سایا خودرو اعلام میدارد در حال حاضر امکان فروش به کلیه هموطنان عزیز در سرتاسر ایران فراهم میباشد
خریدی متفاوت، فرصت بینظیر برای خرید خودرو دلخواه
خط ویژه واحد فروش: 02171333133
معاینه فنی خودرو

معاینه فنی خودرو در سال 1403 (شرایط، مدارک لازم و استعلام)

الزام انجام معاینه فنی خودرو برای تمامی وسایل نقلیه به این دلیل است که سلامت خودرو بررسی شود. از این نظر که آیا از وضعیت مناسبی برخوردار هستند و اینکه آیا شما از آن‌ها به درستی نگهداری می‌کنید یا خیر. این بازرسی‌ها توسط کارشناسان در مرکز تست خودرو انجام می‌شود. بنابراین فرقی نمی‌کند که ساینا s سوار می‌شوید یا یک محصول لوکس خارجی، شما ناگزیرید تا با انجام تست فنی دقیق بدانید ماشین زیر پایتان چه حال و روزی دارد و در صورت لزوم برای تعمیر اقدام کنید.

در این مقاله از بلاگ سایا که به همت تیم تولید محتوای مجموعه سایا خودرو تنظیم و تدوین شده است، ما اطلاعات ارزشمندی درباره معاینه فنی خودرو، مدت اعتبار برگه معاینه فنی، هزینه و مواردی از این دست ارائه خواهیم داد. با ما همراه باشید.

معاینه فنی خودرو چیست؟

معاینه فنی خودرو، مجموعه‌ای از آزمون‌ها و بررسی‌هاست که به منظور بررسی سلامت و عملکرد استاندارد قطعات خودروها انجام می‌شود. این معاینه شامل دو بخش اصلی است؛ شرایط معاینه فنی خودرو و تمدید معاینه فنی خودرو.

شرایط معاینه فنی خودرو

در این بخش، قسمت‌های مختلف خودرو از جمله موتور، سیستم تعلیق، ترمزها و روشنایی‌ها بررسی می‌شوند. همچنین، آلایندگی خودرو نیز بررسی می‌شود تا اطمینان حاصل شود که خودرو با استانداردهای زیست‌محیطی سازگار است.

تمدید معاینه فنی خودرو

پس از اتمام معاینه فنی، در صورتی که خودرو شرایط لازم را برآورده کند، معاینه مورد تأیید قرار می‌گیرد. اما باید به مواقع تمدید معاینه فنی هم توجه شود، زیرا عدم تمدید می‌تواند منجر به جریمه شود.

بنابراین، اخذ تاییدیه معاینه فنی از اهمیت بسیاری برخوردار است و رانندگان باید به منظور پیشگیری از مشکلات و جریمه‌های احتمالی، به مواقعیت و شرایط معاینه فنی دقت کنند.

گرفتن معاینه فنی خودرو

بر اساس قانون، پلیس راهنمایی و رانندگی، مالکان وسایل نقلیه را ملزم کرده است تا برای گرفتن معاینه فنی خودرو اقدام کنند. این بدین معناست که همه افرادی که صاحب وسیله نقلیه‌ای هستند که ۴ سال از عمر آن می‌گذرد، باید به همراه ماشین خود به مراکز شناخته شده بروند تا سلامت کلی و جزیی ماشین و قطعات آن توسط تکنسین‌ها و کارشناسان تایید شود. بنابراین اگر برای خرید اقساطی سایپا یا ایران خودرو از سایا خودرو در سال جاری اقدام کرده‌اید، بد نیست گوشه ذهنتان ثبت کنید که شما در سال ۱۴۰۵ باید برگه تست فنی خودرو خود را دریافت کنید.

طی معاینه فنی خودرو، مهندسان، تک  قطعات و اجزای خودرو شما را مورد بررسی دقیق قرار می‌دهند و عملکرد کلی ماشین را نیز می‌سنجند.  نتیجه بررسی‌ها و معاینه از عملکرد اجزا و وضعیت کلی ماشین، به مالک اعلام خواهد شد. بنابراین چه هایما s7 جدید داشته باشید چه پیکان قدیمی، اگر موفقی به اخذ برگه معاینه فنی خودرو نشوید، پلیس، مطابق دستورات، شما را با اعمال قانون مواجه خواهد کرد.

جهت کسب اطلاعات درباره فروش اقساطی پراید ۱۵۱ کلیک کنید.

نوبت معاینه فنی خودرو

تا همین سه چهار سال پیش، اگر قصد داشتید برگه معاینه فنی بگیرید باید به مراکز مربوطه می‌رفتید و شاید مجبور می‌شدید آن روز را از محل کارتان مرخصی بگیرید. چون قطعا با صف طول و درازی مواجه می‌شدید! اما بعد از همه‌گیری کرونا، بسیاری از امور در کشور به سمت اینترنتی شدن رفت و گرفتن نوبت معاینه فنی خودرو نیز در همین زیر مجموعه جای می‌گیرد. بر همین اساس، مالکان خودرو در سراسر کشور می‌توانند با مراجعه به وب‌سایت‌های معرفی شده، ثبت نام کنند و برای گرفتن نوبت، اقدام نمایند.

برخی از وب‌سایت‌های ارائه نوبت معاینه فنی، مجهز به اپلیکیشن نیز هستند و با نصب آن روی گوشی هوشمند و ساخت پنل شخصی، برای دریافت نوبت درخواست داد. هموطنان ساکن پایتخت از طریق تارنما یا اپلیکیشن موبایل تهران من می‌توانند صف‌های طولانی را دور بزنند و به راحتی موفق به دریافت نوبت معاینه فنی خودرو شوند.

با کلیک بر روی لینک درج شده درباره شرایط فروش اقساطی ساینا S بخوانید.

سن معاینه فنی خودرو

اگر یکی از هزاران راننده تازه‌کاری هستید که به تازگی موفق به دریافت گواهینامه شده‌اید و قصد دارید اطلاعات خود درباره نگهداری و دانش فنی درباره خودروها را بالا ببرید، ممکن است برداشت درستی از عبارت سن معاینه فنی خودرو نداشته باشید. در این باره باید بگوییم که هر وسیله نقلیه‌ای دارای زمان‌بندی تخمینی است که امکان دچار شدن آن‌ها به مشکلات فنی وجود دارد.

طبیعی است که این ماشین پس از این مدت، حجم بیشتری از آلاینده‌ها را وارد محیط خواهد کرد و از طرفی رانندگی با یک خودرو ناقص، امکان بروز حوادث را نیز چند برابر می‌کند. به این زمان پیش بینی شده که ممکن است خودرو دچار ایرادات فنی شود، سن معاینه فنی می‌گویند. بر اساس آنچه گفته شد کاملا واضح است که زمان انجام تست معاینه فنی برای پراید ۱۳۲ صفر با یک پراید ۱۰ سال کار کرده یکی نیست.

جهت کسب اطلاعات درباره شرایط فروش اقساطی سایپا در سایا خودرو کلیک کنید.

مدارک لازم برای معاینه فنی خودرو

مدارک لازم برای معاینه فنی

شما با حضور در مراکز معاینه فنی می‌توانید برای دریافت برگه سلامت وسیله نقلیه خود اقدام کنید. اما از آنجایی که گرفتن نوبت، صف ماندن، تحمل ترافیک، گرفتن مرخصی از کارفرما و امثالهم، پروسه پیچیده‌ای است، بهتر است در هنگام حضور در این مراکز، مدارک لازم را به همراه داشته باشید تا انجام کار شما به موعد دیگری موکول نشود. اغلب ما از عدم دریافت خدمات از باجه‌های بانکی یا مراکز دولتی و خصوصی به دلیل همراه نداشتن مدارک را به خاطر داریم! به همین دلیل لیست مدارک لازم برای معاینه فنی را در ادامه آورده‌ایم تا بتوانید در اسرع وقت، کار خود را انجام دهید. به همراه داشتن:

  • اصل کارت یا سند خودرو
  • فرم تشخیص عیوب ظاهری وسیله نقلیه

استعلام معاینه فنی خودرو

نحوه استعلام معاینه فنی خودرو

پس از اینکه وسیله نقلیه شما مورد تست فنی قرار گرفت به شما برگه معاینه فنی خودرو ارائه خواهد شد. این برگه مانند گواهینامه و کارت ماشین یکی از مهم‌ترین مدارک راننده و خودرو محسوب می‌شود که باید در حفظ و نگهداری آن کوشا باشید. زیرا چنانچه موعد معاینه فنی سر رسیده باشد و شما وسیله نقلیه خود را چه پیکان دهه هفتادی باشد چه جک S5 برای تست مجدد فنی نبرده باشید، مطابق قانون جریمه خواهید شد. بنابراین ضروری است تا اعتبار معاینه فنی خودرو را مرتبا بررسی کنید و یا از طرق مختلف اقدام به استعلام معاینه فنی خودرو نمایید. به طور کلی از سه روش می‌توان این استعلام را انجام داد:

  1. از طریق سایت سیمفا
  2. از طریق پیامک عدد ۱ به شماره ۲۰۰۸
  3. از طریق USSD کد ستاره ۲۰۰۸ مربع

استعلام معاینه فنی از طریق سایت

فرقی نمی‌کند که صاحب یک خودرو دست دوم هستید یا با خرید اقساطی دنا پلاس توربو اتومات مالک ماشین محبوبتان شده‌اید، شما با مراجعه به سامانه یکپارچه معاینه فنی  ایران موسوم به سیمفا به آدرس symfa.ir و وارد کردن شماره VIN خودرو می‌توانید اقدام به استعلام معاینه فنی وسیله نقلیه خود کنید. شما در ادامه با سه پیام مواجه خواهید شد:

  • پیام اول: گواهی معاینه فنی معتبر است.

یعنی خودرو شما معاینه فنی دارد

  • پیام دوم: هیچ‌گونه اطلاعاتی از معاینه فنی در سامانه سیمفا ثبت نشده است.

یعنی ماشین شما معاینه فنی ندارد.

  • پیام سوم: گواهی معاینه فنی منقضی شده است.

یعنی اعتبار معاینه فنی خودرو شما به سرآمده است.

استعلام معاینه فنی از طریق پیامک

شما می‌توانید با ارسال عدد ۱ به سامانه ۲۰۰۸ از وضعیت تست فنی خودرو خود مطلع شوید. البته ناگفته نماند این خدمت رایگان نیست و پس از ارسال عدد یک، جزییات در قالب یک پیامک به سمع و نظر شما خواهد رشید. چنانچه موافق پرداخت هزینه و شرایط باشید، سامانه وضعیت فعلی معاینه فنی خودرو شما را اعلام خواهد کرد و پیش از اینکه مهلت معاینه فنی به پایان برسد، شما را از نزدیک شدن تاریخ انقضای آن مطلع خواهد کرد.

کد دستوری استعلام معاینه فنی خودرو

چه مالک خودرو ایرانی  باشید چه یک خودرو خارجی با ارسال شماره VIN به کد دستوری استعلام معاینه فنی خودرو به شماره ستاره ۲۰۰۸ مربع، می‌توانید از وضعیت مطلع شوید.

جریمه معاینه فنی خودرو

فرقی نمی‌کند که پژو پارس سال سوار می‌شوید یا هیوندای النترا؛ در هر حال باید بدانید که داشتن معاینه فنی برای شما ضروری است و قانون‌گذار در این مورد با هیچ کس شوخی ندارد. وقتی شما معاینه فنی ندارید، یعنی یک وسیله نقلیه معیوب را سوار می‌شوید! وسیله‌ نقلیه‌ای که هم حجم قابل توجهی از آلاینده‌ها را به محیط می‌فرستد هم مشخص نیست که سیستم ترمز، ایمنی و … آن به درستی کار کند. حتی اگر ماشین شما جدید باشد، باز هم باید سلامت آن به تایید کارشناسان برسد.

خوب است بدانید که نمی‌توانید از زیر بار قانون معاینه فنی خودرو هیچ رقمه قرار کنید! زیرا حتی اگر دوربین‌ها شکارتان نکنند و پلیس هم در روزهای نداشتن معاینه فنی به شما فرمان ایست ندهد، اما هر گاه که مجبور شوید برای تمدید اعتبار اقدام کنید، از روزی که معاینه فنی شما منقضی شود، برای هر روز ۵۲هزار و ۲۰۰ تومان ناقابل باید جریمه شوید!!

البته ممکن است این عدد در کلانشهر و شهرستان‌های کوچک قدری متفاوت باشد، اما در اصل جریمه شدن فرقی حاصل نمی‌کند! ماجرا وقتی بدتر می‌شود که اگر این جریمه به سقف سه میلیون تومان برسد، امکان توقیف خودرو شما هم وجود دارد! بنابراین منطقی است کار را به جریمه معاینه فنی خودرو نکشانید و در موعد مقرر تحت انجام تست‌های فنی قرار بگیرید.

تمدید معاینه فنی خودرو

چنانچه با ثبت نام در سامانه یکپارچه معاینه فنی ایران موسوم به سیمفا، برای استعلام تست فنی خودرو خود اقدام کنید، می‌توانید از خدمات اعلام پیامکی نزدیک شدن به تاریخ سر رسید گواهی معاینه فنی بهره‌مند شوید. در این صورت می‌توانید به موقع از مراکز مورد نظرتان نوبت بگیرید و برای تمدید معاینه فنی خودرو خود اقدام کنید. خواهش ما این است که در اولین فرصت پیش رو این کار را انجام دهید و به هیچ دلیلی این تمدید را پشت گوش نیندازید.

هزینه معاینه فنی خودرو در 1403

در سال‌های اخیر، اهمیت معاینه فنی خودرو برای سلامت و ایمنی آن بیشتر به چشم می‌خورد. مراکز مختلفی برای ارائه این خدمات وجود دارند و هر ساله تعرفه‌های جدیدی برای این معاینه اعلام می‌شود. برای مثال، برای انجام معاینه فنی بر روی خودروهای سبک، مبلغ 92 هزار تومان می‌بایست پرداخت شود. همچنین برای موتورسیکلت‌ها، این مبلغ 22 هزار تومان و برای خودروهای سنگین یا نیمه سنگین، مبلغ 119 هزار تومان می‌باشد. از این رو، بهتر است هر سال به روز با تعرفه‌های جدید معاینه فنی خودروها باشیم تا بتوانیم بهترین خدمات را دریافت کنیم.

مراکز معاینه فنی خودرو

مراکز معاینه فنی خودرو

چنانچه به مهلت انقضای گواهی فنی ماشین خود نزدیک می‌شوید و به دنبال مراکز معاینه فنی خودرو می‌گردید، بهترین روش پیدا کردن این مراکز، استناد به گزارشات ستاد معاینه فنی هر شهر یا شهرستان است. با یک جستجوی ساده در صفحات اینترنتی به راحتی به لیست مراکز، شماره تماس، روزهای کاری و حتی سامانه نوبت دهی آنلاین آن‌ها دست پیدا خواهید کرد. هم چنین یکی از خدمات وب‌سایت سیمفا نیز اعلام مراکز انجام تست فنی نزدیک به محل زندگی شماست.

معاینه فنی خودرو صفر

اگر در طرح‌های فروش اقساطی خودروهای صفر که از سوی سایا خودرو ارایه شده است، شرکت کردید باید بدانید که خودروهای نو تا ۴ سال پس از تولید نیازی به معاینه فنی ندارند. بر این اساس اگر صاحب ماشینی ایرانی هستید که از سال تولید آن چهار سال می‌گذرد، اکنون زمان تمدید معاینه فنی آن فرا رسیده است. در نظر داشته باشید این اصل فقط شامل خودروهای تولید داخل نمی‌شود و ماشین‌های خارجی نیز مشمول همین قانون در انجام معاینه فنی خودرو صفر هستند.

معاینه فنی خودرو دوگانه سوز

هر چقدر که انجام معاینه فنی ماشین‌های بنزینی حائز اهمیت است و نقش تعیین کننده‌ای در تایید سلامت و ایمنی خودرو دارد  انجام تست‌های ایمنی روی خودروهای دوگانه به مراتب مهم‌تر است. زیرا به تعبیر کارشناسان این خودروها بمب‌های ساعتی متحرک هستند که چنانچه به درستی مورد کارشناسی قرار نگیرند می‌توانند فاجعه آفرین باشند. در این ماشین‌ها، علاوه بر اینکه معاینه فنی بنزینی انجام می‌شود، تست هیدرو استاتیک که مختص مخزن گاز CNG است نیز باید مورد توجه قرار بگیرد، بنابراین اگر ماشین شما هم با بنزین و هم CNGکار می‌کند، معاینه فنی خودرو دوگانه سوز خود را سر وقت انجام دهید.

مدت اعتبار معاینه فنی خودروهای دوگانه سوز

با توجه به اینکه خودروهای دوگانه سوز پروسه طولانی‌تری را برای دریافت معاینه فنی پشت سر می‌گذارند، گاهی بین دریافت این گواهی وقفه‌هایی ایجاد می‌شود که مالک باید طی زمان تعیین شده نواقص را برطرف کرده و مجددا برای دریافت برگه معاینه فنی اقدام کند. به طور کلی مدت اعتبار خودروهای دوگانه سوز کوتاه تعیین می‌شود تا مجددا مورد سه مرحله تست هیدرواستاتیک، بازرسی چشمی ‌و معاینه فنی عادی قرار بگیرند.

معاینه فنی خودروهای مدل پایین

معاینه فنی خودروی مدل پایین

طبق جدیدترین گزارشات اعلام شده، خودروهایی که ببش از ۱۵ سال عمر دارند و سری تولید آن‌ها به قبل از سال ۸۵ شمسی بر می‌گردد، باید هر چهار ماه یک بار مورد تست فنی قرار بگیرند. بر این اساس معاینه فنی خودروهای مدل پایین در سال سه بار انجام می‌شود.

تفاوت معاینه فنی خودروهای بنزینی با دوگانه‌سوز

تفاوت اصلی معاینه فنی بین خودروهای بنزینی و دوگانه‌سوز در شرایط معاینه فنی خودرو دوگانه سوز و مدت اعتبار معاینه فنی خودروهای دوگانه سوز است. در حالی که خودروهای بنزینی تنها نیاز به معاینه فنی بنزینی دارند، اما برای خودروهای دوگانه‌سوز علاوه بر معاینه فنی عادی، بازرسی چشمی از مخزن نیز الزامی است. همچنین، گاهی اوقات برای خودروهای دوگانه‌سوز تشخیص انجام آزمون هیدرواستاتیک نیز صورت می‌گیرد. بنابراین، این خودروها باید سه مرحله آزمون هیدرواستاتیک، بازرسی چشمی از مخزن و معاینه فنی عادی را با پشت سرگذاشتن تا اعتبار معاینه فنی خودروهای دوگانه سوز حفظ شود.

معاینه فنی برتر یا عادی؟

هنگامی که به معاینه فنی خودروهای دوگانه سوز فکر می‌کنیم، ممکن است سوالی در مورد انتخاب بین معاینه فنی برتر و عادی پیش بیاید. معاینه فنی برتر نسبت به معاینه فنی عادی، آزمون‌هایی سخت‌گیرانه‌تر را بر اساس استانداردهای مشخص انجام می‌دهد، به‌خصوص در زمینه آلایندگی هوا. در این نوع آزمون، ماشین با دور موتور بالا مورد بررسی قرار می‌گیرد تا میزان آلایندگی به‌طور دقیق‌تری سنجیده شود.

برخی از مزایای دریافت گواهی معاینه فنی برتر شامل تخفیف 30 درصدی برای عوارض طرح ترافیک می‌شود، در حالی که هزینه آن با معاینه فنی عادی هیچ تفاوتی ندارد. بنابراین، اگر شما به طور مکرر در طرح ترافیک شرکت می‌کنید، توصیه می‌شود که معاینه فنی برتر را انتخاب کنید.

اما برای انجام معاینه فنی برتر، مدارک لازم برای معاینه فنی خودروهای دوگانه سوز به‌طور کامل باید تهیه شود. همچنین، به مهلت معاینه فنی نیز توجه کنید تا از تاخیر و جریمه‌های احتمالی جلوگیری کنید. به طور کلی، انتخاب بین معاینه فنی برتر و عادی وابسته به نیازها و شرایط شماست، اما با توجه به مزایا، دریافت گواهی معاینه فنی برتر می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

جمع‌بندی

انجام معاینه فنی خودرو به اندازه چکاپ سالانه پزشکی برای بدن انسان ضروری است. چنانچه پزشک معالج نشانه‌هایی از کم کاری برخی غدد یا بیماری برخی اندام‌ها را احساس کند، شما را تحت درمان قرار خواهد داد و موعد معاینه بعدی را به شما اعلام می‌کند. معاینه فنی دقیقا با چنین رویکردی انجام می‌شود تا خودرو شما به درستی کار کند و البته سلامت جان و مال شما را نیز تضمین می‌کند.

5/5 - (3 امتیاز)
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مقالات اخیر

مقایسه جک J4 و برلیانس H330
در گذشته نه چندان دور، محصولات جک J5 از جمله پرفروش‌ترین محصولات شرکت کرمان موتور...
تفاوت ساینا و تیبا 2
تیبا در حال حاضر، جایگزین پراید شده است و با وجود اینکه ظاهر آن خیلی...
پیش فروش خودرو لاماری ایما
طبق پیش فروش خودرو لاماری ایما در سامانه یکپارچه عرضه خودرو های وارداتی، این شرکت...
سامانه خرید خودرو وارداتی جانبازان
در تاریخ 4 بهمن ماه سال 1402 اولین اطلاعیه و اعلامیه در خصوص واردات خودرو...
جهت مشاوره تماس بگیرین