سایا خودرو اعلام میدارد در حال حاضر امکان فروش به کلیه هموطنان عزیز در سرتاسر ایران فراهم میباشد
خریدی متفاوت، فرصت بینظیر برای خرید خودرو دلخواه
خط ویژه واحد فروش: 02171333133
لاستیک خودرو

همه چیز درباره لاستیک دولتی: نحوه خرید لاستیک دولتی و مدارک لازم

این روزها افزایش تورم و قیمت ارز باعث افزایش چشمگیری در قیمت لاستیک برای خودروها شده است. این افزایش قیمت پیامدهای ناخوشایندی را برای رانندگان و سرنشینان خودرو با خود به همراه دارد، از جمله این که رانندگان لاستیک های خودرو را در زمان دیرتری تعویض می کنند و این ایمنی آن ها و سرنشینان را به خطر می اندازد. به این دلایل انجمن تولیدکنندگان لاستیک برای افزایش امنیت خودروها و به دنبال آن کاربران، امکان خرید لاستیک با نرخ مصوب دولتی را ایجاد کردند. لازم به ذکر است که این امکان پیش از این تنها برای وسیله های حمل و نقل عمومی هم چون تاکسی ها امکان پذیر بود.

بنابر صدور و تصویب این قانون یکی از روش های تهیه لاستیک برای خودروها خرید لاستیک دولتی با نرخ مناسب و به صرفه است. در واقع رانندگان با خرید لاستیک دولتی هزینه کمتری را نسبت به خرید بازار آزاد لاستیک صرف می کنند.

در ابتدا افراد پس از تصمیم به تعویض لاستیک خودرو، برای خرید لاستیک دولتی می بایست به مراکزی که توسط دولت تعیین می شد مراجعه می کردند، اما در شرایط کنونی این وضعیت دچار تغییر شده است و دیگر نیازی نیست با شیوه های پیشین اقدام به خرید لاستیک دولتی کنید.

با کلیک بر روی لینک درج شه درباره فروش اقساطی سایپا بخوانید.

زمان تعویض لاستیک

 دلیل تعویض لاستیک خودرو

ضمن حرکت لاستیک خودرو بر روی سطح آسفالت و … (به طور کلی سطح زمین) با برخوردهای مکرر لاستیک با سطح زمین و اصطکاک بالا، به مرور شاهد فرسودگی بیش از پیش اجزای خودرو به ویژه لاستیک های خودرو خواهید بود. چنانچه که می دانید رانندگی در زمانی که لاستیک خودرو دچار فرسودگی شده است در تمام شرایط آب و هوایی و در تمام جاده ها و خیابان ها با احتمال خطر آفرینی بالایی همراه است. این خطر می تواند در قالب ترکیدن لاستیک و تیوب و یا حتی انحراف از مسیر اصلی و … ظاهر شود. پس بهتر در صورت مشاهده سایش و فرسودگی لاستیک نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

جهت کسب اطلاعات درباره شرایط فروش اقساطی کوییک اتومات کلیک کنید.

 نشانه های ظاهری هشدار دهنده زمان تعویض لاستیک خودرو

برخی از مهم ترین نشانه‌های ظاهری تعویض لاستیک خودرو عبارت‌اند از:

کاهش عمق آج لاستیک

عمق آج لاستیک نباید کمتر از 1/6 میلی متر باشد. البته اگر در جایی زندگی می کنید که جاده ها صاف و در معرض برف و باران است این مقدار را دست کم دو برابر در نظر بگیرید.

میزان آج لاستیک

استفاده از نوار شاخص فرسودگی آج ها

امروزه در لاستیک ها نوار شاخصی برای تشخیص زمان تعویض اضافه شده است. اگر لاستیک نو باشد این نوارها نامرئی هستند و به مرور زمان و با فرسودگی لاستیک ها قابل مشاهده می شوند. بنابراین اگر بیش از یک عدد از این نوار ها را مشاهده کردید بهتر است نسبت به خرید لاستیک نو و تعویض آن ها اقدام کنید.

میزان باد لاستیک

ایجاد شکاف و یا بریدگی در کنار لاستیک

وجود شکاف و یا بریدگی در کناره های لاستیک یکی از مهم ترین نشانه ها برای تعویض لاستیک است.

شکاف درلاستیک

ایجاد برآمدگی در سطح لاستیک

اگر سطح لاستیک از حالت صاف خارج شود و برآمدگی در سطح صاف لاستیک ایجاد شود، نشانی از ضعیف شدن سطح بیرونی لاستیک است. برآمدگی لاستیک در بسیاری از موارد منجر به ترکیدن ناگهانی لاستیک خودرو می شود.

برامدگی در لاستیک

لرزش زیاد خودرو در هنگام رانندگی

عوامل زیادی ممکن است باعث لرزش بیش از حد خودرو شود، یکی از این عوامل بالانس نبود لاستیک ها و یا وجود مشکل در داخل لاستیک است.

 مزایای خرید لاستیک دولتی

قیمت لاستیک دولتی نسبت به لاستیک آزاد حدود 10 تا 35 درصد ارزان تر است و این مهم ترین دلیل خرید لاستیک دولتی است. همچنین قیمت لاستیک دولتی در همه جا یکسان است و نوساناتی که در بازار آزاد وجود دارد در هنگام خرید آن دیده نمی شود.

خرید حضوری لاستیک دولتی

چنان چه برای خرید لاستیک دولتی مراجعه به نمایندگی ها و خرید حضوری را ترجیح می دهید، می توانید به راحتی به نمایندگی های شرکت های لاستیک سازی داخلی مراجعه کنید. با این روش می توانید سالانه دو حلقه لاستیک را برای خودرو خود به قیمت دولتی دریافت و استفاده کنید.

در این روش توجه داشته باشید، ممکن است موجودی لاستیک نمایندگی ها در طول روز به پایان رسیده باشد، پس پیشنهاد می کنیم پیش از مراجعه حضوری با نماینگی مورد نظر تماس بگیرید.

خرید لاستیک دولتی

خرید لاستیک دولتی از طریق سامانه های ثبت نام لاستیک دولتی

این روزها ثبت سفارش و خرید لاستیک دولتی به صورت آنلاین و از طریق سامانه های موجود روشی است که به راحتی و بدون مراجعه حضوری، به وسیله آن می توانید نسبت به خرید لاستیک دولتی برای خودرو اقدام کنید. در این روش سهمیه سالانه برای هر کدملی چهار حلقه لاستیک است. لازم به ذکر است سامانه ثبت نام لاستیک دولتی هر روز از ساعت مشخصی باز می شود. برای خرید بهتر است در اوایل همان ساعات به سامانه مراجعه کنید چرا که ممکن است ظرفیت در مدت زمان کوتاهی تکمیل شود و دیگر قادر به ثبت سفارش نباشید. در ضمن در این روش پس از گذشت یک هفته از ثبت سفارش و پرداخت هزینه، لاستیک به آدرس ثبت شده ارسال می گردد.

همچنین لازم به ذکر است شرکت های تایر سازی کویر و بارز امکان خرید لاستیک دولتی به صورت انلاین را برای صاحبان خودرو فراهم کرده است. شما می توانید با مراجعه به سامانه های این دو شرکت برای خرید لاستیک دولتی اقدام کنید.

در این مورد بهتر است نکاتی را مد نظر داشته باشید:

 • برای خرید لاستیک دولتی از طریق ثبت درخواست اینترنتی بهتر است، در همان ساعات اولیه نسبت به خرید و ثبت درخواست اقدام کنید، چرا که تجربه نشان داده است که ظرفیت متقاضیان در مدت زمان کوتاه تری نسبت به مهلت ثبت نام پر می شود.
 • در زمان خرید آنلاین، لاستیک ها تنها به مدت ده دقیقه در سبد خرید شما باقی می مانند و شما بایستی در این مدت زمان مدارک لازم را بارگذاری کنید، در غیر این صورت و در حالت انصراف از خرید، لاستیک ها مجددا به ظرفیت فروش برگشت داده می شوند.
 • گاهی در مورد برخی لاستیک های مناسب با خودرو امکان ویرایش وجود ندارد، بنابراین در هنگام ثبت در خواست دقت کنید.
 • در خواست زمانی با موفقیت ثبت می شود که برگه رسید چاپی مربوط به آخرین مرحله دریافت نوبت را دریافت کرده باشید. در حالت عدم دریافت این رسید دوباره نسبت به ثبت سفارش خود اقدام کنید و پیگیر باشید. لازم به ذکر است دریافت پیامک را به معنای موفقیت در ثبت سفارش تلقی نکنید و تنها رسید چاپی را ملاک کار قرار دهید.

 مدارک لازم برای خرید لاستیک دولتی

در هنگام خرید حضوری، بایستی صاحب خودرو برای خرید لاستیک دولتی به نمایندگی ها مراجعه کنند. در این حالت شخص با در دست داشتن مدارک (کارت ملی، کارت خودرو و دیگر مدارک خودرو) می تواند برای خرید لاستیک دولتی اقدام کند.

برای خرید آنلاین لاستیک دولتی لازم است اسکن مدارک در سامانه و در بخش مربوطه آپلود شود. در ضمن زمان تحویل گرفتن لاستیک لازم است کارت ملی شخص سفارش دهنده به مامور پست نشان داده شود.

بنابراین اسکن مدارک زیر را در هنگام ثبت اینترنتی سفارش آماده داشته باشید:

 • اسکن رنگی کارت ملی به صورت پشت و رو
 • اسکن رنگی کارت خودرو به صورت پشت و رو
 • اسکن تمامی مدارک خودرو

همچنین در هنگام آپلود تصاویر دقت داشته باشید که حجم آن ها بیش تر از 100کیلو بایت نباشد. در ضمن لازم است مشخصات ثبت شده صاحب خودرو با مشخصات کارت ملی یکسان باشد.

شرکت فروش لاستیک

شرکت های فروش دولتی لاستیک

برخی از بهترین شرکت‌های فروش لاستیک دولتی که نحوه خرید لاستیک دولتی را به شکل صحیح در اختیار شما قرار می دهند عبارت‌اند از:

 • شرکت کویر تایر

کویر تایر یکی از شرکت هایی است که امکان خرید لاستیک دولتی را برای مشتریان امکان­پذیر کرده است که شرایط استفاده آن به شرح زیر می باشد:

 • امکان ویرایش و تغییر سفارش پس از خرید لاستیک دولتی سایز 16،17،18 وجود ندارد.
 • پیامک نوبت دهی به معنای ثبت سفارش نخواهد بود.
 • هر پلاک خودرو امکان خرید چهار حلقه لاستیک را در یک نوبت دارد.
 • این سامانه تنها امکان خرید لاستیک دولتی را برای مصرف کنندگان نهایی فراهم کرده است و هر گونه سواستفاده از ان پیگرد قانونی دارد.
 • اگر مشخصات خودرو انتخابی با مشخصات کارت ثبت شده یکسان نباشد، سفارش لغو خواهد شد.
 • اگر شرایط فروش اینترنتی به طور کامل رعایت نشود، سفارش لغو و مبلغ ظرف مدت یک ماه برگشت داده می شود.
 • درصورت استفاده از مدارک جعلی سفارش لغو شده و تا تکمیل مراحل قانونی مبلغ بازگردانده نمی شود.
 • امکان ویرایش اطلاعات خریدار امکان پذیر نیست، بنابراین در ابتدا در ثبت آن ها دقت کنید.

شرکت بارز

اگر برایتان سوال پیش آمده که چگونه لاستیک دولتی بگیریم، باید بگوییم که بارز یکی از بهترین انتخاب ها است. شرکت تولیدی لاستیک بارز نیز امکان خرید دولتی لاستیک را برای مشتریان خود فراهم نموده است و مدارک لازم برای دریافت لاستیک و ثبت سفارش آنلاین آن به شرح زیر است:

 • اصل و نسخه کپی سند خودرو
 • اصل و کپی پشت و روی کارت ملی صاحب خودرو
 • اصل و کپی کارت خودرو
 • در اختیار داشتن رسید ثبت نام اینترنتی

در ضمن قابل ذکر است که برای خرید لاستیک دولتی بارز بایستی از کارت بانکی مالک خودرو استفاده شود.

 • شرکت یزد تایر

شرکت های تولید لاستیک یزد تایر و ایران تایر نیز دو مورد از شرکت هایی داخلی هستند که امکان خرید لاستیک دولتی را به صورت حضوری برای مشتریان فراهم کرده اند، مدارک لازم برای خرید لاستیک دولتی از دو شرکت به شرح زیر است:

 • در دست داشتن اصل و کپی برگ سبز خودرو
 • در دست داشتن اصل و کپی کارت شناسایی مالک خودرو
 • به همراه داشتن اصل و کپی کارت خودرو

در ضمن برای خرید لاستیک دولتی از یزد تایر و ایران تایر بایستی مالک خودرو به عنوان خریدار در محل نمایندگی حضور داشته باشد.

 راهنمای انتخاب سایز لاستیک برای خرید لاستیک دولتی

برای خرید لاستیک دولتی لازم است موارد زیر را حین انتخاب سایز مناسب لحاظ کنید:

 • لاستیک شماره 13 برای خودرو هایی هم چون پراید و ام وی ام 110 مناسب هستند. پهنای این لاستیک ها 165 میلی متر است. البته می توانید از لاستیک اسپرت 175 نیز استفاده کنید. دقت داشته باشید برای خودرو تیبا لاستیک با مشخصات R1370/175 قابل استفاده است. همچنین به دلیل یکسان بودن رینگ خودرو های ریو و ساینا با خودرو تیبا می توانید از این لاستیک استفاده کنید.
 • لاستیک سایز 14 با پهنای 185 میلی متر برای خودروهایی هم چون پژو 405، 206، 207، پارس ، رانا و کوییک دنده ای مناسب است. برای رینگ اسپورت این سایز پهنای لاستیک 205 میلی متر می باشد.
 • لاستیک سایز 15 برای خودروهای سمند، زانتیا، تندر90، رنو ساندرو، برلیانس و … مناسب است. لاستیک های معمولی این سایز دارای پهنای 185 میلی متر است که سایز پهن تر آن با اندازه 195 میلی متر (مناسب برای خودرو دنا) نیز موجود می باشد. لاستیک های بزرگتر با پهنای 205 میلی متر نیز برای لاستیک سایز 15 وجود دارد که بسته به نوع خودرو می توانید از آن استفاده کنید.
 • لاستیک 16 نیز برای بیشتر خودرو های وارداتی مناسب است و دارای پهنای 205 میلی متر می باشد.
 • لاستیک سایز 17 اندازه بزرگتری دارند و یکی از بزرگترین لاستیک های خودروهای سواری با پهنای 215 میلی متر است.

تمامی این سایزهای لاستیک در سامانه و نمایندگی های خرید و ثبت نام لاستیک دولتی موجود می باشد.

نگهداری از لاستیک ماشین

نکاتی در مراقبت از لاستیک خودرو و افزایش طول عمر آن ها

دست کم ماهی یک بار باد لاستیک های خودرو را چک کنید. تنظیم باد یکی از عوامل مهم در نگهداری از لاستیک خودرو است چرا که موجب افزایش طول عمر و کارکرد لاستیک می شود.

برای افزایش طول عمر لاستیک ها می توانید ان ها را جابجا کنید. منظور از جابجایی چهار چرخ لاستیک یا عقب جلو کردن ان ها این است که؛ جای لاستیک های جلو و عقب را عوض کنید. از آنجا که لاستیک های جلو و عقب بار سایشی متفاوتی را تحمل می کنند و قابلیت ترمزگیری با توجه به نوع خودرو به طور یکسان بر روی چرخ ها اعمال نمی شود، در نتیجه بار سایشی یکسانی به چرخ ها وارد نمی شود. بنابراین جابجایی چرخ ها به طور متوسط هر 12هزار تا 15 هزار کیلومتر باعث افزایش طول عمر مفید لاستیک ها می شود.

خرید لاستیک دولتی در صورت اقساطی بودن خودرو

اگر خودروی خود را با استفاده از شرایط فروش اقساطی خودرو خریداری کرده اید شاید این سوال برای شما پیش بیاید که آیا می توانید نسبت به خرید لاستیک دولتی اقدام کنید یا خیر؟ به صورت مختصر در پاسخ به این سوال باید گفت اگر خودروی خود را با استفاده از شرایط فروش اقساطی خودرو مجموعه هایی همانند مجموعه سایا خودرو خریداری کرده اید. نباید نگران خرید لاستیک دولتی و مدارک لازم برای آن باشید، چرا که یکی از مزایای خرید از این مجموعه بی نظیر آن است که سند خودرو به نام خریدار ثبت می شود و تعویض پلاک نیز پس از طی مراحل ادارای مربوطه در اسرع وقت انجام می شود. در ضمن این شرکت با فراهم آوردن امکان خرید اقساطی ایران خودرو، خرید اقساطی سایپا (با امکان خرید اقساطی تیبا 2، فروش اقساطی پراید 111 و …) و دیگر خودرو های تولید و/یا مونتاژ و یا خودروهای وارداتی با ثبت سند به نام خریدار به طور غیر مستقیم امکان خرید لاستیک دولتی را برای مشتریان فراهم آورده است.

2.2/5 - (41 امتیاز)
5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
12 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امیرفیضی
امیرفیضی
2 سال قبل

نظری ندارم

حامد
حامد
2 سال قبل

سلام
در قسمت اطلاعات فردی ، در هیچ شرکتی نام آریزو 5 نیست.
خواهشمن داست راهنمایی فرمایید

شکراله آقازیارتی
شکراله آقازیارتی
2 سال قبل

با سلام .ضمن خسته نباشید .مطالب ارائه شده در خصوص لاستیک خودرو بسیار رسا و مفید بود موفق و پایدار باشید

زهرا
زهرا
1 سال قبل

سلام ایا برای افراد زیر 18 سال هم ثبت نام لاستیک انجام میشه ؟بجای کارت ملی چه چیزی باید اسکن بشه

مصطفی
مصطفی
1 سال قبل

سلام خسته نباشید آیامیشوداز دوکارخانه جدا لاستیک دولتی خرید

احد مهدی خانی
احد مهدی خانی
1 سال قبل

لاستیک برای ماشین پاترول هم موجود هست

پیمان
پیمان
1 سال قبل

سلام وقتتون بخیر ، برا ثبت نام لاستیک خودرو دولتی ، ماشین به نام دختر ۲ ساله من هستش ، کارت بانکی و خط تلفن نداره، به نظرتون میشه ثبت نام کرد ؟!

مسعود
مسعود
1 سال قبل

من دوتا خودرو دارم قبلا یک خودرو ثبت نام کردم چرا برای این یکی نمیتونم ثبت نام کنم خواهشمندم راهنمایی کنید

مقالات اخیر

کی ام سی X5 یا فیدلیتی پرایم
کی ام سی X5 یا فیدلیتی پرایم؟ کدام بهتر است؟ این سوالی است که ذهن...
مقایسه KMC T9 و KMC T8
مقایسه KMC T9 و KMC T8 از جذاب‌ترین مباحث برای علاقه‌مندان به خودروهای پیکاپ در...
مقایسه خودرو چانگان CS55 پلاس با چانگان CS35 پلاس
در مقاله مقایسه خودرو چانگان CS55 پلاس با چانگان CS35 پلاس به مقایسه و بررسی...
مقایسه چانگان cs35 پلاس با تیگو ۷ پرو
در این مقاله از سایا خودرو قصد داریم تا به مقایسه چانگان cs35 پلاس با...
جهت مشاوره تماس بگیرین