تا اطلاع ثانوی فروش خودرو فقط به استان تهران،البرز و شهرستانهای مجاور امکان پذیر می باشد. در صورت امکان خدمات دهی مجدد به سایر استانها، شرایط فروش متعاقبا از طریق سایت سایاخودرو اعلام میگردد
خریدی متفاوت، فرصت بینظیر برای خرید خودرو دلخواه
خط ویژه واحد فروش: 02171333133
cause of car bites

علت گاز خوردن ماشین و بهترین روش حل مشکل آن

 • نویسنده: saya
 • 1401-01-10

علت گاز خوردن ماشین هرچه که باشد، باعث بالا رفتن دور موتور و آسیب به آن می‌شود. به هر حال ریشه این عیب، باید به سرعت مشخص شود تا از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری به‌عمل آید. البته نگران نباشید، درست است که گاهی گاز خوردن بی دلیل خودرو می‌تواند خبر از یک نقص بزرگتر بدهد، اما در بسیاری از مواقع به سرعت و سهولت قابل تعمیر است.

آنچه در این مطلب خواهید آموخت نمایش سرفصل ها

گاز خوردن ماشین

علت گاز خوردن ماشین

پیش از اینکه به علت گاز خوردن ماشین بپردازیم، ابتدا برای آن دسته از مخاطبینی که به تازگی گواهینامه گرفته‌اند و یا تا قبل از این خودرو نداشته‌اند و با زیر و بم ایرادات ناگهانی ماشین آشنایی ندارند، بگوییم که هرگاه حس کردید شتاب خودرو شما کم شده است و یا در هنگام حرکت خودرو لرزش و تکان در بدنه آن احساس کردید، در اصطلاح به آن گاز خوردن ماشین می‌گویند. به زبان ساده‌تر باید بگوییم وقتی شما پدال گاز را فشار می‌دهید، به‌جای اینکه سرعتتان زیاد شود، هیچ تغییری در شتاب خودرو ایجاد نمی‌شود و اتومبیل، گاز می‌خورد. اگر از آن دسته رانندگانی باشید که عاشق سرعت هستند، گاز خوردن ماشین را زودتر متوجه می‌شوید.

گاز خوردن ماشین در کدام خودروها رایج‌تر است؟

علت گاز خوردن ماشینها متفاوت است و باید ریشه‌یابی شود، اما به طور کلی باید گفت این مشکل در خودروهای داخلی بیشتر از ماشین‌های خارجی دیده شده است. خودروهایی که بیشتر در سطح‌ جاده‌ها مشاهده می‌کنید و به عبارتی در بازار متداول‌تر هستند، بیشتر در معرض گاز خوردن واقع می‌شوند.

شما اگر اقدام به شرکت در طرح‌های خرید اقساطی ایران خودرو برای خرید یکی از محصولات این کمپانی نظیر انواع سمند، انواع پژو، دنا و دیگر تولیدات نمایید، یا با خرید اقساطی سایپا صاحب پراید، تیبا، ساینا، کوییک و دیگر محصولات این کارخانه خودروساز شوید، بیشتر با پدیده گاز خوردن مواجه خواهید شد و برای پیدا کردن علت گاز خوردن ماشین باید به تکنسین‌های کاربلد مراجعه کنید.

در هر حال باید پذیرفت که خودروسازان ایرانی هنوز راه زیادی در پیش دارند که بتوانند با اتومبیل‌های مدرن خارجی رقابت کنند و گاز خوردن یکی از معمولی‌ترین نقص فنی‌هایی است که برای هر خودروی ایرانی ممکن است اتفاق بیفتد. به عبارت دیگر محال است که شما صاحب یکی از تولیدات وطنی باشید و برای یک بار هم که شده با این مشکل روبرو نشده باشید.

اوضاع اقتصادی کشور ما به گونه‌ای نیست که بتوانیم به راحتی صاحب یک خودرو مدرن و لوکس خارجی شویم و اگر طرح‌های فروش اقساطی خودرو نباشد، ناگزیریم که با وسایل حمل و نقل عمومی جابجا شویم. بنابراین راهی جز استفاده از تولیدات وطنی نداریم و بهتر است اطلاعاتمان را درباره علت گاز خوردن ماشین بیشتر کنیم.

از این‌ رو ما در تیم تولید محتوای سایا خودرو تصمیم گرفته‌ایم تا هر آنچه که لازم است به عنوان یک راننده مبتدی یا مجرب، درباره گاز خوردن ماشین بدانید را در اختیار شما بگذاریم. با ما همراه باشید.

چگونه مطمئن شویم که خودرو گاز می‌خورد؟

چگونگی گاز خوردن ماشین

همان‌طور که پیشتر نیز گفته شد، اگر شما از آن دسته رانندگانی باشید که به رانندگی در سرعت بالا عادت دارید، تغییر شتاب را خیلی سریع حس می‌کنید. اما اگر راننده تازه‌کاری باشید ممکن است نتوانید متوجه شوید که آیا واقعا خودرو دارد گاز می‌خورد یا مشکل دیگری وجود دارد.

اگرچه در هیچ شرایطی نباید سرعت غیر مجاز و نقض قانون را تجربه کنید، اما برای اطمینان از مشکل خودرو می‌توانید در یک جاده خلوت و کم‌خطر، گاز بدهید تا ببینید آیا خودرو واقعا گاز می‌خورد یا خیر.

اگر هر چقدر بیشتر گاز دادید، خودرو آن‌طور که باید حرکت نکرد و شتاب خوبی نداشت، مشکل گاز خوردن برایش پیش آمده و برای پیدا کردن علت گاز خوردن ماشین بهتر است به تعمیرگاه بروید تا از بروز مشکلات جدی‌تر جلوگیری شود.

علت گاز خوردن ماشین چیست؟ : مهمترین دلایل گاز خوردن ماشین

دلیل گاز خوردن ماشین

خب! متاسفانه خودرو شما دچار مشکل گاز خوردن شده است و چاره‌ای جز اینکه آن را به یک تعمیرکار کاربلد برسانید، نداشته‌اید. اینک کار تعمیرکار شروع می‌شود و باید تک تک قطعاتی که می‌توانند علت گاز خوردن ماشین باشند را بررسی کند.

از جمله مواردی که معمولا خرابی و نقص آن‌ها در گاز خوردن ماشین تاثیرگذار است:

 • سنسور و موتور دریچه گاز
 • ECU
 • فیلتر هوا
 • سنسور دور موتور
 • مپ سنسور
 • انژکتورها

می باشند. البته گاز خوردن ماشین علل دیگری نیز دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت تا با مهمترین دلایل گاز خوردن ماشین بطور کامل آشنا شوید.

آیا استپر موتور می‌تواند علت گاز خوردن ماشین باشد؟

استپر موتور عامل گاز خوردن ماشین

قطعا اولین قطعه‌ای که به ذهن تعمیرکار می‌رسد تا آن را بررسی کند، استپر موتور است. استپر در کنار ترموستات، شمع، سنسور اکسیژن، کویل و دیگر قطعات، به تکمیل عملکرد موتور خودرو می‌پردازد. استپر موتور به عنوان یک جز عملگر، دستور کلیه فعالیت‌های خود را از یونیت موتور دریافت می‌کند و نقش محوری و تعیین کننده‌ای در میزان گشتاور خودرو دارد.

زمانی که استپر سالم باشد و به درستی عمل کند، هوای وارد شده به موتور را در دور آرام، یعنی همان زمانی که گاز نمی‌دهیم و پایمان روی پدال گاز قرار ندارد، تنظیم می‌کند. اما اگر استپر موتور دچار نقص شود، نمی‌تواند فرمان‌های یونیت را به درستی اجرا کند، در نتیجه هنگامی که خودرو دور موتور پایین را تجربه می‌کند، خاموش می‌شود و در دور موتور بالا نیز گاز می‌خورد. در چنین شرایطی علت گاز خوردن ماشین، عملکرد استپر موتور است.

آیا ممکن است علت گاز خوردن ماشین سیم گاز یا پدال گاز باشد؟

تعمیر کار با پاسخ دادن به فرضیاتی که ذهنش مطرح می‌کند، تلاش می‌کند تا علت مشکل را کشف کند. در گام بعدی او بررسی می‌کند که سیم گاز، دریچه و پدال گاز سالم هستند یا خیر.
اگر شما صاحب یک خودرو قدیمی هستید، اصلا بعید نیست که سیم گاز دچار پارگی شده باشد. حتی نیازی به پارگی کامل هم نیست، گاهی سیمی که در آستانه پاره شدن است هم می‌تواند علت گاز خوردن ماشین باشد.

پدال گاز هم در همین مجموعه قرار می‌گیرد. هر مشکلی در سفت شدن، پاره شدن سیم، شکستگی و … می‌تواند موجب اختلال در عملکرد آن شود. خرابی دریچه گاز هم زمینه گاز خوردن خودرو را فراهم می‌کند.

آیا خرابی سنسور دریچه گاز در گاز خوردن ماشین تاثیر دارد؟

سنسور دریچه گاز در نزدیکی استپر تعبیه شده است و نقش مهمی در گاز دادن و شتاب خودرو دارد. بنابراین اگر این سوال برایتان پیش آمده است که آیا خرابی سنسور دریچه گاز می‌تواند در گاز خوردن ماشین نقش داشته باشد، باید صراحتا بگوییم: بله!
خرابی سنسور دریچه گاز هم دلایل متعددی مانند بالا ماندن دور موتور، آب خوردگی، کثیف شدن و سایر موارد دارد اما به‌هرحال خرابی آن می‌تواند علت گاز خوردن ماشین باشد.

آیا پمپ بنزین هم می‌تواند علت گاز خوردن ماشین باشد؟

سوخت باید مکررا به سمت موتور، پاشش شود تا موتور عملکرد صحیحی داشته باشد. اگر ایرادی در پمپ بنزین خودرو وجود داشته باشد، این نقص سبب می‌شود تا سوخت مورد نیاز در زمان لازم و به مقدار کافی به موتور نرسد، در نتیجه گاز خوردن ماشین اتفاق می‌افتد.
بنابراین بدون شک خرابی پمپ بنزین را هم باید در لیست علت گاز خوردن ماشین عنوان کرد.

علت گاز خوردن ماشین هنگام کلاچ گرفتن چیست؟

گاز خوردن خودرو در هنگام کلاچ گرفتن یک مشکل شایع در خودروهای ایرانی است. قطعا شما با مشکل گاز خوردن خودرو خود مواجه شده‌اید که لابلای صفحات وب به دنبال راه‌حلی برای این مشکل می‌گردید، اما نظر کارشناسان سایا خودرو این است که حتی اگر بهترین خودرو ایرانی را هم خریداری کرده باشید، بعید است که روزی گاز خوردن خودرو را تجربه نکنید.

علت گاز خوردن ماشین در هنگام گرفتن کلاچ ممکن است به خرابی استپر، نقص در سیم کلاچ، سنسور دور موتور و سایر قطعات و تجهیزات مربوط شود. در این موارد استفاده از دستگاه دیاگ، برای عیب‌یابی اثربخش خواهد بود.

علت گاز خوردن ماشین در حالت خلاص چیست؟

ماشبن به هر علتی که گاز بخورد و دور موتور آن سیری طبیعی را طی نکند، باید معاینه شود.
کلیه تجهیزات و قطعاتی که ممکن است خرابی آن‌ها علت گاز خوردن ماشین باشند، اگر به حال خود رها شوند و نقص آن‌ها شناسایی و درمان نشود، به موتور آسیب خواهند زد و در این اوضاع و احوال اقتصادی که لوازم یدکی و قطعات خودرو بی هیچ پیش زمینه و علت خاصی هر روز گران‌تر می‌شوند، برای شما ضرر مالی زیادی به همراه خواهند داشت.

در هنگام گاز خوردن خودرو چه کنیم؟

گاز خوردن خودروهای ایرانی، اتفاق پیچیده و نادری نیست. بنابراین اگر به تازگی صاحب خودرو شده‌اید و با گاز خوردن بی دلیل این ماشین در هنگام حرکت، دنده خلاصی یا گرفتن کلاچ مواجه شده‌اید، نگران نباشید. فقط کافی است که خودرو را به این حال رها نکنید تا نوسان دور موتور به آن آسیب نرساند. در اولین فرصت یک تعمیرکار ماهر و متخصص پیدا کنید و خودرو را برای عیب‌یابی نزد وی ببرید تا علت گاز خوردن ماشین را کشف کند. هر کدام از قطعات و تجهیزات که دچار نقص شده باشند، قابل تعمیر و ترمیم هستند.

اگرچه خودروسازان ایرانی هنوز تا رسیدن به استانداردهای جهانی، مسیری طولانی در پیش دارند، اما برخی تولیدات داخلی، ویژگی‌های فنی، ظاهری، ایمنی و رفاهی دارند که نسبت به محدوده قیمتی که در آن قرار گرفته‌اند، برای مشتری ایرانی مناسب ارزیابی می‌شوند.

خودروهای جدید ایرانی در صورت وجود هر مشکل فنی، چراغ‌ چک آن‌ها روشن خواهد شد و به راننده هشدار می‌دهند. به هرحال و از آنجایی که گاز خوردن خودرو مشکلی بسیار شایع به ویژه در فصول گرم سال محسوب می‌شود، می‌توانید از خدمات پس از فروش ایران خودرو و سایپا و دیگر تولیدکنندگان خودرو وطنی استفاده کرده و به تعمیرگاه‌های مجاز این کمپانی‌ها بروید. اگر دسترسی به این مراکز برای شما وجود ندارد، هر تعمیرکار حرفه‌ای و کاربلدی هم قادر است متوجه شود که علت گاز خوردن ماشین شما چیست.

نکته مهم فقط اینکه به هیچ عنوان در انتظار معجزه نمانید و خودرو را با این حال رها نکنید. حتما باید آن را آسیب‌شناسی کنید تا بر عمر مفید موتور خودرو بیفزایید.

مهمترین حالاتی که ممکن است گاز خوردن ماشین اتفاق بیفتد؟

 

 • گاز خوردن خودرو در حالت درجا

 • گاز خوردن بی دلیل خودرو در حالت خلاص پراید

 • گاز خوردن ماشین هنگام استارت

 • گاز خوردن ماشین هنگام تعویض دنده

درصورتی که چنین موقعیت هایی مربوط به نحوه گاز خوردن ماشین شما می باشد، پیشنهاد می شود به مکانیک مجرب مراجعه فرمایید، زیرا ممکن است مشکل از ECU خودرو شما باشد.

سایا خودرو و فروش اقساطی خودرو

شما که با جستجوی عبارت علت گاز خوردن ماشین خود به وب‌سایت ما آمده‌اید، ممکن است از کیفیت و قدمت خودروی حال حاضر خود خسته باشید، اما توان مالی مناسبی برای خرید خودرو با کیفیت جدید ندارید و به همین دلیل مجبور هستید که تحمل کنید.
خوب است بدانید که سایا خودرو به عنوان یک مجموعه با سابقه در بازار خودرو، شرایطی را فراهم آورده است که با هر توان اقتصادی که دارید، برای خرید اقساطی با کیفیت‌ترین ماشین‌های ایرانی و حتی خودروهای خارجی و وارداتی اقدام نمایید.

شرایط ویژه سایا خودرو برای فروش اقساطی خودروهای با کیفیت

در معامله با سایا خودرو از مزایایی چون تحویل فوری، ثبت سند به نام خریدار پس از طی شدن مراحل معمول اداری نظیر تعویض پلاک و …و تنظیم مبلغ و بازه زمانی پرداخت اقساط با توجه به توان مالی خربدار بهره‌مند خواهید شد.
برای آگاهی از جزییات طرح‌های فروش اقساطی خودرو، استعلام قیمت روز خودروهای تولید داخل و ماشین‌های خارجی و نیز دریافت راهنمایی‌ کارشناسانه از مشاوران خودرو، می‌توانید همه روزه با مراکز فروش مجموعه سایا خودرو تماس بگیرید.

کدام محصولات در سایا خودرو عرضه می‌شود؟

همکاران ما آمادگی دارند تا ضمن معرفی تک تک طرح‌های فروش خودرو نظیر طرح‌های فروش اقساطی ایران خودرو، فروش اقساطی سایپا، فروش اقساطی محصولات بهمن موتور، پارس خودرو، کرمان موتور و نیز فروش اقساطی پر طرفدارترین خودروهای چینی و کره‌ای، با توجه به شرایط اقتصادی شما، بهترین گزینه‌ها را به شما پیشنهاد کنند.
این مجموعه خودروساز در جدیدترین طرح‌های خود بنا به درخواست مشتریان، شرایط ویژه‌ای برای فروش اقساطی دنا پلاس در نظر گرفته‌ است و امکان خرید اقساطی پژو ۴۰۵ SLX را نیز برای علاقمندان به این شیر فرانسوی، مهیا کرده است تا هم‌چنان اولین مجموعه‌ای باشد که هم‌وطنان سراسر کشور برای خرید خودرو قسطی به آن مراجعه می‌کنند.

در معامله با سایا خودرو می‌توانید مطمئن باشید که همه چیز بر اساس منافع مشتری رقم خواهد خورد و واقعی‌ترین قیمت‌های بازار خودرو را بدون حباب‌های کذایی در این مجموعه مشاهده خواهید کرد.

برای خرید خودرو با بهترین شرایط، همین الان تماس بگیرید.

2.7/5 - (30 امتیاز)

2 دیدگاه برای علت گاز خوردن ماشین و بهترین روش حل مشکل آن

 • باقر گفته:

  باسلام من ی وانت مزدا دوکابین دارم چند روزی میشه ک هنگامی ک توقف میکنم و دنده خلاص میکنم‌ و میخام خاموش کنم دور موتور میره بالا و صدا ماشین زیاد میشه حالا موندم علتش چیه ایا خطرناک برا ماشین ؟؟؟؟

 • فرشید گفته:

  دیروز بنزین سوپر زدم ۵۰کیلومتر رفتم والان دور موتور وفتی که ایستادم روی 2میاید وفکر کنم به یه مشگلی برخورد کرده ام نظر شما چیه..

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات اخیر

مشاهده همه مقالات