سایا خودرو اعلام میدارد در حال حاضر امکان فروش به کلیه هموطنان عزیز در سرتاسر ایران فراهم میباشد
خریدی متفاوت، فرصت بینظیر برای خرید خودرو دلخواه
خط ویژه واحد فروش: 02171333133
پلاک گذر موقت خودرو

هر آنچه که در مورد گذرموقت خودرو باید بدانید

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که با پلاک گذرموقت خودرو مواجه شوید، اما آیا می‌دانید این نوع پلاک مختص چه خودروهایی است و چرا برخی ماشین‌ها دارای چنین پلاک‌هایی هستند؟! در این مقاله که به همت تیم تولید محتوای سایا خودرو تهیه و تنظیم شده است، به این موضوع می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

گذر موقت خودرو

به چه خودرویی، خودرو گذر موقت گفته می‌شود؟

همان‌طور که از نام این نوع خودروها برمی‌آید، گذر موقت یعنی، عبور و مرور این خودرو مانند دیگر ماشین‌هایی که در سطح جاده می‌بینید و دارای پلاک معمولی هستند، نامحدود نیست و تابع قوانین و شرایط خاصی است. در توضیح مفصل‌تر برای پاسخ به این سوال که به چه خودرویی، خودرو گذرموقت گفته می‌شود؟ باید بگوییم انواع خودروهای خارجی که قرار است برای مدت زمان مشخصی در جاده‌های کشور ما تردد داشته باشند را گذر موقت می‌گویند.

پلاک گذرموقت خودرو معمولا زمانی صادر می‌شود که افراد با اهداف گردشگری وارد حریم زمینی یک کشور شوند و قصد داشته باشند با اتومبیل شخصی در مدت زمان مشخصی که در کشور مقصد، اقامت دارند رفت و آمد کنند. بنابراین همان‌طور که از این تعاریف برمی‌آید، این نوع پلاک برای مدت کوتاهی صادر و روی خودرو تعبیه می‌شود، اما از آنجایی که همیشه هستند سودجویانی که اصطلاحا از آب، کره بگیرند، ما در کشور خود با پدیده خرید و فروش خودروهای گذر موقت و یا حتی اجاره آن‌ها نیز مواجه شده‌ایم.

آیا پلاک گذر موقت خودرو همان پلاک منطقه آزاد است؟

برخی از مردم گمان می‌کنند پلاک گذرموقت خودرو همان پلاک منطقه آزاد است، این تصور صحیح نیست. زیرا کسی که از طریق شرکت در طرح‌های فروش اقساطی خودرو یا روش نقدی اقدام به خرید ماشین منطقه آزاد کرده باشد، مجوز تردد با خودرو خود را در محدوده منطقه آزاد دارد و این اجازه دائمی است. مالک خودرو با پلاک منطقه آزاد حتی می‌تواند در مواردی معدود به دیگر نقاط سرزمینی نیز سفر کند، اما گذرموقت خودرو یعنی این ماشین فقط به مدت محدودی می‌تواند در جاده‌های سرزمین ما تردد کند و اجازه ترخیص دائمی از گمرک و دریافت پلاک ملی برای خودرو وجود ندارد.

مثال ساده برای خودروهای گذر موقت اینکه بسیاری از فوتبالیست‌های ایرانی لژیونر در لیگ‌های حاشیه خلیج فارس ازجمله لیگ امارات یا قطر، گاها در تعطیلات نیم فصل یا اتمام فصل فوتبالی تا شروع دور جدید مسابقات که معمولا بین 30 روز تا سه ماه طول می‌کشد، با خودرو خارجی خود به کشور بازمی‌گردند. این ماشین‌ها برای اینکه اجازه تردد در جاده‌های کشور ما را پیدا کنند باید روی آن‌ها پلاک گذرموقت خودرو تعبیه شود.

خرید اقساطی خودرو های خارجی

انواع پلاک گذر موقت خودرو

انواع پلاک گذر موقت خودرو را در یک تقسیم‌بندی کلی بر اساس مبدا ورود به کشور می‌توان در چهار دسته طبقه‌بندی کرد:
1. خودروهایی وارد شده به کشور از مبدا امارات متحده عربی
2. خودروهای وارد شده به ایران از کشورهای حاشیه خلیج به غیر از امارات
3. خودروهای وارد شده به کشور از مبدا افغانستان
4. خودروهای وارد شده به کشور به غیر از کشورهای ردیف یک، دو و سه

همچنین انواع پلاک گذرموقت خودرو را بر اساس اجازه تردد به شکل زیر می‌توان تقسیم‌بندی کرد:
• گذر موقت یک ماهه (مختص خودروهایی که از دوبی و کشور امارات متحده عربی به ایران وارد می‌شوند)
• گذر موقت دو ماهه (مختص خودروهایی که از مبدا کشورهای حاشیه خلیج و افغانستان به ایران می‌آیند)
• گذر موقت سه ماهه تا شش ماهه (مختص خودروهایی که از کشورهایی به غیر از مورد یک و دو وارد کشور می‌شوند)

با کلیک بر روی لینک درج شده درباره فروش اقساطی جک s3 بخوانید.

آیا خودرو گذر موقت و وارداتی یکی است؟

نباید پلاک گذرموقت خودرو را با خودروهای وارداتی یکی بدانید. خودروهای وارداتی توسط کمپانی‌های رسمی و دارای مجوز وارد کشورمان می‌شوند و بر اساس تصمیم‌گیری نهادهای ذیربط قیمت‌گذاری و با پلاک ملی به فروش می‌رسند. اما خودرو گذر موقت قابل خرید و فروش نیست و باید پس از مدت مشخص از ایران خارج شود. بنابراین چنانچه برای خرید اقساطی خودروهای خارجی از سایا خودرو برنامه‌ریزی کرده‌اید، نگران محدودیت تردد با ماشین خارجی جدیدتان نباشید. تمامی ماشین‌های وارداتی با مجوز وزارت صمت وارد کشور می‌شوند و با پلاک ملی به فروش می‌رسند.

مراحل و شرایط دریافت پلاک گذر موقت

برای اینکه فردی موفق شود از خودرو خارجی خود در جاده‌های ایران سواری بگیرد باید با مراحل و شرایط دریافت پلاک گذر موقت آشنا شود. از جمله شرایطی که پیش پای فرد برای دریافت پلاک عبور موقت خودرو وجود دارد این است که اتباع خارجی و توریست‌ها پیش از هر چیز و قبل از اینکه برای پلاک گذرموقت خودرو اقدام کنند، باید خودشان ویزای حضور کوتاه مدت در کشورمان را داشته باشند.

تنها در این صورت است که می‌توانند برای به همراه داشتن خودرو شخصی‌شان در مدت اقامت در ایران هم درخواست بدهند. هموطنانی که قصد دارند با ماشین خارجی‌شان در ایران رانندگی کنند هم باید حداقل سه ماه خارج از ایران زندگی کرده باشند.

جهت کسب اطلاعات درباره شرایط فروش اقساطی کرمان موتور کلیک کنید.

مدارک لازم برای اخذ پلاک گذر موقت

آیا قصد گرفتن پلاک عبور موقت دارید؟! همان‌طور که پیشتر گفتیم شرط اول این است که شما در زمره اتباع خارجی باشید که دارای ویزای اقامت کوتاه مدت در ایران هستند. سپس لازم است تا با در دست داشتن مدارک لازم برای اخذ پلاک گذر موقت به پلیس راهور مراجعه کنید. چه مدارکی؟ کافی است موارد زیر را به ذهن بسپارید:
• پاسپورت
• گواهینامه بین‌المللی
• معرفی‌نامه گمرک
• مجوز عبور از کشور
• دفترچه کارنه دو پاساژ
• مدارک شناسایی خودرو (برای مالک)

همان‌طور که می‌بینید برای اینکه بتوانید ماشین خارجی خود را به ایران بیاورید، باید مراحل گرفتن پلاک گذر موقت را بگذرانید و یکی از مهم‌ترین بخش‌های این پروسه این است که دارای گواهینامه بین‌المللی باشید. اما دفترچه کارنه دوپاساژ چیست؟! در ادامه درباره این مدرک توضیح خواهیم داد.

مراحل گرفتن پلاک گذر موقت

دفترچه کارنه دوپاساژ چیست

دریافت پلاک گذرموقت خودرو بدون داشتن CDP ممکن نیست. CARNET DE PASSAGES دفترچه‌ای است که وجود آن برای برای عبور ترانزیتی وسایل نقلیه موتوری از مرزهای زمینی کشورهای مختلف الزامی است. این دفترچه بین 5 تا 25 برگه دارد و هر برگه دارای سه بخش است. قسمت اول محل درج تاریخ ورود به کشورها با ثبت مشخصات وسیله نقلیه است و توسط ماموران گمرک کشور مقصد اخذ می‌گردد.

قسمت دوم در هنگام خروج خودرو و مالک از کشور مقصد پر می‌شود و قسمت سوم در دفترچه باقی می‌ماند. کارنه دوپاساژ از زمان صدور یک سال اعتبار دارد و چنانچه مورد استفاده قرار نگیرد، می‌توان آن را تمدید کرد.

تمدید گذر موقت خودرو

برای تمدید گذر موقت خودرو باید مدارک زیر را به پلیس راهور ارایه کنید:
• پاسپورت
• صورت وضعیت پرداخت‌شده خلافی خودرو
• صورت جلسه فک پلاک
• ارائه اصل و کپی از بیمه نامه شخص ثالث
• نسخه اصلی نامه گمرک تهران
• دفتر واردات (ممهور به مهر برجسته)

در نظر داشته باشید که اگر پلاک گذرموقت خودرو مربوط به خودرویی از مبدا امارات متحده عربی باشد فقط یک ماه اجازه عبور خواهد داشت و بعد از 30 روز قابل تمدید مجدد نیست.

هزینه تبدیل پلاک گذر موقت به پلاک ملی

فرض را بر این می‌گذاریم که یکی از توریست‌ها با خودرو خارجیش وارد کشور ما شد و شرایطی پیدا کرد تا همیشه در ایران مقیم شود. حال آیا می‌تواند ماشین گذر موقت خود را به پلاک ملی تبدیل کند و اگر این امکان وجود دارد، هزینه تبدیل پلاک گذر موقت به پلاک ملی چقدر است؟! واقعیت این است که بستری برای این شرایط هنوز در نظر گرفته نشده است. به بیان دیگر باید بگوییم چنین اتفاقی در کشور ما مسبوق به سابقه نیست و چون تا کنون اتفاق نیفتاده است، بنابراین نمی‌توانیم درباره امکان داشتن این موضوع صحبت کنیم.

شرایط نقل و انتقال خودروهای گذر موقت

درباره شرایط نقل و انتقال خودروهای گذر موقت به کشورمان مطالبی را بیان کردیم. اما موارد دیگری هم هست که باید به ان بپردازیم. به عنوان مثال پس از دریافت پلاک گذرموقت خودرو، این ماشین را تحت هیچ شرایطی نمی‌توان فروخت و یا حتی اجاره داد. اگر به غیر از مالک، شخص دیگری ادعای مالکیت خودرو را داشته باشد و یا قولنامه و مبایعه‌نامه‌ای در رهن، اجاره یا تملک به ثبت رسیده باشد غیر قانونی است و خودرو مصداق کالا قاچاق خواهد بود.

مالک، برای اینکه ماشین خارجی خود را وارد خاک ایران کند، باید ضمانتی سه برابر ارزش خودرو خود ارائه دهد! بنابراین تا مدت حضور قانونی در کشور، باید خودرو در دست شخص ارائه‌دهنده ضمانت باشد. مدت زمان حضور قانونی برای هر خودرو از هر مبدا را پیشتر بیان کردیم. چنانچه سررسید مدت زمان حضور قانونی به پایان برسد، حداکثر ظرف 10 روز مالک فرصت دارد با خودرو خود از کشور خارج شود و چنانچه این اتفاق رخ ندهد، فرد مجرم است و باید در محاکم قضایی پاسخگو باشد.

هزینه دریافت پلاک خودرو گذر موقت

برای دریافت پلاک گذرموقت خودرو هزینه چندان زیادی پرداخت نمی‌شود. ممکن است بگویید وقتی کسی سه برابر ارزش خودرو خود را باید ضمانت دهد، قطعا باید چندین برابر خرج کند تا با ماشین خارجیش به کشور ما بیاید، اما اینطور نیست. آنچه بابت ضمانت و تعهد ارائه می‌شود، صرفا جنبه اعتباری دارد و در قبال آن پولی پرداخت نمی‌شود. تمام هزینه‌ها در خرید تمبر و هزینه تعویض پلاک و مواردی از این دست خلاصه می‌شود. هزینه تمدید خودرو گذر موقت نیز در همین حد است و خرج زیادی روی دست مالک نمی‌گذارد.

مشکلات خودرو گذر موقت

شرکت واردات خودرو گذر موقت

در بخش‌هایی از این مقاله بیان کردیم که هدف از پلاک گذرموقت خودرو این است که اتباع خارجی یا ایرانیانی که مدت‌ها در کشور حضور نداشته‌اند بتوانند برای مدت زمانی که در ایران هستند با ماشین خارجی خود تردد کنند. اما بعد از مدتی این موضوع تبدیل شد به یک سرگرمی مفرح برای افرادی که تلاش می‌کردند تعرفه‌های گمرکی را دور بزنند و با عنوان شرکت واردات خودرو گذر موقت برای خود سودی به جیب بزنند.

با این وجود وضع قوانین سفت و سخت مبنی بر عدم مجوز برای واردات خودروهای خارجی باعث شده است تا همچنان، خودرو گذر موقت قابل خرید و فروش و واگذاری به شخص ثالث نباشد.

مشکلات خودرو گذر موقت

اگر شما یک ایرانی هستید که بیش از سه ماه در یک کشور خارجی اقامت داشته‌اید و اکنون قصد دارید پلاک گذرموقت خودرو دریافت کنید و وارد کشور شوید، با فراهم کردن مقدمات لازم مشکلی نخواهید داشت. شما در مدت زمان تعیین شده حق دارید از خودرو خود استفاده کنید، تردد نمایید و از این فرصت استراحتی که در زادگاهتان پیش آمده است، استفاده کنید. وقتی حرف از مشکلات خودرو گذر موقت به میان می‌آید، بیشتر پای مسائل تجاری و سودآوری به میان می‌آید!

به این معنا که فرد قصد دارد با وارد کردن یک خودرو خارجی آن هم از راهی غیر از واردات، آن را به فروش برساند، برایش پلاک ملی دریافت کند و مواردی از این دست! قوانینی که از سال 97 درباره عدم واردات خودرو خارجی وضع شده است، همچنان به قوت خود باقی است و به جز مدت زمان تعیین شده برای گذرموقت خودرو، هنوز قانون دستخوش تغییر و تحولی نشده است. بنابراین لازم است تا بار دیگر تاکید کنیم که خرید، فروش و اجاره خودروهای عبور موقت غیرقانونی است و کسی که برای این کار اقدام کند، مجرم است.

انواع پلاک گذر موقت

چگونه چند نفر می تواند با خودرو گذر موقت رانندگی کنند؟

تنها مالک رسمی خودرو است که پس از اخذ پلاک گذرموقت خودرو می‌تواند با آن رانندگی کند و در سطح جاده‌های کشور تردد نماید. در صورتی که فرد دیگری در حال رانندگی با خودرو گذر موقت باشد، ضابط قانونی می‌تواند مطابق دستورالعل‌ها با فرد برخورد کند.

اما چگونه می‌توانند چندین نفر از خودرو گذر موقت سواری بگیرند و با آن رانندگی کنند؟ باید بگوییم که این مشکل چاره دارد. کافی است هنگامی که مالک قصد دارد در گمرک مجوزات لازم برای رانندگی را دریافت کند، به مراجع اطلاع دهد که چه افرادی قصد دارند پشت رکاب خودرو بنشینند. در این صورت دیگر مشکل قانونی برای تعدد رانندگانی که از خودرو گذر موقت سواری می‌گیرند وجود نخواهد داشت.

خرید اقساطی هیوندای یا خرید هیوندای گذر موقت؟!

ماشین‌های گذر موقت را نباید با خودروهای خارجی وارداتی موجود در بازار ایران اشتباه بگیرید. اگر شما قصد خرید اقساطی هیوندای را داشته باشید، خیلی راحت می‌توانید با مراکز فروش سایا خودرو تماس بگیرید، از مشاوره رایگان پیش از خرید توسط کارشناس مجرب این مجموعه بهره‌مند شوید، شرایط مالی‌تان را مطرح کنید و با بهترین شرایط صاحب خودرو خارجی شوید. قرارداد میان شما و سایا خودرو کاملا رسمی و قانونی خواهد بود و سند خودرو نیز بعد از اتمام اقساط، شش دانگ به نام خریدار ثبت خواهد شد. اما اگر برای خرید پلاک گذرموقت خودرو هیوندای اقدام کنید چه می‌شود؟!

یک ماشین خارجی که حالا دیگر مشمول کالای قاچاق شده است را خریداری کرده‌اید و شما و فروشنده هر دو مجرم هستید! بنابراین ابدا منطقی نیست حتی به بهانه چندین میلیون تومان ارزان‌تر، یک خرید امن و مطمئن از مجموعه‌ای مانند سایا خودرو را با یک معامله سراسر اشکال عوض کنید.

شرایط نقل و انتقال خودروهای گذر موقت

آیا خرید اقساطی خودرو خارجی منطقی است؟

خرید اقساطی هر خودرویی که خرج کمتری روی دستتان بگذارد و به مرور زمان بر ارزش کلی آن افزوده شود، منطقی و هوشمندانه است. بسیاری از خودروهای خارجی، عملکرد فنی قابل قبولی دارند، دارای استانداردهای ایمنی بین‌المللی هستند، امکانات رفاهی متعدد دارند، در بازار نقد و دست دوم بسیار محبوب هستند و از نظر اقتصادی مقرون‌ به‌صرفه محسوب می‌شوند. اگر چنین خودروهایی را بتوانید به شیوه اقساطی بخرید، برد با شماست. زیرا با یک تیر چند نشانه زده‌اید. اول اینکه اگر مشکل تامین سرمایه داشتید، با شیوه اقساطی و حداقل سرمایه صاحب خودرو خارجی دلخواه خود می‌شوید.

دوم اینکه حتی اگر پول کافی داشته باشید، همه پول خود را صرف خرید یک محصول استهلاک‌پذیر نمی‌کنید. سوم اینکه این فرصت را دارید تا مابقی پول خود را در دیگر فعالیت‌های اقتصادی شرکت دهید. بنابراین خرید اقساطی خودرو خارجی قطعا منطقی و هوشمندانه است. البته اگر از یک مرجع معتبر و خوشنام مانند سایا خودرو خریداری شود، درغیر این صورت که بیان کردیم پلاک گذرموقت خودرو قابل تبدیل به پلاک ملی نیست و خرید و فروش این نوع خودروها امکان ندارد. برای خرید اقساطی انواع خودروهای خارجی، استعلام روز قیمت‌ها و دریافت مشاوره رایگان پیش از خرید خودرو، با ما تماس بگیرید.

2.5/5 - (21 امتیاز)
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Mostafa
Mostafa
11 ماه قبل

سلام قیمت دقیق پلاک گذر موقت چند هست

مقالات اخیر

مقایسه خودرو سایپا اطلس با سایپا کوییک GX
با ورود سایپا اطلس به بازار، سؤالات بسیاری در مورد مقایسه این خودرو با سایپا...
مقایسه جک J4 و برلیانس H330
در گذشته نه چندان دور، محصولات جک J5 از جمله پرفروش‌ترین محصولات شرکت کرمان موتور...
تفاوت ساینا و تیبا 2
تیبا در حال حاضر، جایگزین پراید شده است و با وجود اینکه ظاهر آن خیلی...
پیش فروش خودرو لاماری ایما
طبق پیش فروش خودرو لاماری ایما در سامانه یکپارچه عرضه خودرو های وارداتی، این شرکت...
جهت مشاوره تماس بگیرین