سایا خودرو اعلام میدارد در حال حاضر امکان فروش به کلیه هموطنان عزیز در سرتاسر ایران فراهم میباشد
خریدی متفاوت، فرصت بینظیر برای خرید خودرو دلخواه
خط ویژه واحد فروش: 02171333133
مقدار ارتفاع استاندارد

کاهش ارتفاع خودرو چگونه انجام می شود؟

کاهش ارتفاع خودرو را باید یکی از رایج‌ترین عمل‌های زیبایی روی خودروها محسوب کرد. بله! عمل زیبایی! زیرا اکثر افرادی که به‌دنبال کم کردن سطح ارتفاع ماشین‌های خود هستند، هدفی غیر از اینکه خودرو خود را زیباتر نشان بدهند و روی جلوه‌های بصری آن مانور دهند، ندارند. اکثر آنان حتی از معایب و مزایای این پایین کشیدن ماشین بی‌اطلاعند و گاهی پیش آمده است که این خدمت مهم را از افراد بی‌تجربه و غیرمتخصص دریافت کرده‌اند. در این بخش از بلاگ سایا خودرو قصد داریم شما را با این عملی که دهه‌هاست نه تنها در کشور ما بلکه در تمام دنیا رواج دارد، آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

کاهش ارتفاع خودرو

چرا ارتفاع خودرو را کاهش دهیم؟

همان‌طور که پیشتر نیز اشاره کردیم، مهم‌ترین علت کاهش ارتفاع خودرو را باید در مباحث زیباشناسی جستجو کرد. ماشین کف‌خواب مورد علاقه خیلی‌هاست، ربطی هم به سن و سال ندارد. اما کم کردن ارتفاع ماشین به هر قیمتی ممکن است از سطح ایمنی خودرو بکاهد و ماشین و سرنشینان را با مشکلات جدی مواجه کند. بنابراین اگر علاقمند به ماشین‌های اصطلاحا بخواب هستید، یا باید در هنگام خرید خودرو گزینه‌ای را انتخاب کنید که ارتفاع کمتری دارد یا خودتان به شیوه اصولی و حرفه‌ای ارتفاع را کم کنید.

اگرچه اکثر افرادی که قصد کاهش ارتفاع خودرو خود را دارند، ماشین‌بازهایی هستند که عاشق خرق عادت و ایجاد تغییراتی بر خلاف عرف مرسوم هستند، اما پایین آوردن خودرو به لحاظ اینکه سطح پایداری آن را افزایش می‌دهد نیز حایز اهمیت است. به‌همین سبب افرادی که با خودروهای خود در مسابقات شرکت می‌کنند، تا جایی‌که ممکن است، ارتفاع را کاهش می‌دهند. درباره مزایا و معایب کاهش ارتفاع خودرو در ادامه به‌تفصیل سخن خواهیم گفت.

با کلیک بر روی لینک درج شده درباره فروش اقساطی کوییک اتومات بخوانید.

چقدر می‌توان ارتفاع خودرو را کاهش داد

برخی‌ها خودرو خود را نزد مکانیک می‌برند و از او می‌خواهند تا جایی که امکان دارد، ارتفاع آن را کم کند. این افراد عموما درک درستی از نکات فنی ندارند و صرفا زیبایی برایشان اهمیت دارد. در حالی که تنظیم ارتفاع خودرو بر اساس اصولی است و خودروساز برای انتخاب عدد خاصی در تولید یک خودرو محاسبه‌های مهندسی انجام داده است.

به‌طورکلی باید در نظر بگیرید که خودرو شما نباید آنقدر پایین باشد که روی زمین کشیده شود و سیستم تعلیق نباید به‌حدی تغییر پیدا کند که بر پایداری و هندلینگ خودرو تأثیر منفی بگذارد. در برخی کشورها قوانین واضحی برای حداقل و حداکثر ارتفاع خودرو وجود دارد، بر این اساس برای اینکه ارتفاع یک خودرو در دسته «خیلی کم» طبقه‌بندی شود، باید حد تعلیق آن کمتر از عددی باشد که به‌عنوان حداقل ارتفاع سواری در نظر گرفته شده است.

کاهش ارتفاع خودرو در این شرایط می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی در آیرودینامیک و هندلینگ خودرو شود. همچنین می‌تواند ورود و خروج به برخی معابر مانند شیب‌های تند را دشوارتر کند و خطر آسیب دیدن قسمت زیرین خودرو را افزایش دهد. اما در کشور ما این اعداد چگونه در نظر گرفته می‌شوند؟! و تا چه اندازه مجاز هستیم ارتفاع خودرو را کاهش دهیم؟!

فرض کنیم که با شرکت در طرح فروش اقساطی 405 GLX که توسط سایا خودرو ارائه شده است، صاحب این عضو از خانواده پژو شده‌اید و یکی از دوستان شما نیز پراید دارد. هر دو قصد دارید برای کاهش ارتفاع خودرو اقدام کنید، اما آیا هر دو خودرو باید به یک اندازه پایین کشیده شوند؟! پاسخ منفی است. حداکثر محدودیتی که می‌توانید برای سیستم تعلیق خودرو ایجاد کنید، نقطه‌ای است که سیستم تعلیق بتواند به‌طور کامل حرکت کند. مشخص است که این عدد برای خودرویی با خودرو دیگر متفاوت است.

مقدار ارتفاع استاندارد و قانونی خودرو نقطه‌ای است که اگر با خودرو از روی دست‌انداز یا سرعت‌گیرها عبور کنید، لاستیک‌های ماشین شما قبل از اینکه با بدنه ماشین برخورد کنند، فضای کافی برای بالا آمدن داشته باشند. کاهش ارتفاع خودرو اگر مشکلی برای این وضعیت ایجاد نکند، خوب است و حد آن استاندارد تشخیص داده می‌شود، در غیر این صورت احتمال آسیب رسیدن به قسمت زیرین وجود دارد.

برخی خودروسازها در دفترچه‌های محصولات خود عددی که می‌توان تا آن اندازه ارتفاع ماشین را کاهش داد، قید می‌کنند. این به این معناست که کاهش دادن سطح ارتفاع خودرو بیش از مقدار اعلام شده ممکن است مشکلاتی جدی برای ماشین شما به‌وجود آورد. بنابراین مهم است که مطمئن شوید که سیستم تعلیق ماشین شما مطابق با توصیه‌های خودروساز تنظیم شده است. در این صورت ماشین شما برای رانندگی ایمن است و هیچ آسیبی به اجزای سیستم تعلیق وارد نمی‌کند.

جهت کسب اطلاعات درباره فروش اقساطی کوییک r کلیک کنید.

 مقدار ارتفاع استاندارد

معایب کاهش ارتفاع خودرو

از مهم‌ترین معایب کاهش ارتفاع خودرو این است که برخی افراد گمان می‌کنند، می‌توانند برای دریافت این خدمت روی هر کسی حساب کنند، درحالی‌که این نوع از تعمیرات خودرو باید توسط یک متخصص انجام شود. فرقی ندارد که در طرح فروش اقساطی خودرو اقساطی 206 تیپ 5 سایا خودرو شرکت کرده باشید یا به‌صورت نقدی از مجموعه ما ساینا خریده باشید، اگر قصد دارید ماشینتان را پایین بکشید، این کار باید تخصصی انجام شود.

فنرهای خودرو باید وزن ماشین شما را تحمل کنند، ضربات جاده‌ای را جذب و دفع کنند و به‌عنوان بخشی مهم از سیستم تعلیق عمل کنند، اگر هنگام برداشتن و نصب مجدد آن‌ها از روش‌های مناسب استفاده نشود، باعث آسیب جدی به خودرو خواهد شد و سطح ایمنی را به‌شدت کاهش می‌دهد. متاسفیم که بگوییم نصب غیر اصولی فنرها حتی ممکن است منجر به مرگ سرنشینان یک خودرو شود. به‌همین دلیل باید همواره کاهش ارتفاع خودرو را به یک مکانیک متخصص بسپارید.

اما فرض می‌کنیم که یک متخصص، ارتفاع خودرو شما را کم کرده باشد، در این صورت مشکلات کاهش ارتفاع خودرو چه خواهد بود؟! در ادامه به این سوال پاسخ می‌دهیم.

• پایین آوردن خودرو باعث تغییر در زوایای چرخ ماشین خواهد شد. وقتی کمبر ایده‌آل تایر دچار تغییر شود، دو پیامد مهم خواهد داشت: نخست افزایش سایش تایر و دوم کاهش کشش لاستیک. در چنین شرایطی ممکن است برای ترمزگیری دچار مشکل شوید. همچنین لاستیک‌ها بر روی ورق‌های فلزی یا قطعات سیستم تعلیق ساییده می‌شوند و هر دو (تایرها و قطعات) آسیب می‌بینند.

• از دیگر مواردی که اهمیت تنظیم ارتفاع خودرو را آشکار می‌سازد این است که کم کردن ارتفاع بیش از حد مجاز، باعث تغییر در هندسه فرمان می‌شود. در چنین شرایطی نمی‌توان خودرو را به‌طور ایمن هدایت کرد.

• اگر قصد کف‌خواب کردن پژو پارس tu5 خود را دارید، باید بدانید که اگر ماشین خود را بیش از حد پایین بکشید، برای صعود یا پایین آمدن از شیب‌های تند ممکن است دچار مشکل شوید. همچنین، چنانچه نیاز به یدک‌کشی خودرو شما باشد، ممکن است با مشکل مواجه شوید، به‌طوری که نتوان در حالت عادی آن را بکسل کرد و باید ماشینی مجهز به یک تخت مسطح به شما کمک کند. گاهی یدک کشی یا عبور از شیب با آسیب قطعی به خودرو شما همراه خواهد بود.

• کاهش ارتفاع خودرو باعث می‌شود تا کمک فنرها نیروی بیشتری را تحمل کنند که در نتیجه کمتر عمر خواهند کرد و هزینه اضافی روی دست شما خواهند گذاشت. همچنین به سایر بخش‌های سیستم تعلیق و فرمان فشار بیشتری وارد می‌شود و سایش بیش از حد و خرابی زودرس را در پی دارد.

• افزایش یا کاهش ارتفاع خودرو بر کیفیت سواری و تجربه رانندگی اثر خواهد گذاشت. رانندگی با یک خودرو کف‌خواب همیشه سخت‌تر است و برای سرنشینان نیز ناراحت‌کننده خواهد بود. زیرا ماشین شما ارتباط نزدیک‌تری با موانع و دست‌اندازهای موجود در جاده برقرار می‌کند.

• در نظر داشته باشید که اکثر مواردی که عنوان شد خطر جدی تلقی نمی‌شود، اما به‌هرحال هزینه‌های جانبی شما را افزایش می‌دهند. اگر کم کردن ارتفاع ماشین به اندازه دو تا۵ سانتی‌متر باشد، معمولا تغییر آنچنانی در سواری یا ایمنی مشاهده نخواهید کرد، اما اگر قصد دارید بیش از این مقدار ارتفاع را کاهش دهید، لازم است از عملکرد صحیح سیستم فرمان و ترمز پس از پایین آمدن، مطمئن شوید.

اگر از طریق راه‌های اصولی کم کردن ارتفاع ماشین برای کف‌خواب کردن آن اقدام کرده باشید، بسیاری از معایبی که عنوان کردیم را می‌توانید با انجام اقدامات مناسب از بین برد. مثلا با تراز کردن چرخ‌ها از ساییدگی آن‌ها جلوگیری کنید یا اگر لاستیک با قطعات فلزی درگیر می‌شود، می‌توان لبه گلگیر را به‌اندازه کافی برگرداند تا مشکل برطرف شود.

جهت کسب اطلاعات درباره فروش اقساطی سایپا و اطلاع از شرایط آن کلیک کنید.

مزایای کاهش ارتفاع خودرو

از معایب بخواب کردن خودروها گفتیم و اینک قصد داریم از مزایای کاهش ارتفاع خودرو برای کسانی بگوییم که عاشق خودروهای کف‌خواب هستند:
• زیبایی! بله! زیبایی در همه جای دنیا طرفدار دارد. بسیاری از افراد در اقصی نقاط جهان، ظاهر ماشین‌های کف‌خواب را بیشتر دوست دارند.

• با پایین آوردن مرکز ثقل خودرو می‌توان سطح هندلینگ را بهبود بخشید. با مفهوم گرانیگاه آشنا هستید؟ گرانیگاه همان مرکز ثقل است. یعنی نقطه‌ای که سنگینی جسم بر آن وارد می‌شود. در واقع مرکز ثقل همان جایی است که اگر بنا باشد با یک طناب خودرو را از روی زمین بلند کنید، خودرو درون طناب در آن نقطه به تعادل می‌رسد. بنابراین هر چقدر مرکز ثقل به زمین نزدیک‌تر باشد، پایداری خودرو افزایش پیدا می‌کند.

• کاهش ارتفاع خودرو مساوی است با کاهش کشش آیرودینامیکی. هر چقدر سطح کشش کمتر شود، مصرف سوخت بالاتر می‌رود، اما سطح سرعت را کاهش می‌دهد و شتاب را مهار می‌کند. در نتیجه با خودرو ایمن‌تری مواجه خواهید بود.

• یک وسیله نقلیه با ارتفاع پایین، احتمال واژگونی کمتری را تجربه خواهد کرد. به این ترتیب سطح ایمنی افزایش پیدا می‌کند.

تنظیم ارتفاع خودرو

بهترین روش کاهش ارتفاع خودرو

اگر همچنان اصرار دارید ارتفاع ماشین خود را کم کنید، باید بهترین روش کاهش ارتفاع خودرو را انتخاب کنید. ما چند روش را به شما معرفی می‌کنیم اما پیشنهادمان این است که با توجه به نوع وسیله نقلیه و میزانی که قصد دارید ماشین را پایین بیاورید، با یک متخصص مشورت کنید.

• فنر را پایین بیاورید

در این روش می‌توانید فنرها را با فنرهای کوتاه‌تر عوض کنید یا آن‌ها را ببرید. بریدن ممکن است مشکل‌ساز شود، زیرا هم اندازه نبودن و طاقت نیاوردن از جمله عوارض این اقدام است. هزینه تعویض فنر برای شما بسیار گران تمام خواهد شد.

• از فنر تخت استفاده کنید

اگر فنر تخت انتخاب شما برای کم کردن میزان ارتفاع خودرو باشد، با کمترین هزینه این امکان برای شما وجود دارد که خواسته خود را محقق کنید. سواری شما پس از تعبیه این فنر بسیار سفت و سخت خواهد بود و دیگر به دنبال کیفیت سواری نباشید.

• فنرهای اسپرت و هیدروپنوماتیک را انتخاب کنید

اگر اهل اتومبیل‌رانی به‌شکل حرفه‌ای هستید یا برایتان مهم نیست چقدر هزینه کنید، بهترین راه برای کاهش ارتفاع خودرو استفاده از فنرهای اسپرت و هیدروپنوماتیک است. در نظر داشته باشید که برای استفاده از این تجهیزات باید متخصصی که آن را برایتان نصب و اجرا کند را هم پیدا کنید.

روش تنظیم ارتفاع خودرو

روش تنظیم ارتفاع خودرو

با استفاده از انواع روش تنظیم ارتفاع خودرو در نظر داشته باشید که تراز کردن نهایی ماشین شبیه تراز کردن سه پایه دوربین است. کوچکترین پستی و بلندی باعث می‌شود یک گوشه بالاتر باشد و در نهایت بر سطح ایمنی و میزان آسیب وارده به بخش‌های مختلف ماشین اثر می‌گذارد.

بنابراین ابتدا باید مشخص کنید که قصد دارید خودرو را تا چه ارتفاعی پایین بکشید، سپس روی زمین هموار خودرو را قرار دهید و با انداز‌ه‌گیری فاصله مرکز چرخ تا گلگیر، مکان ایده‌آل را علامت بزنید. سپس باید برای کوتاه کردن فنرها اقدام کنید و مجددا فاصله تایر تا گلگیر را اندازه بگیرید. این عمل را باید برای هر چهار چرخ انجام دهید و در نهایت عملکرد فرمان و ترمز را چک کنید. کاهش ارتفاع خودرو را به یک تکنسین با تجربه بسپارید. در جدول زیر اندازه‌های استاندارد برای تنظیم ارتفاع خودروهای مختلف ایرانی آمده است:

کاهش ارتفاع خودرو ها

سخن پایانی

به‌طور خلاصه باید گفت هیچ محدودیت قانونی برای ارتفاع یا پایین بودن خودروی شما وجود ندارد، اما مهم است که اطمینان حاصل کنید پس از کاهش ارتفاع خودرو، سیستم تعلیق شما به بهترین شکل و مطابق با توصیه‌های خودرو ساز کار می‌کند. تنها در این صورت است که ماشین شما برای رانندگی ایمن است و هیچ آسیبی به اجزای سیستم تعلیق وارد نمی‌شود. چنانچه قصد خرید اقساطی انواع خودروهای داخلی، مونتاژی یا وارداتی به‌شکل نقد یا اقساط را دارید، می‌توانید روی ما در سایا خودرو حساب کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با مراکز فروش ما تماس بگیرید.

3.6/5 - (8 امتیاز)
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مقالات اخیر

مقایسه چانگان cs35 پلاس با تیگو ۷ پرو
در این مقاله از سایا خودرو قصد داریم تا به مقایسه چانگان cs35 پلاس با...
مقایسه تارا اتوماتیک با شاهین اتوماتیک
مقایسه تارا اتوماتیک و شاهین اتوماتیک همیشه جذابیت خاص خود را دارد. این دو خودرو،...
مقایسه خودرو سایپا اطلس با سایپا کوییک GX
با ورود سایپا اطلس به بازار، سؤالات بسیاری در مورد مقایسه این خودرو با سایپا...
مقایسه جک J4 و برلیانس H330
در گذشته نه چندان دور، محصولات جک J5 از جمله پرفروش‌ترین محصولات شرکت کرمان موتور...
جهت مشاوره تماس بگیرین