سایا خودرو اعلام میدارد در حال حاضر امکان فروش به کلیه هموطنان عزیز در سرتاسر ایران فراهم میباشد
خریدی متفاوت، فرصت بینظیر برای خرید خودرو دلخواه
خط ویژه واحد فروش: 02171333133
مدارک لازم برای گواهینامه

مدارک لازم برای گواهینامه + شرایط و نکات

معمولا قوانین پس از گذشت بازه‌های زمانی دستخوش تغییراتی می‌شوند. بنابراین بهتر است پیش از اقدام برای هر کاری از قوانین به روز، اطلاع دقیق کسب کنیم تا در اسرع وقت بتوانیم امور را پیگیری کنیم.

در دنیای امروز، گواهینامه رانندگی حکم یکی از مدارک شخصی مانند کارت ملی و شناسنامه را دارد و حتی افرادی که هنوز ماشین شخصی ندارند هم برای دریافت آن اقدام می‌کنند. بسیاری از خانواده‌ها به محض اینکه تحصیلات دوران متوسطه فرزندانشان پایان می‌یابد، از آن‌ها می‌خواهند که با مدارک لازم برای گواهینامه در آموزشگاه‌های مجاز رانندگی ثبت نام کنند. به این ترتیب هر جوان 18 ساله‌ای چه دختر و چه پسر این فرصت را دارد تا این مهارت را بیاموزد.

البته این جملات به این معنا نیست که افراد در سن‌های بالاتر نمی‌توانند برای دریافت گواهینامه اقدام کنند. در کشور ما قانون اجازه می‌دهد افراد تا هر سن و سالی که قدرت بدنی دارند رانندگی کنند. حتی در هفتاد سالگی هم گواهینامه تمدید می‌شود و محدودیتی وجود ندارد، مگر اینکه شخص از نظر قوای بدنی توان نداشته باشد.

بنابراین چنانچه در میان سالی قرار دارید و این مقاله را می‌خوانید یا بازنشسته شده‌اید و تا امروز به رانندگی فکر نکرده‌اید، برخیزید، مدارک لازم برای گواهینامه را بردارید و در نزدیک‌ترین آموزشگاه به محل زندگی خود ثبت نام کنید. هیچ گاه برای آموزش دیدن و یادگیری یک مهارت دیر نیست.

مدارک لازم برای گواهینامه 1403

مدارک لازم برای گواهینامه

چنانچه قصد دارید در سال 1403 برای دریافت گواهینامه اقدام کنید، این مقاله اختصاصا برای شما نوشته شده است. فرقی نمی‌کند که خانم هستید یا آقا، فرقی نمی‌کند که میزان تحصیلاتتان چقدر است یا شاید در حال جستجو در صفحات وب هستید تا بدانید آیا دوست بی سوادتان هم می‌تواند برای دریافت گواهینامه اقدام کند یا نه. پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را تا انتها بخوانید، زیرا پاسخ تمام سوالات خود را دریافت خواهید کرد. مدارک لازم برای گواهینامه در سال 1403 شامل موارد زیر است:

 1. اصل و یک برگ فتوکپی از پشت و رو کارت ملی جدید (سن شما بر اساس تاریخ قید شده در کارت ملی باید 18 سال تمام باشد، در صورتی که کارت ملی هوشمند ندارید باید کد رهگیری دریافتی از آژانس‌های پستی مبنی بر ثبت نام برای دریافت کارت ملی هوشمند را داشته باشید)
 2. اصل و یک برگ فتوکپی از صفحه اول شناسنامه (اگر در صفحه توضیحات، مطالبی قید شده است باید از این صفحه نیز کپی ارایه کنید)
 3. 8 قطعه عکس سه در چهار پرسنلی با زمینه روشن و کیفیت بالا (عکس باید جدید باشد، برای خانم‌ها داشتن حجاب اسلامی، الزامی است، عکس باید بدون عینک و لوازم جانبی باشد)
 4. تاییدیه کد پستی 10 رقمی منزل مسکونی (این مورد از مدارک لازم برای گواهینامه را باید از آژانس‌های پستی دریافت کنید و درج مهر تایید محل دریافت، ذیل برگه الزامی است)
 5. یکی از قبوض مصرفی آب، برق، گاز یا تلفن منزل

این مدارک، برای تمام افراد مشترک است، اما آقایان برای دریافت گواهینامه باید مدارک بیشتری ارائه کنند.

چنانچه قصد دارید پس از دریافت گواهینامه لذت رانندگی پشت ماشین شخصی خود را بچشید، طرح‌های فروش اقساطی خودرو در مجموعه ما با بهترین شرایط برای شما تدارک دیده شده است. برای اطلاع از جزییات و استعلام قیمت روز خودروهای ایرانی، مونتاژی و وارداتی با کارشناسان ما در سایا خودرو تماس بگیرید.

مدارک لازم برای ثبت نام گواهینامه آقایان 1403

مدارک لازم برای گواهینامه

همان طور که پیشتر نیز اشاره کردیم مدارک لازم برای گواهینامه آقایان، بیش از آنچه است که برشمردیم. پسران از روزی که در بازی‌های کودکانه تفنگ به دست می‌گیرند، دغدغه رفتن به خدمت سربازی را دارند، تا روزی که مهر پایان خدمت پای برگه را دریافت می‌کنند و یک حس عجیب و غریب توام با شادی و موفقیت را می‌چشند! بنابراین آقایان برای ثبت نام در آموزشگاه‌های رانندگی باید مدارک زیر را آماده کنند و تحویل متصدی آموزشگاه بدهند:

 1. اصل و فتوکپی کارت ملی
 2. اصل و فتوکپی شناسنامه
 3. 8 قطعه عکس جدید پرسنلی
 4. تاییدیه آدرس و کد پستی محل سکونت
 5. یکی از قبوض مصرفی منزل مسکونی
 6. اصل کارت پایان خدمت به همراه یک برگ کپی از پشت و رو (ویژه دارندگان کارت پایان خدمت)
 • یا گواهی عکس دار اشتغال به خدمت به همراه فیش حقوقی سربازی یا دفترچه مرخصی (ویژه سربازان)
 • یا اصل و کپی برگه اعزام به خدمت بدون غیبت (ویژه مشمولین)
 • یا گواهی اشتغال به تحصیل به همراه کارت دانشجویی (ویژه دانشجویان)

همان طور که از مدارک لازم برای گواهینامه پیداست، داشتن کارت پایان خدمت برای دریافت مجوز قانونی رانندگی الزامی است. اگرچه در قانون سال 96 داشتن کارت پایان خدمت جز ملزومات دریافت گواهینامه رانندگی نبود، اما اکنون براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی هیچ فردی نمی‌تواند بدون داشتن کارت پایان خدمت، گواهی اشتغال به تحصیل و یا برگه معافیت و مشغول به سربازی، برای دریافت گواهینامه اقدام کند. افراد غایب از خدمت تنها درصورتی می‌توانند مجوز قانونی رانندگی دریافت کنند که جریمه دیرکرد را پرداخت کرده باشند.  بنابراین اگر بی دلیل کارت پایان خدمت ندارید، اخذ گواهینامه برای شما غیر ممکن خواهد بود.

چنانچه قصد خرید قسطی ماشین با بهترین شرایط را دارید، برای دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان مجرب، اطلاع از جزییات فروش قسطی ماشین‌های ایرانی و خارجی یا استعلام به‌روزترین قیمت ساینا s، کوییک، شاهین و دیگر محصولات پر طرفدار سایپا با مراکز فروش سایا خودرو تماس بگیرید.

مدارک لازم برای گواهینامه خانم ها   

مدارک لازم برای گواهینامه

مدارک لازم برای گواهینامه خانم‌ها شامل همان مواردی می‌شود که اشاره کردیم. به جز مدارک مربوط سربازی که خوشبختانه خانم‌ها از آن معاف هستند، اصل و کپی کارت‌های شناسایی اصلی یعنی شناسنامه و کارت ملی، عکس پرسنلی و مدارک سکونتی را باید ارائه دهند.

اگرچه به نظر میرسد هنوز هم به مقوله رانندگی نگاه جنسیتی می‌شوددو در همه جای دنیا این طور پذیرفته شده است که مردان در مقایسه با زنان استعداد طبیعی رانندگی دارند، اما در دهه‌های اخیر در سراسر  دنیا این کلیشه‌ها شکسته شده است.

آزادی رفت و آمد حق طبیعی بشر است، به ویژه اینکه مهارت رانندگی باعث می‌شود تا زنان بتوانند راحت‌تر به امور منزل و فرزندان رسیدگی کنند، هر زمان که می‌خواهند خرید کنند، بچه‌ها را به مدرسه ببرند و اگر شغلی بیرون از منزل دارند، راحت‌تر خود را به محل کار یا منزل برسانند.

اگر شما به عنوان یک خانم مخاطب مقاله مدارک لازم برای گواهینامه هستید، این اطمینان خاطر را به شما می‌دهیم که با تمام تمرکز و توانتان برای یاد گرفتن رانندگی اقدام کنید و تحت تاثیر حرف‌هایی که معمولا درباره رانندگی خانم‌ها گفته می‌شود، قرار نگیرید.

تحقیقات در سراسر جهان ثابت کرده است که خانم‌ها با احتیاط بیشتری رانندگی می‌کنند و رانندگان ایمن‌تری هستند. آنها تصادفات جاده‌ای کمتری دارند، بنابراین کمتر از مردان در یک تصادف مجروح می‌شوند یا جان خود را از دست می‌دهند. در حالی که مردان معمولا به جاده به چشم پیست مسابقه اتومبیل رانی نگاه می‌کنند.

فرقی نمی‌کند که خانم هستید یا آقا، اگر سودای نشستن پشت فرمان یک کراس اوور قدرتمند خارجی با امکانات رفاهی متعدد را دارید، فرصت خرید اقساطی دیگنیتی از سایا خودرو را از دست ندهید. برای اطلاع از جزییات کلیک کنید.

مدارک لازم برای گواهینامه بی سوادی

چنانچه یکی از نزدیکان شما سطح سواد ابتدایی دارد و قصد دارد تا مهارت رانندگی را بیاموزد، مانعی وجود ندارد. مدارک لازم برای گواهینامه بی سوادی هیچ تفاوتی با مدارک افراد باسواد نمی‌کند. اگر خانم باشند، عکس با حجاب، مدارک شناسایی هویتی و اطلاعات سکونتی را باید مانند دیگر هنرجویان ارائه کنند و اگر متقاضی آقا باشد، علاوه بر مدارک سکونتی و هویتی باید تکلیف وضعیت سربازی نیز مشخص باشد.

تنها موردی که برای دریافت گواهینامه بی‌سوادی حایز اهمیت است اینکه متقاضی باید حداقل 30 سال سن داشته باشد و پیش از سی سال تمام نمی‌تواند برای گواهینامه بی سوادی اقدام کند. شرط دیگر این است که سطح تحصیلات باید در حد ابتدایی و کمتر از پنجم ابتدایی باشد.

پس از ارائه مدارک لازم برای گواهینامه نحوه آموزش دادن به این افراد و شیوه شرکت در کلاس‌ها هیچ تفاوتی با دیگر هنرجویان نخواهد داشت. امتحان عملی شهر نیز مانند سایرین انجام خواهد شد.

تفاوت در شیوه برگزاری آزمون آیین نامه است. متقاضیان دریافت گواهی مهارت رانندگی این آزمون را به صورت شفاهی در حضور افسر کارشناس در مکان تعیین شده برگزار خواهند کرد.

اگر از علاقمندان به دنا پلاس توربو اتومات هستید، سایا خودرو در طرح ویژه 1403 با شرایط استثنایی اقدام به عرضه اقساطی این خودرو می‌کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر با مراکز فروش ما تماس بگیرید.

مدرک پزشکی برای دریافت گواهینامه

یکی از مدارک لازم برای گواهینامه مدارک پزشکی است. پیشتر روال بر این اساس بود که متقاضی دریافت گواهینامه در کلاس‌های تئوری و آموزش رانندگی در شهر شرکت می‌کرد و در نهایت برای معاینه چشم نزد پزشک معتمد ناجا می‌رفت تا تاییدیه او را اخذ کند، اما اکنون شرایط فرق کرده است.

در سال 1403 شما پس از حضور در دفاتر یکی از آموزشگاه‌های رانندگی مجاز، باید مدارک لازم را تحویل دهید و تمام مبلغ یا بخشی از آن را برای ثبت نام پرداخت نمایید.

پس از ثبت نام یک پیامک دریافت می‌کنید مبنی بر اینکه درخواست صدور گواهینامه شما در تاریخ فلان جهت بررسی به پلیس راهور ارسال شده است. شما پس از این باید نزد پزشکان معتمد فراجا بروید تا از نظر بینایی، روانی و قدرت جسمانی تایید شوید. پیش از این فقط تاییدیه بینایی کافی بود، اما اکنون نداشتن سابقه بیماری‌های روانی مزمن نیز حایز اهمیت است.

اگر همه چیز روال عادی خود را طی کند، پزشک از طریق سیستم، تاییدیه خود را به آموزشگاه خواهد فرستاد، چنانچه پزشک سلامت شما را تایید نکند باید کمیسیون تشکیل شود و صلاحیت رانندگی شما نزد پزشکان متخصص بیشتری مورد بررسی قرار بگیرد. بنابراین تاییدیه پزشک معتمد نیز یکی از مهم‌ترین مدارک لازم برای گواهینامه است.

هزینه ثبت نام گواهینامه

هزینه ثبت نام گواهینامه در سال 1403 به شرح زیر است:

 • گذراندن کلاس‌های تئوری به مدت 15 تا 17 ساعت: 200 هزار تومان
 • گذراندن کلاس‌های عملی در سطح شهر بین 20 تا 25 ساعت: حدود 2 میلیون تومان
 • هزینه تمبر برای نیروی انتظامی و شهرداری: ۵٠ هزار تومان
 • هزینه پزشکی: بین 100 تا 200 هزار تومان
 • قیمت خرید کتاب آیین نامه: 70 هزار تومان
 • هزینه رد شدن در آزمون آیین نامه: 26 هزار تومان
 • هزینه رد شدن در آزمون شهر: 295 هزار تومان
 • هزینه کاردکس: 99500 تومان
 • هزینه عکس پرسنلی: 100 هزار تومان
 • هزینه کپی مدارک: 20 هزار تومان

بنابراین برای دریافت گواهینامه در سال 1403 باید بین 2 میلیون و 500 هزار تومان تا 3 میلیون و 500 هزار تومان تقریبی، هزینه کنید. البته به احتمال زیاد این مبلغ در شهرهای مختلف ممکن است تغییرات جزیی داشته باشد.

برای خرید اقساطی انواع خودروهای مونتاژی و وارداتی، جک s5 ، فیدلیتی و سایر خودروهای پر طرفدار در بازار ایران می‌توانید از طریق مجموعه ما اقدام کنید.

چقدر طول می‌کشد گواهینامه بگیریم؟

اگر مدارک لازم برای گواهینامه را از پیش آماده کرده باشید، فورا برای معاینات پزشکی اقدام کنید و  اصطلاحا کمیسیونی نباشید، اگر کلاس‌های تئوری بلافاصله پس از تایید پزشکی شما شروع شود و هر 12 جلسه آموزش عملی در شهر را پشت سر هم شرکت کنید، و در نهایت اگر نخستین بار در آزمون آیین نامه و شهر قبول شوید، احتمالا ظرف دو ماه  موفق خواهید شد تا گواهینامه خود را دریافت کنید.

اما معمولا این زمان به سبب تراکم هنرجویان در مراکز آموزش رانندگی و شلوغ بودن مربیان، کار پیش آمدن برای مربی یا کار آموز و تعویق جلسات شهر، مواجه شدن با تعطیلات رسمی یا آلودگی هوا و بعضا رد شدن در آزمون‌های متعدد بیش از 60 روز ارزیابی می‌شود.

گواهینامه جدید چه مدت اعتبار دارد؟

طبق قانون جدید، چنانچه در سال 1403 با ارائه مدارک لازم برای گواهینامه و شرکت در آزمون‌های تئوری و عملی موفق به دریافت مجوز دارا بودن مهارت رانندگی شوید، گواهینامه شما به مدت 10 سال اعتبار خواهد داشت و پس از 10 سال مجددا باید صلاحیت جسمی شما مورد تایید پزشک معتمد قرار بگیرد و چنانچه بالای 60 سال سن نداشته باشید مجددا 10 سال تمدید می‌شود.

چنانچه تمدید گواهینامه را پشت گوش بیاندازید، مطابق قانون بابت هر سال دیر کرد، باید جریمه پرداخت نمایید. برای خرید قسطی ماشین با بهترین شرایط از سایا خودرو می‌توانید در ساعات کاری با مراکز فروش ما تماس حاصل نمایید.

4.6/5 - (187 امتیاز)
1.5 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مقالات اخیر

کی ام سی X5 یا فیدلیتی پرایم
کی ام سی X5 یا فیدلیتی پرایم؟ کدام بهتر است؟ این سوالی است که ذهن...
مقایسه KMC T9 و KMC T8
مقایسه KMC T9 و KMC T8 از جذاب‌ترین مباحث برای علاقه‌مندان به خودروهای پیکاپ در...
مقایسه خودرو چانگان CS55 پلاس با چانگان CS35 پلاس
در مقاله مقایسه خودرو چانگان CS55 پلاس با چانگان CS35 پلاس به مقایسه و بررسی...
مقایسه چانگان cs35 پلاس با تیگو ۷ پرو
در این مقاله از سایا خودرو قصد داریم تا به مقایسه چانگان cs35 پلاس با...
جهت مشاوره تماس بگیرین