوم؛ کارشناسی خودرو

در کارشناسی فنی خودرو، موارد زیر مورد بررسی قرار می‌گیرند و در صورت وجود هر گونه مشکل، کارشناس فنی به شما اطلاع می‌دهد:

تست رنگ و بدنه

در این تست، کارشناس فنی بررسی می‌کند که آیا رنگ خودرو مناسب است و آیا بدنه آسیب دیده، زنگ زده یا خورده شده است یا خیر؛ قسمت‌های مهمی که در این تست باید بررسی شوند شامل سقف، شاسی، کاپوت و ستون خودرو هستند. معیوب بودن یا تعویضی بودن این قسمت‌ها نشانگر تصادف یا خسارت‌های گذشته است و علاوه بر افزایش خطرات ناشی از کاهش ایمنی، در صورت نیاز به تعویض قطعات، هزینه زیادی برای تعمیر در آینده به بار می‌آورد.

تست فنی

در این تست، تمامی اجزای داخلی خودرو با دقت بررسی می‌شوند. این اجزا شامل اتاق خودرو، سیستم برقی و نور، فرمان و کیسه هوا، ترمز دستی، ترمز‌ها، گیربکس و موتور خودرو هستند.

تست دیاگ

اگر خودرو شامل یک کامپیوتر صنعتی با نام ECU باشد، می‌توان با استفاده از دستگاه دیاگ به موارد زیر پی برد:

 • میزان کارکرد
 • نحوه عملکرد سنسور ضربه
 • وضعیت کیسه هوا
 • تعمیرات اساسی موتور
 • میزان مصرف سوخت

تست آج لاستیک

در این تست، میزان ساییدگی و سلامتی لاستیک‌ها بررسی می‌شود. نتایج این تست نشان می‌دهد که آیا استفاده از لاستیک‌های فعلی ایمن است یا نه. استفاده از لاستیک‌های ساییده شده می‌تواند موجب خطرات جدی یا حتی تصادفات جاده‌ای شود.

تست آپشن‌های خودرو

در این تست، امکانات اضافی خودرو مثل سیستم صوتی، شیشه‌های برقی و غیره بررسی می‌شود. برای مثال، در صورت بررسی شیشه‌های برقی، باید چندین بار بالا و پایین شوند و در هنگام متوقف شدن در موقعیت میانه، بتوان آن‌ها را در همان حالت نگه داشت.

گام سوم؛ مراحل حقوقی و ثبت سند

پیشرفت‌های حاصل از تکنولوژی در آینده قوانین فروش و خرید خودرو را تغییر خواهد داد، اما در حال حاضر چند مرحله قانونی برای خرید و فروش خودروها وجود دارد که باید طی شوند. این مراحل به شما کمک می‌کنند تا بعد از انجام معامله، استفاده بی‌دردسر از خودرو و حل مشکلات مرتبط با توقیف و بیمه‌کردن آن را تضمین کنند.

تنظیم قرارداد

نخستین قدم در مراحل خرید و فروش، تنظیم قرارداد فروش (مبایعه‌نامه) است. این قرارداد، که به عنوان وثیقه قانونی برای معامله شما عمل می‌کند، مشخصات خودرو (شامل رنگ، مدل و نوع سوخت)، زمان و نحوه تحویل خودرو، زمان تعویض پلاک، تعیین مالیات و بیمه، قیمت نهایی خودرو و شرایط فسخ را دارا است.

تعویض پلاک

یکی از مراحل اجباری در خرید و فروش خودرو، تعویض پلاک است. در صورتی که فروشنده نتواند در مراکز تعویض پلاک حضور داشته باشد، می‌تواند به خریدار وکالت‌نامه بدهد. انجام این مرحله قبل از انتقال سند الزامی است، زیرا در غیر اینصورت هرگونه تخلف خودرو به نام فروشنده ثبت خواهد شد.

انتقال سند خودرو

مراحل مربوط به انتقال سند خودرو در حال حاضر بدون نیاز به مراجعه به دفاتر اسناد رسمی انجام می‌شود. پس از تعویض پلاک، برگ سبز خودرو به خریدار داده می‌شود که مالکیت جدید خودرو را نشان می‌دهد. برای انتقال سند، مدارک شناسایی طرفین معامله، مدارک خودرو، بنچاق قبلی، اطلاعات مالک قبلی (برگ سبز)، مدارک مالیات و بررسی خلافی و هزینه‌های نقل و انتقال خودرو باید به مراکز تعویض پلاک ارائه شود.

در نهایت، باید توجه داشت که با توجه به پیشرفت تکنولوژی، قوانین و مراحل خرید و فروش ماشین نیز ممکن است در آینده تغییر کند.

مراحل خرید خودروی صفر

در این بخش برخی مراحل مختلف برای بررسی خرید ماشین صفر را بررسی می‌کنیم.

خرید خودروی صفر

خرید خودروی صفر از نمایندگی

فرآیند خرید خودرو صفر از نمایندگی به نسبت سایر روش‌های خرید خودروهای صفر پیچیده‌تر است. ابتدا برای دریافت خودرو، مدارک مورد نیاز باید تحویل داده شود. این مدارک شامل موارد زیر است:

 • کارت ماشین
 • برگ سبز یا سند خودرو
 • بیمه شخص ثالث
 • فاکتور رسمی
 • دفترچه راهنما
 • کارت گارانتی

باتوجه به اینکه امضای شما برای دریافت این مدارک نیاز است، حتماً در هنگام تحویل آن‌ها دقت لازم را داشته باشید. بیمه شخص ثالث باید توسط خودروساز انجام شود، اما ممکن است مبلغ آن را از شما دریافت کنند.

بعد از تحویل مدارک، حتماً باید خودرو را از نظر فنی بررسی کنید. آن را روشن کنید و اگر ممکن است با آن تست رانندگی انجام دهید تا از هر نقص فنی احتمالی آگاه باشید. نمایندگی تحویل‌دهنده خودرو مسئولیت بررسی سیستم برقی، ترمزها، بخاری، لاستیک‌ها، کمربندها و قفل مرکزی خودرو را دارد. در صورت مشاهده قطعات روغنی در موتور و اطراف آن، از تحویل خودرو خودداری کنید. همچنین از اهمیت ظاهر و بدنه سالم خودرو و وجود لاستیک ضایعاتی در فرمانکاری خودرو آگاه باشید.

در نهایت، برای اطلاع از زمان سرویس اولیه و سرویس‌های آینده بر روی خودرو، حتماً سؤال کنید. همچنین برای دریافت پلاک ملی خودرو باید حداکثر ۵ روز صبر کرد.

پیشنهاد میکنیم جهت کسب اطلاعات درباره شرایط فروش اقساطی سایپا بر روی لینک کلیک کنید.

خرید خودروی صفر از نمایشگاه

خرید خودرو صفر از نمایشگاه بهتر است با همراهی یک کارشناس فنی خودرو یا فردی با تجربه در این زمینه انجام شود. برای این کار، قبل از شروع مراحل خرید خودروی صفر از نمایشگاه، حتماً یک کارشناس فنی یا فرد مجرب را به همراه خود ببرید.

اگر به تنهایی به نمایشگاه مراجعه می‌کنید، حتماً قبل از خرید خودرو، یک دوری حول آن بزنید و دور موتور را به 2000 تا 3000 دور در دقیقه برسانید. این کار برای آن است که در طول زمان رانندگی، موتور اغلب در این محدوده دور در حال انتقال قدرت به چرخ‌ها عمل می‌کند. بدنه، ترمز‌ها، گیربکس (دنده) و سیستم برقی خودرو را هم بررسی کرده و از سالم بودن آن‌ها اطمینان حاصل کنید.

بعد از اطمینان از سالم بودن خودرو و دریافت آن، مراحل دیگر خرید و فروش ماشین مانند تنظیم قولنامه و مراجعه به مراکز تعویض پلاک و… را پیگیری کنید.

خرید خودروی صفر به صورت آنلاین

هنگام خرید خودرو جدید آنلاین، جلوگیری از کلاهبرداری‌های احتمالی از اهمیت بالایی برخوردار است. تا زمانی که خودرو را به طور مستقیم مشاهده نکرده و مالکیت آن به شما تضمین نشده باشد، از پرداخت هرگونه وجه به عنوان بیعانه خودداری کنید. قبل از پرداخت بیعانه، حتماً توافقنامه را تهیه کنید. همچنین، برخی مراحل دیگر مانند تست خودرو و… نیز در این روش اعتبار دارند.

با کلیک بر روی لینک میتوانید از صفحه فروش اقساطی ایران خودرو دیدن کنید.

خرید خودروی کارکرده

مراحل خرید خودروی کارکرده

مراحل خرید خودرو کارکرده به شرح زیر است:

کارشناسی فنی خودرو

مرحله اول و مهم در خرید خودروی کارکرده، انجام کارشناسی فنی است. بدون تجربه در زمینه مسائل فنی خودرو، توصیه می‌شود از این مرحله عبور نکنید. یک کارشناس فنی ماشین را بررسی می‌کند و به شما اطلاعات دقیق و صادقانه‌ای در مورد وضعیت فنی و عملکرد خودرو ارائه می‌دهد.

جستجو و انتخاب خودرو

پس از انجام کارشناسی فنی، می‌توانید شروع به جستجوی خودروی مورد نظر خود کنید. می‌توانید از طریق نمایشگاه‌های خودرو، همراه مکانیک و یا نمایندگی‌های معتبر خودرو به دنبال خودروی مورد نظرتان بگردید.

بازدید و آزمایش خودرو

پس از انتخاب خودرو، مرحله بعدی بازدید و آزمایش خودرو است. در این مرحله، خودرو را به دقت بررسی کنید و از وضعیت ظاهری و فنی آن اطمینان حاصل کنید. در صورت امکان، تست رانندگی نیز انجام دهید.

قیمت‌گذاری و مذاکره

پس از بررسی خودرو، می‌توانید مرحله قیمت‌گذاری و مذاکره را آغاز کنید. در این مرحله، قیمت مطلوب خود و مبلغ نهایی خرید خودرو را تعیین کنید. همچنین، توانایی مذاکره و کاهش قیمت با فروشنده را نیز در نظر بگیرید.

تنظیم قرارداد و ثبت سند

پس از رسیدن به توافق نهایی، قرارداد خودرو را تنظیم کنید و سند را به نام خود تحویل بگیرید. در این مرحله، به دقت تمام شرایط و جزئیات قرارداد را بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید که همه موارد قانونی رعایت شده است.

تعویض پلاک و انتقال مالکیت

در مرحله آخر، پلاک خودرو را تعویض کنید و مالکیت خودرو را به نام خودتان منتقل کنید.

در نهایت، توصیه می‌شود همواره به همراهی یک متخصص یا کارشناس فنی برای خرید خودروی کارکرده اقدام کنید. این کار می‌تواند از خطرات و مشکلاتی که ممکن است در آینده رخ دهد، جلوگیری کند.

سخن پایانی

در این مقاله خرید و فروش ماشین صفر و کارکرده را مورد بررسی قرار دادیم. با مطالعه این مقاله می‌توانید آگاهی لازم برای خرید یا فروش خودرو را کسب کرده و برای این امر اقدام کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانید با کارشناسان سایا خودرو در ارتباط باشید.

دریافت مشاوره رایگان

  جهت مشاوره تماس بگیرین