سایا خودرو اعلام میدارد در حال حاضر امکان فروش به کلیه هموطنان عزیز در سرتاسر ایران فراهم میباشد
خریدی متفاوت، فرصت بینظیر برای خرید خودرو دلخواه
خط ویژه واحد فروش: 02171333133
گواهینامه بین المللی

شرایط دریافت گواهینامه بین المللی + مدارک، هزینه و مراکز تمدید

اگر یکی از افراد خوش سفری هستید که سالانه چندین بار به کشورهای متعدد می‌روید تا از نزدیک جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و گردشگری آن‌ها را ببینید و دلتان می‌خواهد در مقصد، ماشین خارجی اجاره کنید و از رانندگی لذت ببرید، باید برای گرفتن گواهینامه بین المللی اقدام کنید. اگر دوست دارید با ماشین خودتان به کشورهای دیگر سفر کنید و مانند بسیاری از ایرانی‌هایی که معتقدند «هیچ جا خونه آدم نمیشه» باورتان این است که «هیچی ماشین خودم نمیشه»  باز هم الزام است که برای گرفتن گواهینامه بین المللی آماده شوید.  ممکن است شما یکی از صدها ایرانی باشید که این فکر را در سر می‌پرورانید، اما دقیقا نمی‌دانید که باید از کجا شروع کنید. نگران نباشید. ما در این مطلب که به همت تیم تولید محتوای سایا خودرو برای شما تهیه و تنظیم شده است، اطلاعات دقیق و کافی درباره چگونگی دریافت این گواهینامه ارائه خواهیم داد.

گواهینامه بین المللی چیست؟

گواهینامه رانندگی بین المللی سندی است به شکل یک دفترچه مقوایی که اعتبار شما را برای رانندگی با وسایل نقلیه موتوری در کشورهای خارجی اثبات می‌کند و معمولا بین یک تا سه سال معتبر است. گاهی این وسایل نقلیه کرایه‌ای است و گاهی خودرو شخصی شماست. مثل اینکه شما با شرکت در طرح فروش اقساطی جک s5 سایاخودرو صاحب این ماشین شده باشید و تصمیم بگیرید با آن از طریق لندی گراف به کشورهای حاشیه خلیج بروید و پس از پیاده شدن در آن کشور با جک اس فایو خودتان رانندگی کنید. یا اینکه با پرواز سفر کنید و در آنجا به سراغ موسسات کرایه اتومبیل بروید و یک خودرو خارجی اجاره کنید. سازمان جهانی اتومبیل رانی، مرکز صدور جهانی گواهینامه بین المللی است و تا کنون نزدیک به ۲۰۰ کشور جهان عضو آن هستند. با داشتن گواهینامه جهانی، رانندگی در همه این کشورهای عضو امکان‌پذیر است. البته هر کدام مقررات منحصر به خود را دارند که پیش از سفر بهتر است مطالعه کنید.

گواهینامه بین المللی برای چه افرادی ضروری است؟

دریافت گواهینامه بین المللی برای برخی افراد انتخاب است و برای برخی مشاغل، الزام. ممکن است شما با شرکت در طرح‌های فروش اقساطی خودرو صاحب یک ماشین لوکس و مدرن مانند سانتافه شده باشید. به زودی یک سفر کاری به کشور ترکیه خواهید داشت و بدتان نمی‌آید که با ماشین خودتان به این ماموریت بروید. در این صورت داشتن گواهینامه‌ای که به شما اجازه تردد در خیابان‌های ترکیه و دیگر کشورها را بدهد، ضروری است. اما شما مجبور نیستید که الزاما با ماشین خودتان به این سفر بروید و راه‌های دیگری هم مانند سفر هوایی وجود دارد. اما اگر راننده ترانزیت باشید، داشتن گواهینامه بین المللی پایه یک، الزام شغلی است.

شرایط گواهینامه بین المللی

لازم است همین ابتدای مطلب به سمع و نظرتان برسانیم که تا شما گواهینامه ملی کشور خودمان را نداشته باشید، نمی‌توانید شرایط رانندگی در دیگر کشورها را اخذ کنید. بنابراین اگر قصد دارید به عنوان مثال برای خرید اقساطی ساینا اقدام کنید و پس از تحویل خودرو عازم سفر تفریحی به جمهوری آذربایجان شوید، باید اول گواهینامه رانندگی بین المللی را دریافت کنید. برای این منظور باید به نمایندگی کانون اتومبیل رانی در شهر محل سکونتتان مراجعه کنید. این کانون مسوولیت رسمی اعطای گواهینامه بین المللی را بر عهده دارد و در بسیاری از استان‌های کشور نیز نمایندگی دارد. شما با دریافت گواهینامه‌ای که به شما مجوز رانندگی در دیگر کشورها را می‌دهد نمی‌توانید در ایران رانندگی کنید! همان طور که پیشتر نیز گفته شد، از شرایط گواهینامه بین المللی دارا بودن گواهینامه ملی است.

با کلیک بر روی لینک درج شده درباره شرایط فروش اقساطی جک K7 بخوانید.

هزینه گواهینامه بین المللی

برای دریافت گواهینامه رانندگی بین المللی نیاز به صرف هزینه آنچنانی نیست. شما فقط به یک عکس پرسنلی سه در چهار رنگی نیاز دارید و البته بین ۲۵۰ تا ۳۵۰ هزار تومان پول. این هزینه گواهینامه بین المللی به مدت یک سال است. در واقع هزینه ترجمه گواهینامه شما به هشت زبان زنده دنیا یعنی انگلیسی، فارسی، عربی، فرانسه، آلمانی، اسپانیایی، روسی و چینی است. اگر بخواهید گواهینامه سه ساله دریافت کنید، این هزینه سه برابر خواهد شد.

هزینه گواهینامه بین المللی

مدارک لازم برای گواهینامه بین المللی

چنانچه با بهترین قیمت دنا پلاس توربو اتومات خریده‌اید و قصد دارید یک سفر تفریحی خارجی با این محصول مدرن ایران خودرو بروید، لازم است گواهینامه بین المللی دریافت کنید. اما برای این کار چه مدارکی لازم است؟! در ادامه آمده است:

 • یک قطعه عکس پرسنلی ۳×4 رنگی که رعایت حجاب اسلامی برای بانوان در آن ضروری است
 • دارا بودن گواهینامه رسمی ملی
 • اصل یا کپی صفحه اول گذرنامه
 • اصل گواهینامه بین المللی قبلی (در صورت دارا بودن)
 • پر کردن فرم درخواست دریافت گواهینامه رانندگی بین المللی به زبان فارسی و انگلیسی

تمام مدارک لازم برای گواهینامه بین المللی شامل همین موارد است. فقط در نظر داشته باشید چنانچه قصد دارید گواهینامه رانندگی بین المللی یک ساله دریافت کنید، باید از مدت اعتبار گواهینامه ملی شما بیش از ۳۳ روز باقی مانده باشد و اگر قصد دریافت گواهی سه ساله دارید، باید سه سال از اعتبار گواهینامه ایرانی‌تان باقی مانده باشد.

مدارک لازم برای دریافت گواهینامه بین المللی

ثبت نام اینترنتی گواهینامه بین المللی

امروزه به لطف اینترنت، بسیاری از خدمات در بستر وب و به صورت غیر حضوری انجام می‌شود. بر این اساس همان طور که می‌توان به صورت آنلاین برای استفاده از شرایط فروش اقساطی کرمان موتور، سایپا و دیگر ماشین‌های داخلی یا خارجی اقدام کرد، همان طور که تنها با چند لمس ساده روی گوشی، تاکسی اینترنتی درب منزل می‌رسد یا غذای مورد علاقه‌تان را در خانه تحویل می‌گیرید، می‌توانید برای دریافت گواهینامه رانندگی بین المللی نیز اقدام کنید. شما با مراجعه به سامانه صدور آنلاین  مجوز رانندگی بین المللی و تکمیل فیلدهای درج شده می‌توانید اقدام به ثبت نام اینترنتی گواهینامه بین المللی نمایید. برای این کار کافی است به تارنمای کانون جهان‌گردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی به آدرس اینترنتی https://idp.taci.ir/Account/Register بروید و فرم مربوطه را به زبان فارسی و لاتین پر کنید.

گواهینامه بین المللی پلیس+10

اگرچه بسیاری از امور مربوط به گواهینامه به پلیس بعلاوه ۱۰ یا راهنمایی و رانندگی مرتبط می‌شود، اما دریافت مجوز رانندگی بین المللی هیچ ربطی به این دو نهاد ندارد. برای دریافت گواهینامه بین المللی پلیس+10 هیچ کمکی نمی‌تواند به شما بکند. مگر اینکه لینک ورود به سامانه کانون جهانگردی و اتومبیلرانی را به شما بدهد تا شخصا برای تکمیل فرم اقدام کنید. مرجع صدور گواهی نامه رانندگی بین المللی نیروی انتظامی و راهنمایی رانندگی نیست که بخشی از امور ثبت نام یا پیگیری را پلیس بعلاوه ۱۰ بر عهده بگیرد.

مراکز دریافت گواهینامه بین المللی

چه قصد داشته باشید با شرکت در طرح فروش اقساطی هایما s7 با ماشین جدیدتان به سفر اروپا بروید و چه راننده ترانزیت هستید و باید در راستای اهداف شرکتی که در آن کار می‌کنید برای دریافت گواهینامه رانندگی بین المللی اقدام کنید، باید به مراکز و نمایندگی‌های رسمی کانون اتومبیلرانی مراجعه کنید. اگرچه با یک جستجوی ساده در اینترنت هم به نام این مراکز خواهید رسید، اما بهترین مرجع دریافت اطلاعات درباره معرفی مراکز دریافت گواهینامه بین المللی،  همان چیزی است که در سامانه رسمی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی به آدرس https://www.taci.ir/ آمده است. شما با مراجعه به این وب‌سایت می‌توانید بسیاری از مراحل دریافت مجوز رانندگی بین المللی را به صورت غیر حضوری و آنلاین پیگیری کنید.

نمونه گواهینامه بین المللی

با هر هدفی که قصد دارید گواهینامه رانندگی بین المللی دریافت کنید باید صراحتا به شما بگوییم علی رغم اظهار نظر برخی‌ها، پروسه دریافت این مدرک اصلا سخت و پیچیده نیست. شما به راحتی و با صرف هزینه نه چندان زیاد موفق به دریافت آن خواهید شد. تصویر یک نمونه گواهینامه بین المللی را در ادامه برای شما قرار داده‌ایم.

نمونه گواهینامه بین المللی

گواهینامه بین المللی پایه یک

برای دریافت گواهینامه بین المللی پایه یک دقیقا بر اساس همان چیزی پیش می‌رویم که برای دریافت گواهینامه معمولی. یعنی یا به صورت حضوری در مراکز معرفی شده از طریق سامانه جهانگردی و اتومبیلرانی حضور پیدا می‌کنید و مدارک را تحویل می‌دهید یا ترجیح می‌دهید که ثبت درخواست شما به صورت اینترنتی انجام شود. مدارک هم همان اصل گواهینامه، اصل یا کپی صفحه اول گذرنامه، یک قطعه عکس سه در چهار رنگی به اضافه فرم درخواست است.

گواهینامه بین المللی ترانزیت

نمی‌توان از گواهینامه بین المللی حرف زد، اما درباره پلاک ترانزیت چیزی نگفت. وقتی شما قرار باشد با خودرو شخصی‌تان وارد یک کشور خارجی شوید، فرقی نمی‌کند که یک سدان یا کراس اوور باشد یا کامیون و تریلی، باید پلاک ترانزیت دریافت کنید. به عبارتی اگر قرار باشد خودرو شخصی ببرید، باید ماشین شما هم سند شناسایی بین المللی داشته باشد. برای این منظور باید مدارکی برای دریافت گواهینامه بین المللی ترانزیت ارائه کنید. شما برای بردن وسیله نقلیه خود به خارج از مرزهای زمینی کشور، باید مدارک زیر را به مراکز معرفی شده از سوی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی ارائه کنید:

 • اصل سند وسیله نقلیه
 • اصل گذرنامه مالک
 • اصل پروانه خروج موقت از کشور که توسط یکی از گمرک‌ها باید صادر شده باشد
 • اصل گواهینامه رانندگی بین المللی
 • ارائه فرم درخواست سفر با خودرو شخصی
 • پرداخت حدود ۶۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان هزینه برای دریافت پلاک

گواهینامه بین المللی ترانزیت

آیا برای دریافت گواهینامه بین المللی باید امتحان بدهیم؟

خیلی از ما هنوز هم خاطره امتحان شهر برای دریافت گواهینامه ایرانی خود را به خاطر می‌آوریم. اضطراب قبول شدن یا مردودی گاه باعث می‌شد نتوانیم همه آنچه را که بلدیم ارایه دهیم و بسیاری از ما در نهایت پس از چندین بار تشر شنیدن از افسر، موفق به دریافت گواهینامه رانندگی شدیم. همین خاطرات باعث می‌شود تا برخی‌ها بی‌خیال گواهینامه بین المللی شوند، اما این مژده را به شما می‌دهیم که برای دریافت مجوز رانندگی در خارج از کشور نیاز به هیچ امتحان و آزمونی نیست. البته لازم است پیش از ورود به هر کشوری با علائم و مقررات راهنمایی رانندگی آن‌ها آشنایی داشته باشید. گاهی در جریان یک سفر، تا رسیدن به مقصد از کشورهای متعددی عبور می‌کنید. لازم است با مقررات همه آن‌ها آشنایی ضمنی داشته باشید. برخی از کشورها مانند آمریکا، امارات و استرالیا قوانین بسیار سخت‌گیرانه‌ای در راهنمایی و رانندگی دارند و شما باید همزمان که گواهینامه بین المللی خود را به همراه دارید، گواهینامه ایرانی را نیز در صورت لزوم به پلیس این کشورها ارایه کنید. برخی کشورها هم هستند که اجازه ورود خودرو از بیرون به خاک کشورشان را نمی‌دهند و گواهینامه رانندگی بین المللی فقط برای اجاره کردن خودرو در این کشورها اعتبار دارد. امارات متحده عربی چنین شرایطی دارد.

آیا گواهینامه بین المللی قابل تمدید است؟

منقضی شدن اعتبار گواهینامه رانندگی بین المللی به این معنا نیست که شما می‌توانید برای تمدید مجدد آن اقدام کنید. اگرچه تمدید اعتبار برای گواهینامه ایرانی امری بدیهی است، اما قواعد حاکم بر اخذ و دریافت گواهینامه رانندگی بین المللی تفاوت دارد. پس از منقضی شدن شما باید تمام مراحل دریافت مجوز رانندگی در کشورهای خارجی را از ابتدا تا انتها مجددا انجام دهید. به این ترتیب تمدید گواهینامه بین المللی شما چه یک ساله باشد چه سه ساله ممکن نیست. شما باید پس از سر رسید مهلت اعتبار آن با در دست داشتن مدارک به مراکز معتبری که نمایندگی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی را دارند مراجعه کنید و با تکمیل فرم درخواست خود را ثبت نمایید. البته این عملیات به صورت اینترنتی و از طریق سامانه این کانون نیز امکان‌پذیر است.

زمان تحویل گواهینامه بین المللی

هنگامی که برای ثبت نام گواهینامه رانندگی بین المللی اقدام می‌کنید، زمان صدور و تحویل این سند به شما اعلام خواهد شد. شما در زمان معین می‌توانید برای دریافت آن از نمایندگی‌های مجاز کانون اتومبیل رانی و جهانگردی اقدام کنید. این زمان از ۷ روز کاری تا حدود ۲ ماه می‌تواند متغیر باشد.

آیا کسی به جز خودمان می‌تواند گواهینامه بین المللی ما را دریافت کند؟

چنانچه به هر دلیلی نتوانید برای دریافت گواهینامه بین المللی حضور داشته باشید، بستگان درجه یک شما می‌توانند این کار را انجام دهند. وجود مدارک شناسایی شما و اقوام برای اثبات نسبت فامیلی ضروری است. چنانچه همسر شما برای دریافت مجوز رانندگی در خارج از کشور اقدام کند، باید مدارک شناسایی خودش و شما را ارائه کند. ضمنا وکیل قانونی متقاضی هم می‌تواند برای دریافت گواهینامه بین المللی شما اقدام کند.

سخن پایانی

باور کنید پروسه دریافت گواهینامه رانندگی بین المللی به قدری آسان است که اصلا باورپذیر نیست. بنابراین فرصت را از دست ندهید و چنانچه به رانندگی در دیگر کشورها علاقمند هستید برای دریافت گواهینامه بین المللی اقدام کنید.

2.7/5 - (23 امتیاز)
1 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بنده گواهینامه پایه یکم خودم را فقط میخواهم بینلمللی نمایم چه مدارکی وچقدرزمان وهزینش چقدرمیشود
بنده گواهینامه پایه یکم خودم را فقط میخواهم بینلمللی نمایم چه مدارکی وچقدرزمان وهزینش چقدرمیشود
11 ماه قبل

مقالات اخیر

مقایسه خودرو سایپا اطلس با سایپا کوییک GX
با ورود سایپا اطلس به بازار، سؤالات بسیاری در مورد مقایسه این خودرو با سایپا...
مقایسه جک J4 و برلیانس H330
در گذشته نه چندان دور، محصولات جک J5 از جمله پرفروش‌ترین محصولات شرکت کرمان موتور...
تفاوت ساینا و تیبا 2
تیبا در حال حاضر، جایگزین پراید شده است و با وجود اینکه ظاهر آن خیلی...
پیش فروش خودرو لاماری ایما
طبق پیش فروش خودرو لاماری ایما در سامانه یکپارچه عرضه خودرو های وارداتی، این شرکت...
جهت مشاوره تماس بگیرین