سایا خودرو اعلام میدارد در حال حاضر امکان فروش به کلیه هموطنان عزیز در سرتاسر ایران فراهم میباشد
خریدی متفاوت، فرصت بینظیر برای خرید خودرو دلخواه
خط ویژه واحد فروش: 02171333133
کاهش شتاب خودرو

دلایل کاهش شتاب خودرو + راه حل

تصور کنید با دوستان خود در اتومبیل شخصی‌تان نشسته‌اید و برای یک تفریح چند ساعته در مسیری کوهستانی در حال رانندگی هستید. کوییک شما هنگام صعود به سر بالایی دچار کاهش شتاب می‌شود و این مساله می‌تواند شادی یک روز به‌یاد ماندنی را با دلهره و اضطراب گره بزند. زیرا شتاب نگرفتن خودرو نه‌تنها یک نقص مهم به‌شمار می‌رود که باید فورا مرتفع شود، بلکه ارتباط تنگاتنگی با سطح ایمنی خودرو و سرنشینان دارد. البته با این پدیده فقط در سربالایی مواجه نمی‌شوید، گاهی قصد دارید از شانه خاکی یا پارک کنار خیابان وارد مجرای اصلی شوید و یا در یک بزرگراه شلوغ سبقت بگیرید. بنابراین دلایل کاهش شتاب خودرو باید بررسی شود تا مانع بروز حوادث جاده‌ای گردد.

دلایل کاهش شتاب خودرو

دلایل کاهش شتاب ماشین

پیش از اینکه دلایل کاهش شتاب ماشین را بررسی کنیم، لازم است ابتدا بدانیم که یک خودرو چگونه شتاب می‌گیرد. توضیح اینکه برای تحقق شتاب سریع، ماشین باید از موتور احتراق داخلی خود استفاده کند و این موتور باید نفس بکشد. این تنفس زمانی اتفاق می‌افتد که مقدار دقیقی از هوا و سوخت در محفظه احتراق منفجر و مشتعل شوند و گازهای حاصله توسط لوله اگزوز خارج می‌شوند.

فرقی نمی‌کند که با شرکت در طرح فروش اقساطی 206 تیپ 2 از سوی سایا خودرو صاحب این شیر فرانسوی شده باشید یا مالک یک خودرو ملی یا وارداتی هستید، فرایند شتاب گرفتن خودروها بدین ترتیب است و هر عاملی که موجب اختلال این پروسه متعادل و دقیق شود از دلایل کاهش شتاب خودرو به‌شمار می‌رود.

حدود 40 سال است که در صنعت خودروسازی دنیا از سنسورها برای نظارت بر عملکرد صحیح موتور مبنی بر اجرای درست فرایند احتراق استفاده می‌شود. در ادامه علت‌های کاهش پیدا کردن شتاب ماشین‌ها را با هم مرور می‌کنیم.

جهت آشنایی با شرایط فروش اقساطی 207 اتومات در سایا خودرو کلیک کنید.

علت کاهش شتاب خودرو

وقتی عامل شتاب در انواع خودروها عملیاتی باشد که در موتور احتراق داخلی رخ می‌دهد، بنابراین علت کاهش شتاب خودرو را نیز باید به اختلال و نقص در سوخت‌رسانی، هواگیری یا سنسورها جستجو کرد.

• مشکلات مربوط به هواگیری

از مهم‌ترین دلایل کاهش شتاب خودرو مشکلات در هواگیری است. بنابراین هنگامی که ماشین شما در سربالایی کم می‌آورد یا عملکرد آن به‌گونه‌ای است که جرات نمی‌کنید سبقت بگیرید، موارد زیر را بررسی کنید:

1. فیلتر هوا

رسالت فیلتر هوا در خودرو چیست؟ اینکه ریزگردها، زباله‌ها، آلودگی‌ها، حشرات ریز و به‌طورکلی ناخالصی‌ها را به دام بیندازد تا نتوانند وارد محفظه احتراق شوند. اگر فیلتر هوا مسدود شود چه اتفاقی می‌افتد؟! بله! هوای تازه و سالم وارد محفظه احتراق نمی‌شود. بنابراین علت افت شتاب خودرو شما می‌تواند کثیف یا مسدود شدن این فیلتر باشد. زیرا در بخش‌های قبلی گفتیم هر عاملی که نسبت دقیق سوخت و هوا را بر هم بزند، بر شتاب خودرو اثر خواهد گذاشت.

در ادامه به صورت مختصر به معرفی انواع فیلتر هوا خودرو می‌پردازیم:
الف)فیلتر هوا کاغذی یا سلولوزی: این فیلترها به شکل پلیسه طراحی می‌شوند و اگرچه عمر بالایی ندارند، اما قیمت ارزان، بزرگترین مزیت آن‌هاست. فیلتر کاغذی در فریم‌های پلاستیکی عرضه می‌شود. اگر قصد شرکت در طرح‌های فروش اقساطی 405 glx سایا خودرو را دارید، می‌توانید از نوع سلولزی به‌عنوان فیلتر هوا این ماشین استفاده کنید.

ب)فیلتر هوای پارچه‌ای: این فیلترها از پارچه کتان یا پارچه روغنی ساخته می‌شوند و سطح به دام‌اندازی بسیار خوبی ارائه می‌دهند. این نوع فیلترها هم پلیسه هستند و در فریم فلزی جا خوش می‌کنند. فیلتر پارچه‌ای، گران‌ترین نوع این تجهیزات هستند.

ج)فیلتر هوای اسفنجی: چند لایه هستند و در قالب توری و فلزی عرضه می‌شوند. این فیلتر از نوع سلولوزی با دوام‌تر اما گران‌تر است.

اگر میخواهید با شرایط فروش اقساطی ایران خودرو آشنا شوید، بر روی لینک کلیک و مطلب را بخوانید.

علت کاهش شتاب خودرو

2. سنسور دریچه گاز

نقص سنسور دریچه گاز یا TPS نیز می‌تواند از دلایل کاهش شتاب خودرو باشد. این حسگر روی دریچه گاز و نزدیک استپر تعبیه می‌شود و وظیفه آن این است که هر چقدر شما روی پدال گاز فشار می‌دهید، همان‌قدر این حسگر باز شود و عملیات پاشش سوخت انژکتورها را تنظیم کند. نقص این سنسور باعث می‌شود تا میزان مخلوط هوا و سوخت دستخوش تغییرات شود و ممکن است علت کم شدن شتاب 206 تیپ 5 شما همین عامل باشد.

3. سیستم ورودی هوا

نمی‌توان درباره کم شدن شتاب خودرو مطلب نوشت، اما به نقش سیستم ورودی هوا اشاره نکرد. اگر این بخش از خودرو علت کم شدن ناگهانی سرعت ماشین شما شده است، خوب است بدانید که پاک‌کننده‌های زیادی در بازار وجود دارد که به شما این امکان را می‌دهد که سیستم ورودی هوا را تمیز کنید.

• مشکلات مربوط به سوخت رسانی

اگر قصد شرکت در طرح‌های فروش اقساطی خودرو که توسط سایا خودرو عرضه شده است را دارید تا صاحب یک ماشین شخصی شوید، باید بدانید که همواره یکی از دلایل اصلی در افت شتاب خودروها، کثیف بودن یا گرفتگی سیستم سوخت است. زیرا این مشکل به از بین رفتن سوخت منجر می‌شود که پیامدی جز کاهش قدرت موتور در پی ندارد.

مسدود شدن فیلتر بنزین به‌سبب آلودگی، گرفتگی صافی باک بنزین، گرفتگی یا از کار افتادن انژکتورهای سوخت و نقص در پمپ بنزین خودرو را باید از عوامل اصلی گرفتگی سیستم سوخت بر شمرد که علت کاهش شتاب خودرو در سربالایی و ترددهای جاده‌ای نیز محسوب می‌شود. در اکثر مواقع زمانی که افت شتاب بر اثر گرفتگی سیستم سوخت باشد، تعویض فیلتر بنزین، مشکل پیش آمده را مرتفع می‌کند. هرچقدر که به تمیز کردن رسوبات موتور بیشتر اهمیت بدهید، بهبود عملکرد آن را تضمین کرده‌اید. موتور رسوب‌زده، همواره گرم‌تر کار می‌کند و در نتیجه یک موتور داغ، نمی‌تواند شتاب ایده‌آلی به شما ارائه کند.

شتاب خودرو

• مشکلات مربوط به انجام عملیات احتراق

یکی دیگر از دلایل کاهش شتاب خودرو مشکلات مربوط به بخش احتراق است. زیرا حتی اگر سوخت و هوا به‌اندازه دقیق وارد محفظه شوند، اما قدرت کافی برای مشتعل کردن آن و ایجاد جرقه وجود نداشته باشد، در نتیجه از سطح شتاب خودرو کاسته خواهد شد. بنابراین باید از سلامت شمع، کوئل، سیم‌ها و سیستم برق‌رسانی مطمئن شوید تا علت شتاب نداشتن ماشین را به‌درستی کشف کنید.

در نظر داشته باشید که مشکل مربوط به سیستم احتراق معمولا با استارت خوردن و دیر روشن شدن هم آشکار می‌شود. خروج دودهای رنگی از اگزوز و یا خارج نشدن دود به منزله پیامی مبنی بر اختلال در سیستم احتراق است. بنابراین اگر با استارت خوردن ماشین مواجه هستید و پس از روشن شدن در مشیر دچار افت شتاب می‌شوید، ریشه مشکل را باید در سیستم احتراق پیدا کنید.

1. سنسور اکسیژن

سنسور اکسیژن در خودرو چه می‌‌کند؟ این سنسور موظف است تا سطح اکسیژن را در سیستم اگزوز پس از احتراق اندازه‌گیری کند. چنانچه این حسگر معیوب باشد، علت افت شتاب پژو 405 و دیگر خودروها خواهد بود.

2. میل بادامک و میل لنگ

باز و بسته کردن سوپاپ‌ها در زمان‌بندی مشخص بر عهده میل بادامک است و میل لنگ نیز حرکت خطی پیستون‌ها را به حرکت دورانی تبدیل می‌کند. بنابراین این قطعات به نوعی به همگام‌سازی تحویل سوخت و زمان جرقه می‌پردازند و به این ترتیب، سلامت آن‌ها از عوامل موثر در شتاب خودروهاست. اگر این همگام‌سازی دچار عدم تطابق شود و زمان تحویل سوخت و ایجاد جرقه و احتراق، حتی چند میلی ثانیه جابجا شود، باعث ضعف در شتاب وسایل نقلیه می‌شود.

3. روشن شدن چراغ چک

گاهی یکی از ساده‌ترین دلایل کاهش شتاب خودرو روشن شدن چراغ چک است. زیرا کامپیوتر خودرو مشکلی را احساس کرده است که ترجیح می‌دهد ماشین شما با شتاب کمتری حرکت کند تا مانع از بروز خطر جدی‌تری شود.

۴.شمع‌ها

با تعمیر شمع خودرو می‌توان عملیات احتراق را که پیشتر دچار اختلال شده بود، به حالت اولیه برگرداند. تاخیر در جرقه و با جرقه ناقص مانع از تحقق احتراق صحیح خواهد شد.

افزایش شتاب خودرو

راه های افزایش شتاب خودرو

یکی از مهم‌ترین دلایلی که افراد تصمیم می‌گیرند تا در طرح‌های فروش اقساطی ۲۰۶ تیپ ۵ سایا خودرو شرکت کنند، این است که دیگر خودرو فعلی خود را دوست ندارند، زیرا شتاب مطلوبی به آنان ارایه نمی‌دهد. خوب است بدانید خودروسازان، سیستم محصولات خود را به‌گونه‌ای تنظیم می‌کنند که عملکردی محافظه‌کارانه داشته باشد و سطح متوسطی از توان خود را ارائه دهد. اما آیا می‌دانستید که راه های افزایش شتاب خودرو نیز وجود دارد؟!

برای اینکه شتاب ماشین خود را تقویت کنید، به نکات زیر توجه داشته باشید:
• با افزایش تنفس خودرو، سطح شتاب بالاتر می‌رود. ورودی هوا خودرو خود را ارتقا دهید، زیرا موتور به مثابه یک پمپ هوا عمل می‌کند. هرچه هوای بیشتری به آن بدهید، خروجی قدرتمندتری دریافت می‌کنید.

• اگزوز را ارتقا دهید. وقتی هوای بیشتری به موتور می‌فرستید، باید گاز خروجی بیشتری هم تحویل بگیرید.

• از دلایل کاهش شتاب خودرو، کثیف بودن سیستم سوخت رسانی بود. بنابراین برای تقویت شتاب، این سیستم را تمیز کنید.

• اگر خودرویی دارید که موتور توربوشارژ در سینه دارد، یک بوست کنترلر نصب کنید. به‌وسیله این قطعه سطح بوست تولید شده در منیفولد ورودی را تنظیم می‌کنید و توان موتور را تا 20 درصد از آنچه که سازنده در نظر گرفته بود، ارتقا می‌دهید.

افزایش شتاب خودرو با ریمپ نیز امکان‌پذیر است. به این ترتیب که ایسیو یا مغز متفکر خودرو تمام کارکردهای موتور را تحت نظر دارد. شرکت سازنده معمولا با توجه به ویژگی‌های کلی محصول و شرایط آب و هوایی برنامه خاصی به کامپیوتر خودرو ارایه می‌کند، اما این امکان وجود دارد که روی ریمپ بازتنظیم انجام شود و راندمان موتور خودرو را بالاتر برد.

افزایش شتاب خودرو با دیاگ به کمک یک چیپ امکان‌پذیر است. این چیپ با اتصال به پورت دیاگ خودرو، وضعیت موتور و سنسورها را بررسی می‌کند و داده‌ها را به ایسیو می‌رساند. در نتیجه‌ی تجزیه و تحلیل‌ها، سطح شتاب خودرو بهبود پیدا می‌کند.

عوامل موثر بر شتاب خودرو
چرا شتاب خودرو مهم است؟

اینکه هر خودرو در چه مدت زمانی بتواند شتاب بگیرد، مهم است، به‌خصوص برای کسانی که اهل سرعت و هیجان هستند. هرچقدر که یک خودرو بتواند زودتر به سرعت بالا برسد، برای عملکرد و هندلینگ آن بسیار مهم است. شتاب یک ماشین زمانی محاسبه می شود که ماشین در حرکت نباشد تا زمانی که طول می‌کشد به 100 کیلومتر بر ساعت برسد.

وقتی مشخصات خودروها را مرور می‌کنید به اطلاعاتی مانند میزان شتاب، حداکثر سرعت و گشتاور می‌رسید. همه اینها موضوعات مهمی هستند که باید در مورد ماشینی که قصد دارید بخرید یا مالک آن هستید، بدانید. اگر قصد خرید نقدی انواع خودروهای داخلی، مونتاژی یا وارداتی را دارید، روی سایا خودرو حساب کنید. اگر با مشکل تامین اعتبار مالی مواجه هستید، این امکان برای شما وجود دارد که در طرح‌های اقساطی شرکت کنید.

هر چه شتاب یک خودرو سریع‌تر باشد، آن ماشین قدرتمندتر یا اسپرت‌تر خواهد بود. شتاب کندتر به این معنی است که خودرو ضعیف‌تر است و پاسخگویی به درخواست‌های راننده بیشتر طول می‌کشد. اگر می‌خواهید تصادف نکنید، شتاب لازم دارید. بنابراین اگر خودرو شما کم می‌آورد، یا آن را عوض کنید یا هرچه سریعتر دلایل کاهش شتاب خودرو را بررسی کنید. اگر در این زمینه قادر به تشخیص دقیق نیستید، از یک تکنسین ماهر کمک بخواهید.

راه های افزایش شتاب خودرو

سخن پایانی

اگر قصد خرید خودرو داخلی یا خارجی به‌صورت نقد یا اقساط دارید، ما در سایا خودرو با بهترین شرایط در کنار شما هستیم، اما آنچه که قصد داریم در این بخش پایانی به شما یادآوری کنیم اینکه سطح خود را از یک راکب وسیله نقلیه بالاتر ببرید و آگاهی بیشتری نسبت به عملکرد خودرو زیر پای خود داشته باشید.

ما در این مقاله که به همت تیم تولید محتوای مجموعه سایا خودرو تهیه و تنظیم شده است، تلاش کردیم تا به‌صورت جامع و کامل به بررسی دلایل کاهش شتاب خودرو بپردازیم. شما به‌عنوان یک راننده حرفه‌ای باید در نظر داشته باشید که هرگاه خودرو شما هنگام پا گذاشتن روی پدال گاز به‌درستی شتاب نگرفت، می‌بایست بلافاصله به‌صورت تخصصی مورد معاینه فنی قرار بگیرد و تعمیر شود.

ادامه رانندگی با این سطح از مشکلات می‌تواند صرف‌نظر از اینکه منجربه تعمیرات گسترده‌تر و گران‌تر شود، جان شما و دیگر سرنشینان را نیز به‌خطر بیاندازد. جای نگرانی نیست، بسیاری از تعمیرات مربوط به افت شتاب خودرو ارزان هستند. اما در هر حال باید یک تکنسین حرفه‌ای و قابل اعتماد کشف کند که چه چیزی علت کم آوردن ماشین در دنده دو یا بروز مشکلات شتاب خودرو شما شده است.
برای ثبت نام در طرح‌های خرید قسطی خودرو، اطلاع از شرایط خرید نقدی، استعلام قیمت روز خودروها و دریافت مشاوره رایگان پیش از خرید خودرو با مراکز فروش ما تماس بگیرید.

2.7/5 - (41 امتیاز)
3.5 4 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
عمید
عمید
11 ماه قبل

وانت نیسان صفر خریدم بیچاره شدم فقط یک ماه اولی خوب بود

مقالات اخیر

مقایسه چانگان cs35 پلاس با تیگو ۷ پرو
در این مقاله از سایا خودرو قصد داریم تا به مقایسه چانگان cs35 پلاس با...
مقایسه تارا اتوماتیک با شاهین اتوماتیک
مقایسه تارا اتوماتیک و شاهین اتوماتیک همیشه جذابیت خاص خود را دارد. این دو خودرو،...
مقایسه خودرو سایپا اطلس با سایپا کوییک GX
با ورود سایپا اطلس به بازار، سؤالات بسیاری در مورد مقایسه این خودرو با سایپا...
مقایسه جک J4 و برلیانس H330
در گذشته نه چندان دور، محصولات جک J5 از جمله پرفروش‌ترین محصولات شرکت کرمان موتور...
جهت مشاوره تماس بگیرین