سایا خودرو اعلام میدارد در حال حاضر امکان فروش به کلیه هموطنان عزیز در سرتاسر ایران فراهم میباشد
خریدی متفاوت، فرصت بینظیر برای خرید خودرو دلخواه
خط ویژه واحد فروش: 02171333133
تسمه تایم خودرو

بهترین زمان تعویض تسمه تایم ماشین + آموزش تعویض تسمه تایم

برای اینکه پیشرانه خودروی شما، هماهنگ بماند و عملکرد درستی داشته باشد، نیازمند تسمه تایم است. فرقی نمی‌کند که ساینا اس سوار می‌شوید یا یک خودرو خارجی از خانواده هیوندای. سالم بودن تسمه تایم و درست کار کردن آن نقش محوری در ایمنی خودرو دارد، زیرا تا زمانی که به درستی کار کند، همه چیز در موتور هماهنگ است و درست کار می‌کند. چه هایما s7  باشد چه پراید مدل 1380! همین چند خط کافی است تا بدانید تعویض تسمه تایم ماشین چقدر مهم است و برای حفظ ایمنی سرنشینان و افزایش طول عمر خودرو ضروری است.

بنابراین، اگر صاحب خودرو هستید یا قصد دارید در طرح‌های فروش اقساطی خودرو شرکت کنید باید بدانید که تسمه تایم چیست، چگونه کار می‌کند و زمان تعویض آن چه موقع است. ما در تیم تولید محتوای سایا خودرو در این مقاله سعی کرده‌ایم به طور مبسوط به ماجرای تسمه تایم و زمان تعویض تسمه تایم ماشین‌ها بپردازیم. با ما همراه باشید.‌

تسمه تایم

تسمه تایم چیست؟

اکثر ما در کودکی و نوجوانی دوچرخه داشته‌ایم. شاید یادتان بیاید بعضی وقت‌ها دوچرخه ما دچار مشکل می‌شد و زنجیر آن از چرخ دنده‌ها جدا میشد. در این موارد برای اینکه مجددا بتوانیم دوچرخه را به حرکت درآوریم، ناگزیر بودیم زنجیر را روی سیستم سوار کنیم و اگر این زنجیر سخت و خشک بود باید به تعمیرکار مراجعه می‌کردیم.

این پیش درآمد را گفتیم که به اینجا برسیم که تسمه تایم دقیقا مانند زنجیر دوچرخه عمل می‌کند و تمام قطعات متحرک داخلی موتور وسیله نقلیه شما را هماهنگ نگه می‌دارد. چه با شرکت در طرح‌های فروش اقساطی سایپا صاحب یک محصول اقتصادی شوید چه یک خودرو درجه یک خارجی سوار شوید، تسمه تایم چنین کارکردی برای ماشین شما خواهد داشت. براین اساس تعویض تسمه تایم ماشین در زمان مقتضی بسیار مهم است؛ زیرا این تسمه گاهی اوقات پمپ آب، پمپ روغن و پمپ تزریق را نیز تغذیه می‌کند.

جهت آشنایی با شرایط فروش اقساطی هایما S7 پلاس کلیک کنید.

یک تعریف کامل‌تر از تسمه تایم

در تعریف جامع‌تر باید گفت، تسمه تایم همانطور که از نامش پیداست یک تسمه است از جنس لاستیک، البته دندانه‌های سختی دارد که به وسیله چرخ دنده‌های میل لنگ و میل بادامک به هم متصل می‌شود. همین هماهنگی بین میل لنگ و میل بادامک سبب می‌شود تا دریچه‌های ورودی و خروجی موتور در زمان مناسب با پیستون‌ها باز و بسته شوند. طبیعی است که چه با شرکت در طرح فروش اقساطی دنا پلاس توربو اتومات صاحب یک خودرو داخلی لوکس شوید و چه مالک یک خودرو خارجی باشید، اگر هماهنگی میان میل لنگ و میل بادامک وجود نداشته باشد، خودرو به درستی کار نمی‌کند.

تعویض تسمه تایم از این جهت مهم است که اگر اجزای موتور هماهنگ نباشند، در کار یکدیگر دخالت می‌کنند، بین عملکرد آن‌ها اختلاط پیش می‌آید و در نتیجه خودرو متوقف خواهد شد. در نظر بگیرید شرایطی را که سوپاپ‌های ورودی زود باز شوند، خب بدیهی است که با ورود بیش از حد سوخت و هوا به محفظه احتراق مواجه می‌شویم که اتلاف نیرو را در پی خواهد داشت.

این اتفاق به گونه‌ای دیگر نیز ممکن است رخ دهد. به این صورت که این بار با باز شدن زودهنگام سوپاپ‌های اگزوز مواجه شوید. در این حالت فشار محفظه احتراق هدر می‌رود و برق ماشین افت پیدا خواهد کرد. برای پرهیز از بروز چنین اتفاقاتی که نتیجه‌اش هزینه زیاد برای تعمیرات خواهد بود، باید برای تعویض تسمه تایم ماشین در زمان مناسب اقدام کنید.

چه به دنبال پیدا کردن طرح‌های فروش جک s5 هستید چه می‌خواهید یک پراید بخرید تا در تاکسی اینترنتی مشغول به کار شوید، در هر حال شناخت کارکرد تسمه تایم برای پرهیز از ضرر مالی بر هر راننده‌ای واجب است!

با کلیک بر روی لینک درج شده درباره فروش اقساطی ایران خودرو بخوانید.

زمان تعویض تسمه تایم ماشین صفر

برای تعیین زمان تعویض تسمه تایم ماشین صفر، منطقی است که به توصیه سازنده عمل کنید. معمولا در این موارد مسافت پیموده شده در نظر گرفته می‌شود. اگرچه طبق یک قانون جهانی بین هر 95000 تا 160000 کیلومتر باید تسمه تایم را تعویض کرد، اما دفترچه راهنمای خودروی شما، اطلاعات دقیق‌تری به شما می‌دهد، اطلاعاتی که شاید مجرب‌ترین تعمیرکاران هم ندانند.

همان طور که پیشتر نیز اشاره کردیم جنس تسمه تایم از لاستیک است، اینکه لاستیک به مرور زمان دچار فرسودگی، خوردگی یا شکستگی شود، بسیار محتمل و قطعی است. وقتی تسمه تایم خودرو شما با چنین مشکلاتی مواجه شود، ماشین شما از کار می‌افتد، پس دقت کنید که همواره تعویض تسمه تایم ماشین را به موقع انجام دهید.

در نظر داشته باشید که زمان تعویض تسمه تایم ماشین برای هر خودرو متفاوت است. به عنوان مثال، زمان تعویض تسمه تایم دنا پلاس با خودرو پراید متفاوت بوده و رانندگان عزیز باید این موضوع را مدنظر خود قرار دهند.

تعویض نکردن تسمه تایم

اگر تسمه تایم را به موقع عوض نکنید…

اگر تسمه تایم را در زمان توصیه شده تعویض نکنید، ممکن است با موارد زیر مواجه شوید:

 • شکستگی سوپاپ‌ها
 • خم شدن سوپاپ‌ها
 • آسیب وارد شدن به سر سیلندر یا میل بادامک
 • آسیب دیدن پیستون
 • آسیب دیدن دیواره سیلندر
 • خرابی کامل موتور

به بیان شفاف‌تر باید به شما بگوییم، تعویض تسمه تایم ماشین چیزی نیست که پشت گوش بیندازید و به زمانی دیگر موکولش کنید. چنانچه وقتی باید آن را تعویض کنید، بی‌خیال باشید، مجبور خواهید بود هزینه‌‌ای سنگین برای تعمیر دیگر اجزای آسیب دیده بپردازید و مگر هزینه‌بردارتر از تعمیر موتور برای یک وسیله نقلیه هم وجود دارد؟!

هیچ زمانی نباید زمان تعویض تسمه تایم خودروی خود را فراموش کنید! اگر اطلاعاتی در رابطه با زمان تعویض تسمه تایم ساینا ندارید، می توانید با کارشناسان مربوط در این زمینه ارتباط برقرار کنید.

چگونه بدانیم زمان تعویض تسمه تایم ماشین فرا رسیده است؟

متاسفانه در اکثر مواقع وقتی متوجه می‌شوید نیاز به تعمیر تسمه تایم داشته‌اید که پاره می‌شود! بسیاری از رانندگان مجرب و آماتور هنوز هم فکر می‌کنند هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که زمان تعویض تسمه تایم ماشین را اعلام کند. اما این نظریه را نمی‌توان صد در صد پذیرفت.

ما در ادامه برخی نشانه‌ها را برای شما لیست کرده‌ایم که چنانچه با آن مواجه شدید، می‌توانید احتمال بدهید که شاید تسمه تایم احتیاج فوری به تعویض یا تعمیر دارد:

 • کاهش قدرت موتور وسیله نقلیه شما
 • گرم شدن بیش از حد
 • لرزش یا تکان خوردن موتور خودرو هنگام کار کردن
 • استارت خوردن و روشن نشدن ماشین
 • صدای جیرجیر تسمه یا صدای ساییده شدن قطعات لاستیکی روی هم
 • صدای تیک تیک موتور
 • نشت روغن
 • روشن شدن چراغ چک

نکته بسیار مهم!

زمانی که برای تعویض تسمه تایم ماشین اقدام کردید، بهتر است همان موقع پمپ آب را نیز تعویض کنید. پمپ آب معمولاً طول عمر مشابهی با تسمه تایم دارد و چنانچه هر دو را در یک زمان تعویض کنید، در صرف هزینه دستمزد به سرویس کار صرفه جویی کرده‌اید.

زمان تعویض تسمه تایم

بهترین زمان تعویض تسمه تایم ماشین

درباره بهترین زمان تعویض تسمه تایم ماشین باید گفت، اگرچه مرجع درباره همه چیز بهذویژه در مورد خودروهای جدید، دفترچه راهنمای ماشین است، اما توصیه ما این است پیش از سر رسید موعد درج شده شما برای تعویض، اقدام کنید. وقتی خودرو شما پراید یا پژو 206 باشد، به واسطه سال‌ها حضور این خودروها در جاده‌های ایران، تجربه کاربری مالکان، بهترین مرجع برای یافتن زمان دقیق تعویض تسمه روی این ماشین‌هاست. تعمیرکاران هم اغلب اطلاعات دقیقی در این باره دارند.

اما وقتی شما صاحب یک خودرو صفر خارجی یا ایرانی هستید که به تازگی رونمایی شده یا پا به جاده‌های ایران گذاشته است، مشخص است که اطلاعات دقیقی درباره آن در دست نیست. اگرچه این خودروها دفترچه راهنمای کاملی دارند، اما به هر حال هنوز در مرحله آزمون و خطا هستند. پس پیش از اینکه دچار مشکلات بزرگ‌تر شوید، بهتر است برای تعویض تسمه تایم ماشین اقدام کنید.

آموزش تعویض تسمه تایم

آموزش تعویض تسمه تایم خودرو

متاسفانه این یک تراژدی مداوم درباره خودروها است که همواره رخ می‌دهد و نمی‌توان زمان دقیق آن را تعیین کرد. یک نفر در جاده در حال رانندگی است که ناگهان خودرویش متوقف می‌شود و هر چه استارت می‌زند، فایده‌ای ندارد.

زمانی که تسمه تایم پاره شد بهترین تصمیم این است، پیش از اینکه دچار چنین اتفاقی شوید، یک تسمه مناسب مشابه آنچه اکنون روی خودرو شما تعبیه شده است، تهیه کنید و در ماشین داشته باشید تا در چنین مواقعی مورد استفاده قرار دهید. خرید تسمه مناسب برای انجام عملیات تعویض تسمه تایم ماشین منوط به این است که اطلاعات شما درباره وسیله نقلیه‌تان مانند مدل خودرو، نوع موتور و اندازه آن را بدانید. پیش از اینکه وارد مقوله آموزش تعویض تسمه تایم خودرو شویم لازم است تاکید کنیم که شما باید واشرها و چسب های واشر مورد نیاز را نیز خریداری کرده باشید.

برویم سر اصل مطلب، در وهله اول باید کابل منفی باتری را جدا کنید، اینک تسمه دینام را بردارید. بسته به نوع خودرو، ممکن است لازم باشد تسمه پروانه را بردارید تا به تسمه تایم برسید. تسمه پروانه یکی از قطعات مهم در خودروهای مدرن است که قدرت موتور را به دینام، کمپرسور و … منتقل می‌کند.

در این مرحله از تعویض تسمه تایم ماشین لازم است تا مهره‌ها را شل کنید و در صورت لزوم دینام را فشار دهید تا تسمه شل شود و آن را بردارید. لوازم جانبی مانند پمپ فرمان، دینام و کمپرسور تهویه مطبوع را جدا کنید تا به تسمه تایم برسید. باید با تمرکز، میل لنگ را بچرخانید تا دنده‌های آن دقیقا روبروی علامت‌های سیلندر موتور قرار گیرند. به همین ترتیب، علامت دنده میل سوپاپ در مقابل  پوسته باید قرار گیرد. تسمه سفت کن و فنر آن را ابتدا سر جایش قرار دهید  و سپس پیچ آن را کاملا سفت کنید. تسمه تایم را به طوری که جهت دنده موافق با جهت عقربه ساعت باشد، سر جایش بگذارید و پیچ تسمه سفت کن را شل کنید. چنانچه شخصا تعویض تسمه تایم ماشین را بر عهده گرفته‌اید باید بدانید که در این مرحله پیچ تسمه سفت کن را به وسیله گشتاوری معادل ۱.۹ ت ۲.۶ کیلوگرم سفت کنید. اکنون درجه سفتی را امتحان کنید، توجه داشته باشید که کشش باید کمتر از 13میلیمتر باشد.

یک توصیه دوستانه؛

اگر تاکنون تسمه تایم را از نزدیک ندیدید، هرگز به فکر تعویض نیفتید! به راه‌های دیگری فکر کنید و ترجیحا از امداد خودرو بخواهید شما را به تعمیرگاه برساند. چه در امر مکانیک ماشین، مجرب باشید چه آماتور، ممکن است پروژه تعویض تسمه تایم ماشین بین 2 تا 8 ساعت زمان از شما بگیرد! با توجه به اهمیت این قطعه، بهتر است توسط یک استادکار ماهر انجام شود.

تعویض تسمه تایم انواع خودروها

تعویض تسمه تایم انواع خودروها در برخی مراحل مشابه و در برخی دیگر تفاوت‌هایی با هم دارند. طریقه تعویض تسمه دینام ماشین سمند،  پژو پارس و 405 مشابه است. اما سوالی که پیش می‌آید این است که چه زمانی باید تسمه کولر یا همان تسمه دینام را عوض کرد؟! در پاسخ باید گفت، وقتی که فرمان سفت شده، کولر سرد نمی‌کند، از کاپوت صدای جیر جیر می‌شنوید یا چراغ باتری روشن شده است، ممکن است تسمه دینام آسیب دیده باشد. اگر قصد تعویض تسمه تایم پراید را داشتید و مجبور بودید خودتان این کار را انجام دهید، ابتدا چک کنید که ابزارهای لازم را به همراه دارید یا خیر.

وجود ابزارهایی مانند:

 • آچارهای رینگی از شماره 10 تا 14
 • تسمه نو
 • واشر
 • آچارهای دو سو تخت شماره 21 و 23

ضروری است. بدون وجود این ابزارها امکان ندارد بتوانید تعویض تسمه تایم پراید روی ماشین را انجام دهید. اما اگر قصد داشته باشید درباره هزینه تعویض تسمه تایم خودرو دنا، سمند، دنا پلاس و توربو اتومات با موتور ملی ای اف سون نیز بدانید باید بگوییم که این سرویس بین 500 تا یک میلیون و 200 هزار تومان با هزینه دستمزد و قطعات در سال 1401 برآورد شده است.

کلام آخر

تعویض تسمه تایم ماشین، یکی از گران‌ترین خدمات مهندسان مکانیک و تعمیرکاران تجربی است. گاهی هزینه این سرویس بیش از یک میلیون تومان است، اما شما پاسخ دهید، صرف یک میلیون تومان برای تعویض تسمه به صرفه‌تر است یا پرداخت چندین میلیون‌ تومان برای تعمیر پیشرانه وسیله نقلیه؟!

همان طور که پیشتر نیز اشاره شد، این عملیات گاهی تا 8 ساعت هم طول می‌کشد. همچنان اصرار داریم تا وقتی که مجبور نیستید، چنانچه تبحری در این زمینه ندارید، تعویض تسمه را به کاردان بسپارید. این را از این جهت می‌گوییم که کوچکترین اشتباهی در نصب و تعمیر تسمه می‌تواند عملکرد موتور و اجزای آن را مختل کند و این ناهماهنگی منجر به خاموش شدن موتور شود.

برای پیشگیری از بروز حوادث ناگهانی در جاده مبنی بر متوقف شدن خودرو شما و روشن نشدن، در زمان مقتضی برای تعویض اقدام کنید. تعویض تسمه تایم ماشین قبل از پاره شدن از آسیب دیدن موتور جلوگیری می‌کند و در دراز مدت باعث صرفه جویی در هزینه‌های شما می‌شود.

4.7/5 - (3 امتیاز)
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مقالات اخیر

مقایسه چانگان cs35 پلاس با تیگو ۷ پرو
در این مقاله از سایا خودرو قصد داریم تا به مقایسه چانگان cs35 پلاس با...
مقایسه تارا اتوماتیک با شاهین اتوماتیک
مقایسه تارا اتوماتیک و شاهین اتوماتیک همیشه جذابیت خاص خود را دارد. این دو خودرو،...
مقایسه خودرو سایپا اطلس با سایپا کوییک GX
با ورود سایپا اطلس به بازار، سؤالات بسیاری در مورد مقایسه این خودرو با سایپا...
مقایسه جک J4 و برلیانس H330
در گذشته نه چندان دور، محصولات جک J5 از جمله پرفروش‌ترین محصولات شرکت کرمان موتور...
جهت مشاوره تماس بگیرین