سایا خودرو اعلام میدارد در حال حاضر امکان فروش به کلیه هموطنان عزیز در سرتاسر ایران فراهم میباشد
خریدی متفاوت، فرصت بینظیر برای خرید خودرو دلخواه
خط ویژه واحد فروش: 02171333133
زمان تعویض لاستیک خودرو و عمر مفید لاستیک

زمان تعویض لاستیک خودرو و عمر مفید لاستیک + 6 نکته مهم ضروری

چه برای شرکت در طرح‌های فروش اقساطی ایران خودرو اقدام کنید چه صاحب یک ماشین لوکس خارجی باشید، حتما می‌دانید که سلامت لاستیک‌های ماشین شما ارتباط مستقیمی با سلامت فنی و کلی خودرو شما دارد. تنها عضو ماشین شما که با جاده تماس برقرار می‌کند، لاستیک است، بنابراین طبیعی است که هر چقدر لاستیک سالم‌تر باشد، خودرو به شما سواری بی‌عیب و نقصی ارائه دهد و ایمنی شما و سرنشینان نیز تامین شود. دانستن زمان تعویض لاستیک خودرو و عمر مفید لاستیک باعث می‌شود تا در زمان مقتضی وارد عمل شوید و با یک هزینه پیش‌بینی نشده، دچار گرفتاری مالی نشوید. به نظر شما عمر مفید لاستیک‌های یک خودرو چقدر است؟! فرقی نمی‌کند که یک راننده باتجربه هستید یا به تازگی برای خرید اقساطی خودرو اقدام کرده‌اید. این مطلب که به همت تیم تولید محتوای سایاخودرو تدوین شده است، می‌تواند اطلاعات مفیدی درباره طول عمر لاستیک‌ها به شما بدهد و سطح دانش شما درباره نگهداری از وسیله نقلیه‌تان را ارتقا ببخشد. پس با ما همراه باشید.

چه عواملی در طول عمر لاستیک خودرو تاثیر دارند؟

طول عمر لاستیک خودرو به عوامل متعددی بستگی دارد. بدون در نظر گرفتن این عوامل دادن پاسخ قطعی درباره زمان تعویض لاستیک خودرو و عمر مفید لاستیک امکان‌پذیر نیست. به عبارت دیگر اگر شما از باسابقه‌ترین تعمیرکاران یا رانندگان هم بپرسید چه زمانی تاریخ انقضا لاستیک خودرو من سر می‌رسد، در پاسخ به شما از عبارت «بستگی دارد» استفاده خواهند کرد. بگذارید با شما صریح باشیم، اگر پاسخی غیر از این به شما بدهند، در مهارت و تجربه‌شان شک کنید! اما واقعا عمر لاستیک چند کیلومتر است؟ یا طول عمر مفید تایر به چه عواملی بستگی دارد؟! بگذارید با هم مرور کنیم:

تولیدکننده لاستیک کدام شرکت است؟

شرکت تولیدکننده لاستیک

یکی از مهم‌ترین عوامل اثرگذار در تعیین زمان تعویض لاستیک خودرو و عمر مفید لاستیک این است که سازنده آن کیست. معمولا هر کمپانی برنامه زمانی خاصی برای انقضا و میزان کارکرد تولیدات خود دارد، این اطلاعات هم در وب‌سایت رسمی سازنده درج شده است و هم فروشندگان و تعمیرکاران درباره آن اطلاعات کافی دارند. در واقع به واسطه درصد فروش، رضایت مشتری و تجربه کاربری خریداران، می‌توانند اذعان کنند که کدام کمپانی اطلاعات دقیق‌تری درباره محصول خود ارائه داده است. ما در ادامه به عمر مفید چند مورد از معروف‌ترین لاستیک‌ها پرداخته‌ایم:

  1. لاستیک بارز

لاستیک بارز

چنانچه برای شرکت در طرح‌های فروش اقساطی سایپا مانند خرید ساینا، کوییک، تیبا یا محصولات ایران خودرو مثل رانا، پژو و … اقدام کرده باشید، احتمالا اطلاع دارید که شرکت لاستیک سازی بارز، ارتباط تنگاتنگی با این دو کمپانی بزرگ خودروسازی ایرانی دارد. احتمالا زمان تعویض لاستیک ال 90 یا پراید شما که فرا رسیده باشد، از تکنسین پیشنهاد خرید لاستیک بارز را شنیده باشید.

بارز که عنوان پر طمطراق اولین تولیدکننده تایر در کشورمان را نیز از آن خود کرده است، طی 30 سال فعالیت خود موفق شده است به کشورهای همسایه نیز صادرات محصولاتش را محقق کند و از این طریق برای اقتصاد کشور ارز آوری داشته باشد. چنانچه خودرو شما مجهز به تایری از این شرکت است یا قصد دارید از محصولات بارز برای ماشینتان خریداری کنید، خوب است بدانید که زمان تعویض لاستیک بارز بین 4 تا 6 سال است. البته تعیین زمان تعویض دقیق تایرها به جز اطلاعات سازنده به عوامل دیگری که در ادامه خواهیم گفت هم بستگی دارد.

  1. لاستیک گلدستون

تعیین زمان تعویض لاستیک خودرو و عمر مفید لاستیک به صورت تک عاملی دقیق نخواهد بود. یعنی اگرچه به اطلاعات سازنده به عنوان یکی از عوامل اثرگذار در طول عمر مفید تایرها باید دقت کرد، اما این اطلاعات دقیق نیست. نقش شرایط جاده‌ای، وضعیت اقلیمی و آب و هوایی و نوع خودرو را نیز باید در نظر گرفت. با این وجود عمر لاستیک گلدستون بر اساس آنچه سازنده مطرح کرده است، بین 6 تا 10 سال اعلام شده است.

  1. یزد تایر

یزد تایر یکی از شرکت‌های معروف لاستیک‌سازی ایران است که اگرچه چهل سال است به تولید و عرضه تایر می‌پردازد، اما در ابتدا کار خود را با تولید تایر دوچرخه و موتور سیکلت آغاز کرد و حدود بیست سال است که به طور تخصصی در زمینه تولید لاستیک خودرو فعالیت می‌کند. این تایر در انواع بسیار متنوعی تولید می‌شود که از سواری تا وانت‌بار را در برمی‌گیرد و شرکت، تاریخ انقضا یا عمر لاستیک یزد تایر را 3 تا 5 سال گزارش کرده است.

  1. لاستیک هانکوک

زمان تعویض لاستیک خودرو و عمر مفید لاستیک برند هانکوک، همانند گلدستون تعیین شده است و باید در نظر داشته باشید، یک تایر از هر برندی که باشد چه روی خودرو نصب شده باشد و چه در کارخانه مانده باشد، عمر مفید آن از زمان تولید در نظر گرفته می‌شود. بر این مبنا چنانچه عمر مفید یک تایر 4 سال باشد و سال تولید آن 2020 شما تا سال 2024 فرصت دارید از آن استفاده کنید و حتی ممکن است به علت ساییدگی و خوردگی، زودتر مجبور باشید آن را تعویض نمایید. به طور کلی تولیدکننده عمر لاستیک هانکوک را بین 6 تا 10 سال عنوان کرده است.

ماشین شما چیست؟

تاثیر نوع ماشین در عمر مفید لاستیک خودرو

شاید به نظرتان بی‌ربط باشد، اما اینکه شما پراید سوار می‌شوید یا اچ سی کراس، مالک دیگنیتی هستید یا به دنبال خرید جک S5 در تعیین زمان تعویض تایرها نقش اساسی ایفا می‌کند. هرچه وزن و ابعاد خودرو بزرگ‌تر باشد، احتمال ساییدگی زودهنگام لاستیک‌ها محتمل‌تر است. بنابراین در خودروهای شاسی بلند، چک کردن مداوم سلامت لاستیک اهمیت قابل توجهی دارد، زیرا ممکن است باعث انحراف وسیله نقلیه و سانحه شود.

گاهی مالکان بیش از ظرفیت یک خودرو از آن بار می‌کشند که این امر نیز باعث می‌شود تا زمان تعویض لاستیک خودرو و عمر مفید لاستیک به سر بیاید. وزن اضافه باعث می‌شود تا وسیله نقلیه شما از حالت تعادل خارج شود و فشار بیشتری را متحمل شود. در نتیجه تایرها سریعتر فرسوده می‌شوند و این هزینه اضافی برای شماست. زیرا خیلی زودتر از زمان برنامه‌ریزی شده شما برای سر آمدن عمر لاستیک ایرانی و خارجی است. با این اوصاف بهتر است طبق توصیه سازنده خودرو از آن برای حمل بار یا مسافر استفاده کنید.

درایوینگ استایل شما چگونه است؟

هر راننده، سبک خاص خود را دارد که اصطلاحا به آن درایونگ استایل می‌گویند. فرقی نمی‌کند که پیکان چهل سال پیش را سوار می‌شوید یا برای خرید هایما s7 اقدام کرده‌اید، شما در رانندگی صاحب سبک منحصر به فرد خود هستید. یا برخی عاشق شتاب و سرعت هستند و تا جایی که بتوانند در جاده‌ها می‌تازند. برخی بسیار محتاط هستند و ترجیح می دهند کمتر وارد لاین سرعت شوند.

طبیعتا زمان تعویض لاستیک خودرو و عمر مفید لاستیک کسانی که همواره رانندگی پرشتاب و تهاجمی دارند، زودتر فرا می‌رسد. این افراد تا جایی که بتوانند اهل ترمز گرفتن و کم کردن سرعت نیستند. بنابراین از روی موانع می‌پرند، از چاله‌ها و کنده‌کاری‌های آسفالت با شتاب رد می‌شوند، در جاده لایی می‌کشند و تهاجمی رانندگی می‌کنند. در چنین وضعیتی کدام قسمت از خودرو در معرض بیشترین آسیب قرار می‌گیرد؟! طبیعتا لاستیک‌ها. به غیر از این مورد، میزان رانندگی شما در طول روز نیز یک سبک از رانندگی است.

روزانه چند ساعت رانندگی می‌کنید؟! ممکن است شغل شما رانندگی در تاکسی‌های اینترنتی باشد با بهترین قیمت پژو پارس TU5 را به صورت اقساطی از سایا خودرو خریده‌اید و از این راه امرار معاش می‌کنید. طبیعی است میزان کیلومتری که شما می‌پیمایید با کارمندی که روزانه دوبار برای رفت و آمد از پژو پارس خود، کار می‌کشد قابل قیاس نیست. خب! در این صورت زمان تعویض لاستیک خودرو و عمر مفید لاستیک خودرو چه کسی سر خواهد رسید؟! بله! درست حدس زدید: شما!

کجا زندگی می‌کنید؟

زمینی که روی آن رانندگی می‌کنید هم بر زمان تعویض تایر تاثیر دارد. بنابراین تا این قسمت از مقاله دانستید که اگر کسی از شما پرسید: تایر خودرو هر چند کیلومتر باید عوض شود؟! در پاسخ باید به غیر از سبک رانندگی، نوع خودرو و نوع لاستیک، از محل زندگی هم به عنوان عامل تاثیرگذار نام ببرید. اگر در مناطق سردسیر زندگی می‌کنید باید بدانید که ممکن است با لاستیک کم باد و صاف مواجه شوید و چنانچه در مناطق جنوبی کشور ساکن هستید، ممکن است شاهد اصطکاک بیشتری بین لاستیک‌ها باشید. بنابراین در نظر داشته باشید در مناطقی از کشور که آب و هوای بسیار گرم و روزهای آفتابی طولانی و زیاد دارد، زمان تعویض لاستیک ایرانی یا خارجی زود به زود است.

چگونه از لاستیک‌ها مراقبت می‌کنید؟!

مراقبت از لاستیک ها

هر چقدر دانش و مهارت بیشتری برای مراقبت از خودرو داشته باشید، زمان تعویض لاستیک خودرو و عمر مفید لاستیک را طولانی‌تر می‌کنید. دانش و مهارت نگهداری از خودرو یعنی چه؟! یعنی به صورت ماهانه، فشار باد لاستیک را بررسی کنید، شیارها، آج‌ها، عمق، ترک، سایش و مواردی از این دست را با دقت بررسی کنید. لاستیک‌ها را در موعد مقرر بچرخانید، تعیین دقیق‌ترین زمان تعویض لاستیک جلو با عقب یا جلو با جلو در افزایش طول عمر مفید آن قطعا اثر خواهد گذاشت. اگر فکر می‌کنید در این زمینه اطلاعات کافی ندارید یا نمی‌توانید تشخیص دهید، حتما از یک متخصص کمک بخواهید.

معمولا تکنسین تنظیم باد می‌تواند در این زمینه به شما مشاوره بدهد. چرخاندن منظم تایرها نقش مهمی در زمان تعویض لاستیک خودرو و عمر مفید لاستیک دارد. در حین چرخش، تکنسین‌ها هر چرخ را برمی‌دارند و جای آن را تغییر می‌دهند تا از سایش یکنواخت آج تایر اطمینان حاصل کنند. بهتر است طبق برنامه چرخش لاستیک که سازنده در دفترچه راهنمای آورده است، عمل کنید.

هنگام رانندگی، آج لاستیک با سطح جاده ارتباط می‌گیرد. اگر آج به اندازه کافی عمیق نباشد، کشش وسیله نقلیه شما از دست می‌رود. در نتیجه مجبورید در زمان طولانی‌تری ترمز بگیرید. هر چقدر شیارهای آج کم عمق‌تر باشند، کنترل وسیله نقلیه در جاده لغزنده دشوارتر است. برای حفظ ایمنی خودرو، اندازه‌گیری عمق آج و تراز بودن لاستیک‌ها، بخش مهمی از تعمیر و نگهداری وسیله نقلیه شماست. تعادل و تراز چرخ‌ها را سالانه بررسی کنید و در جدول کارکرد لاستیک درج کنید.  با همین اقدامات ساده می‌توانید از حداکثر توان لاستیک وسیله نقلیه خود بهره بگیرید.

چند سال است که این لاستیک روی ماشین شماست؟

درست است که سازنده تایر، عمر مفید لاستیک ایرانی یا خارجی را درج کرده است، اما پیشنهاد می‌کنیم چنانچه شش سال از آخرین باری که لاستیک‌ها را عوض کرده‌اید، می‌گذرد، به فکر تایرهای جدید باشید. این در حالی است که ممکن است نشانه‌ای از کم عمقی آج و باد کم و سایش حس نکنید، اما زمان تعویض لاستیک خودرو و عمر مفید لاستیک به سر آمده است. زیرا پس از شش سال چرخش مداوم، احتمالا ترکیبات پلاستیکی، فرسوده شده‌اند و شاید ناگهان در جاده به قول معروف، دست شما را در پوست گردو بگذارند. پس علاج واقعه قبل از وقوع را انتخاب کنید.

عمر لاستیک پنچر شده چقدر است؟

طول عمر لاستیک های پنچر شده

پنچری! یکی از شایع‌ترین مشکلاتی که احتمالا هر راننده حداقل یک بار و چه بسا بیشتر در عمرش با آن مواجه شده است!!اما به نظر شما عمر لاستیک پنچر شده چقدر است؟! بگذارید همینجا به شما بگوییم که احتمال انحراف و تصادف با لاستیک پنچر شده بسیار بالاست! اما اگر به هر دلیلی زاپاس ندارید و مجبورید مسافتی را رانندگی کنید، باید بدانید که چنانچه آهسته و به دور از شتاب برانید، نهایتا تا 80 کیلومتر را می‌توانید بپیمایید و سپس زمان تعویض لاستیک خودرو و عمر مفید لاستیک به سرمی‌آید.

سخن پایانی

در این مقاله از بخش بلاگ سایا، تلاش کردیم تا اطلاعات مفیدی درباره زمان تعویض لاستیک به شما ارائه کنیم.  علاوه بر موارد یاد شده شما از طریق نشانگر و شاخص تعویض لاستیک نیز می‌توانید متوجه شوید که آیا تایرهای شما منقضی شده‌اند یا هنوز کار می‌کنند. در صورت بروز مشکل در تایر، به سرعت برای تعویض آن اقدام کنید، زیرا ایمنی شما و سرنشینان به سلامت لاستیک‌ها گره خورده است. حتما پیش از خرید تایر جدید به تاریخ تولید و انقضای درج شده روی لاستیک دقت کنید. حدالامکان تایرهایی را خریداری کنید که مقدار زیادی از عمر مفید آن از دست نرفته باشد. دقیق‌ترین زمان تعویض لاستیک خودرو و عمر مفید لاستیک را تکنسین‌های خبره مشخص می‌کنند، اما شما نیز با مرور نکات مطرح شده در این مطلب می‌توانید به اطلاعات جامعی درباره تایر وسیله نقلیه خود دست پیدا کنید.

2.4/5 - (60 امتیاز)
5 3 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مقالات اخیر

تندر 90 e2 مدل 1398
در جستجوی بهترین ماشین با بودجه 600 میلیون تومان هستید؟ در این مقاله، ما به...
خرید خودرو اقساطی
در دهه گذشته، صنعت خودروسازی ایران شاهد اجرای پروژه‌های مختلفی بود که برخی از آنها...
مقایسه پارس با سمند
با گذشت حدود چهل سال از ورود خانواده پژو به بازار خودرو ایران، شیرهای فرانسوی...
خرید خودرو
در حال حاضر با افزایش قیمت خودروها و ورود انواع مدل‌ها به بازار، انتخاب یک...
جهت مشاوره تماس بگیرین