سایا خودرو اعلام میدارد در حال حاضر امکان فروش به کلیه هموطنان عزیز در سرتاسر ایران فراهم میباشد
خریدی متفاوت، فرصت بینظیر برای خرید خودرو دلخواه
خط ویژه واحد فروش: 02171333133
علت روشن شدن چراغ چک ماشین

12علت روشن شدن چراغ چک خودرو + نحوه تعمیر و راه حل رفع آن

فرقی نمی‌کند که چند سال است رانندگی می‌کنید، خانم هستید یا آقا، جوان هستید یا مسن، روشن شدن چراغ چک خودرو غالبا نگران‌کننده است! در واقع این هشداری است از سوی سیستم خودرو شما که نیاز به تحقیق و بررسی دارد و به صرف روشن شدن چراغ چک، نمی‌توان فورا علت را تشخیص داد.
صرف نظر از علت روشن شدن چراغ چک خودرو، سعی کنید ضمن حفظ خونسردی در نخستین توقف گاه بایستید، گاهی چراغ چک بدون هیچ تعمیر خاصی و با طی کردن چند کیلومتر خاموش می‌شود و از وضعیت هشدار در می‌آید، اما مواردی هم وجود دارد که بیانگر نقص فنی خودرو است.

علت روشن شدن چراغ چک ماشین چه عواملی می‌تواند باشد؟

همان طور که گفته شد، چراغ چک خودرو بر اثر عوامل متعددی می‌تواند روشن شود که در ادامه به برخی از مهم‌ترین این دلایل خواهیم پرداخت.

 • نقص سنسور انتقال هوا

اگر در شهری صنعتی، پرترافیک و آلوده زندگی می‌کنید و روزانه مجبور هستید خودرو شخصی خود را هر چه که باشد از شاهین گرفته تا فیدلیتی و… برای ایاب و ذهاب بیرون ببرید، اگر با هشدار چک روبرو شدید، به یاد بیاورید که یکی از دلایل روشن شدن چراغ چک موتور نقص و گرفتگی در سنسور انتقال جریان هوا می‌تواند باشد. سنسور جریان هوا که تعمیرکاران آن را به نام سنسور اندازه‌گیری جریان هوای خودرو نیز میشناسند، باید میزان هوایی که وارد موتور می‌شود را اندازه گیری کند. این سنسور مابین فیلتر هوا و دریچه گاز خودرو تعبیه شده است و چنانچه کثیف شود و نتواند میزان هوای وارد شده به موتور را به درستی اندازه گیری کند، مقدار استاندارد ترکیب سوخت و هوا در ماشین شما به هم خواهد ریخت و این نقص از طریق روشن شدن چراغ چک به راننده اطلاع داده می‌شود.
چنانچه آلودگی سنسور جریان هوا از دلایل روشن شدن چراغ چک باشد، کافی است ابتدا برای تمیز کردن این سنسور اقدام کنید، گاهی بعد از تمیز کردن هم مشکل حل نمی‌شود در این صورت باید آن را تعویض نمایید. توصیه می کنیم برای تعویض حتما از افراد کاربلد در این زمینه کمک بگیرید تا قطعه به درستی در جای خود قرار بگیرد و کارایی را ارائه دهد.

با کلیک بر روی لینک درج شده درباره فروش اقساطی دنا پلاس توربو بخوانید.

مشکلات مربوط به سنسور اکسیژن

 • نقص در سنسور اکسیژن

معمولا اولین چیزی که پس از روشن شدن چراغ چک به ذهن می‌رسد، نقص در سنسور اکسیژن است. سنسور لامبدا یا حسگر اکسیژن در واقع یک قطعه الکترونیکی است در ورودی اگزوز تعبیه شده است. این قطعه باید اکسیژن موجود در گازهای خروجی از ماشین را اندازه گیری کند. به عبارتی این قطعه مقدار اکسیژنی را محاسبه می‌کند که در جریان فرایند احتراق سوخته نشده است. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت چنانچه این سنسور میزان بالایی از سطح استاندارد اکسیژن را تشخیص دهد، یعنی فرآیند احتراق در خودرو به درستی صورت نگرفته است.
بنابراین نقص در سنسور اکسیژن که از بدیهی‌ترین علت های روشن شدن چراغ چک ماشین است، معمولا به سادگی قابل تعمیر است اما اگر نادیده گرفته شود و یا مدت زمان زیادی خودرو شما هرچه که باشد از دیگنیتی تا پراید، رانا یا ساینا و دیگر خودروها ی داخلی و خارجی، میتواند به قطعات دیگر خودرو آسیب بزند و هزینه بیشتری را به شما متحمل کند.

 • خرابی انژکتور سوخت

وقتی چراغ چک روشن شود و اگر شما یک راننده باتجربه نباشید، ممکن است نتوانید به این سادگی‌ها حدس بزنید که مشکل از انژکتور سوخت خودرو شماست.
در تعریف انژکتور و نوع کارکرد آن باید گفت انژکتور عملیات پاشش سوخت درون سیلندر در خودروهای پاششی را بر عهده دارد و به عنوان جایگزین کاربراتور مورد استفاده قرار می‌گیرد.
بنابراین اگرچه نقص در انژکتور، یک ایراد روتین برای خودروها محسوب نمی‌شود، اما باید به خاطر داشته باشید که می‌تواند یکی از دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو باشد، دلیلی که متاسفانه خرج و مخارج زیادی روی دست شما خواهد گذاشت!
در بخشی از همین مقاله به این مساله پرداختیم که معمولا رانندگان کم‌تجربه با خرابی انژکتور مواجه می‌شوند، دلیل این امر هم این است که این افراد یا نمی‌دانند یا فراموش می‌کنند که باید صافی بنزین را به موقع تعویض کنند و به خودرو خود به صورت مداوم سوخت کافی برسانند.

بسیاری از افراد با بررسی این بخش می توانند به راحتی مشکل روشن شدن چراغ چگ خودرو را حل کنند.

جهت کسب اطلاعات از شرایط فروش اقساطی 207 اتومات در سایا خودرو کلیک کنید.

 • نقص در شمع، وایر و کوئل

شمع‌های خودرو با ایجاد جرقه در تکمیل فرایند احتراق نقشی اساسی بازی می‌کنند و با انفجار بنزین، نیروی محرکه کافی در اختیار موتور قرار می‌دهند. این پروسه در تمامی خودروها یکسان است و فرقی نمیکند دنا پلاس توربو اتومات داشته باشید یا مالک جک S5 باشید، در هر حال شمع‌ها باید این جرقه را ایجاد کنند تا انفجار سوخت، پیشرانه را به حرکت بیاندازد.
اگر یکی از دلایل روشن شدن چراغ چک موتور ماشین شما، نقص در عملکرد شمع‌ها باشد، یعنی این قطعات نمی‌توانند اتصال برای ایجاد جرقه را برقرار کنند.
گاهی ریشه مشکل در مستهلک شدن و فرسودگی شمع‌هاست، اما گاهی نقص ریشه‌ای‌تر است و این وایرها هستند که نمی‌توانند برق کافی برای حرکت اتصالی شمع‌ها را فراهم کنند. کوئل هم منبع تامین الکتریسیته برای وایرها و شمع‌هاست.
بنابراین این قطعات در تعامل با هم کار می‌کنند و نقص هر کدام می‌تواند دیگری و یا قطعات دیگر را نیز تحت تاثیر قرار دهد.
بنابراین نقص در شمع، وایر و کوئل را باید از شایع‌ترین علل روشن شدن چراغ چک اتومبیل محسوب کرد، دلیلی که به محض روشن شدن چراغ چک میتواند از اولین حدس‌های شما در تشخیص خرابی ماشین باشد.

با کلیک بر روی لینک درج شده میتوانید درباره شرایط فروش اقساطی ایران خودرو بخوانید.

بررسی خرابی سنسور maf

 • خرابی سنسور MAF

این سنسور، میزان جرم هوای ورودی را میسنجد و پیش از دریچه گاز نصب می‌شود. چنانچه این سنسور دچار ایراد شود و شما متوجه نشوید، میزان مصرف بنزین بالا می‌رود، خودرو دچار لرزش می‌شود و در هنگام صعود به سربالایی قدرت لازم را ندارد. اگر خرابی سنسور مف از علل روشن شدن چراغ چک موتور باشد، تعمیرکار آن را به آرامی باز میکند، اسپری مخصوص میزند و در جای خود می‌بندند.

 • ایراد در باتری خودرو

امروزه خودروهایی که با فناوری روز ساخته شده‌اند و با صفت مدرن شناخته می‌شوند، هشداری مجزا برای باتری خودرو دارند و در صورت نقص در این قسمت، آلارم آن را فورا دریافت می‌کنند.
اما اگر خودرو شما در رده کیفی Cیا D قرار دارد و بیانی دیگر در زمره خودروهای مدرن و با فناوری روز محسوب نمی‌شود، یکی از دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو ممکن است ایراد در باتری خودرو شما باشد.
حال ممکن است سوال پیش بیاید که آیا وقتی چراغ چک روشن شد و ایراد از باتری تشخیص داده شد، کار باتری تمام است و عمر آن به پایان رسیده؟!
گاهی بله، ممکن است نیاز به تعویض باتری داشته باشید، اما این فرضیه همیشه صادق نیست! گاهی مساله پیش پا افتاده‌تر از اینهاست. مثلا ممکن است شما باتری را چک کرده باشید، اما بست‌های آن را محکم نبسته باشید، همین عامل باعث بیرون آمدن مواد و رسوب می‌شود و ممکن است سیستم برق را با اختلال مواجه کند چون این رسوبات نارساناست.
در این حالت اگر از علت های روشن شدن چراغ چک خودرو رسوب باتری باشد، خودتان هم قادر خواهید بود با تمیز کردن اطراف بست‌ها، باعث خاموش شدن چراغ چک شوید. گاهی ایراد به دینام بر میگردد، خود دینام، تسمه آن و یا بست سیم دینام هم می‌توانند عملکرد باتری را مختل کنند به طوری که شما هشدار را روی پنل خودرو مشاهده کنید.

نقص ترموستات

 • نقص ترموستات

ترموستات نقش ضابط دمایی را در خودرو بازی میکند! به این معنا که دما موتور را در حد استاندارد نگه میدارد.

برای سلامت خودرو، سطح دمای پیشرانه بسیار حائز اهمیت است، چراکه هرگونه سرمای بیش از حد و یا گرمای بیش از حد سلامت فنی خودرو را تهدید می‌کند.
اگر موتور دچار سرمای بیش از حد شود، روغن در بین قطعات به سختی حرکت خواهد کرد و باعث نقص عملکردی اجزا و در نتیجه آسیب به موتور می‌شود و چنانچه موتور دچار حرارت بیش از حد شود، سطح روغن بین قطعات روان شده و باز هم موجب اختلال و در نتیجه به موتور صدمه می‌زند.
بنابراین نقص ترموستات از دیگر دلایل روشن شدن چراغ چک است. این قطعه باید دمای موتور را در حد نرمالی که سازنده تعریف کرده است و از خودرویی با خودرو دیگر متفاوت است، نگه دارد.
زمانی که موتور سرد است، ترموستات اجازه ورود آب به رادیاتور را نمی‌دهد، تا زمانی که موتور دارای حرارت شود و سپس ترموستات از آب برای خنک کردن آن و رساندنش به دمای بهینه استفاده میکند.
چنانچه این قطعه دچار اشکال شود، باید نقص رخ داده را به سرعت مرتفع کرد در غیر این صورت به دیگر قطعات و موتور آسیب وارد خواهد شد. توصیه ما به شما این است که به هیچ عنوان نگذارید که مشکل به سایر بخش های خودرو نیز برسد، زیرا باید هزینه بسیاری را بابت تعمیر آن پرداخت کنید.

 • خرابی در سیستم ERG

یکی از علت های روشن شدن چراغ چک خودرو خرابی سیستم ERG خودرو است، این سیستم به این صورت کار میکند که بخشی از گازهایی که از اگزوز خارج می‌شود را به محفظه احتراق برمی‌گرداند تا دمای آنجا را کاهش دهد و در نتیجه آلاینده کمتری وارد محیط شود.

به بیان دیگر سیستم EGR حدود ۵ تا ۱۰ درصد از گاز خروجی موتور که اکثر آن را دی اکسید کربن شامل می‌شود، به منیفولد وارد میکند و سپس این گاز به محفظه احتراق میرود، آنجا را خنک میکند و عموما به حفظ دمای این محفظه تا زیر ۲۵۰۰ درجه منجر می‌شود.
به عبارتی باید گفت این سیستم کمک میکند تا بخشی از آلاینده‌ها بازیافت شوند، در جریان احتراق مجددا به کار گیری شوند و با دوز خطرناک کمتری به محیط وارد شوند.
چنانچه از خرابی سیستم EGR به عنوان علت روشن شدن چراغ چک خودرو مطمئن شدید، اگرچه مجبور هستید هزینه زیادی بپردازید اما فورا برای تعمیر اقدام کنید. کار کردن با خودرو در صورت نقص در این سیستم ممکن است هزینه‌بر تر هم شود و با خرابی انژکتور مواجه شوید، بنابراین این نقص را نادیده نگیرید.

اختلال در گیربکس ماشین

 • اختلال در گیربکس اتوماتیک

اگر شما با شرکت در طرح فروش اقساطی خودرو سایا خودرو یا به صورت نقدی صاحب خودرویی با گیربکس اتومات شده باشید، ممکن است دچار اختلال شده باشد که شما نماد هشدار را روی پنل خود مشاهده می‌کنید. همیشه نقص گیربکس اتومات هزینه‌بر نیست و گاهی به راحتی حل می‌شود، اما پیشنهاد می‌کنیم این عامل از دلایل روشن شدن چراغ چک را نادیده نگیرید و چنانچه دانستید ایراد از گیربکس است به سرعت مشکل موجود را مرتفع کنید.

 • نقص در سیستم خلا خودرو

سیستم خلا یا vacuum leak یکی از مهم‌ترین بخش‌های خودرو است که ماهیتی ظریف و البته پیچیده دارد. موتور احتراق داخلی به وسیله این سیستم هدایت می‌شود و هر گونه نقص و عیب و ایراد احتمالی عملکرد کلی خودرو را تحت شعاع قرار می‌دهد.
بنابراین یکی از اصلی‌ترین دلایل روشن شدن چراغ چک موتور ممکن است نقص در سیستم خلا باشد که واجب است با ظرافت‌ها و کارکرد این بخش از ماشینتان آشنا شوید تا در صورت بروز مشکل بدانید که دقیقا باید چه کنید.
به ایراد پیدا کردن این سیستم در اصطلاح تعمیرکاران، نشت خلا گفته می‌شود، اما اینکه چگونه بدانید منبع نشت خلا کجاست، به چندین طریق امکان پذیر است که از جمله آن میتوان به تست بصری، تست صدای موتور هنگام کار کردن، تست دود، تست مواد مشتعل و …اشاره کرد.
رفع این ایراد و تعمیر خرابی غالبا هزینه آنچنانی ندارد، پس از تشخیص میتوان بخشی از لوله را برید و مجددا آن را وصل کرد یا شیلنگ و لوله‌ها را به کلی تعویض کرد.
چنانچه ایراد در سیستم خلا از علت های روشن شدن چراغ چک باشد، به راحتی قابل حل است.

 • درست نصب نکردن درپوش سوخت

گاهی واقعا لازم نیست به دنبال دلیل عجیب و غریبی برای روشن شدن چراغ چک بگردید! همه ما تجربه روزهایی را داریم که یک مشغله کاری یا یک مشکل روحی تمام توجهمان را به خود اختصاص داده به طوری که درپوش سوخت را روی سقف ماشین گذاشته‌ایم و بدون اینکه ببندیم پمپ بنزین را ترک کرده‌ایم!
اگر بعد از سوخت رسانی دیدید، پنل شما هشدار می‌دهد، مطمئن باشید که همین عامل باعث روشن شدن چراغ چک بوده است.

روشن شدن چراغ چک در ماشین

 • ایراد در سیستم دزدگیر

احتمالا شما هم عبارت برق دزدی خودرو را شنیده‌اید. این اتفاق زمانی می‌افتد که برق باتری به صورت نابجا مصرف شود که یکی از دلایل آن نصب دزدگیر است. گاهی چراغ چک صرفا به خاطر نصب دزدگیر روشن می‌شود، یعنی فرآیند نصب دزدگیر به درستی انجام شده و خبری از برق دزدی هم نیست، اما چون سیستم خودرو سیستم دزدگیر را غریبه می‌داند و در نظرش ناشناخته مانده، هشدار داده است.
اما گاهی برق دزدی دزدگیر از دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو است که در این صورت باید مشکل را برطرف کنید وگرنه باتری آسیب خواهد دید.

سخن پایانی

به هرحال روشن شدن چراغ چک خودرو، هشداری است برای شما که یک بخش از خودرو به درستی کار نمی‌کند. عیب‌یابی و تعمیر به موقع، از آسیب دیدن سایر قطعات و هزینه اضافی جلوگیری خواهد کرد.

2/5 - (4 امتیاز)
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مقالات اخیر

مقایسه خودرو سایپا اطلس با سایپا کوییک GX
با ورود سایپا اطلس به بازار، سؤالات بسیاری در مورد مقایسه این خودرو با سایپا...
مقایسه جک J4 و برلیانس H330
در گذشته نه چندان دور، محصولات جک J5 از جمله پرفروش‌ترین محصولات شرکت کرمان موتور...
تفاوت ساینا و تیبا 2
تیبا در حال حاضر، جایگزین پراید شده است و با وجود اینکه ظاهر آن خیلی...
پیش فروش خودرو لاماری ایما
طبق پیش فروش خودرو لاماری ایما در سامانه یکپارچه عرضه خودرو های وارداتی، این شرکت...
جهت مشاوره تماس بگیرین