تا اطلاع ثانوی فروش خودرو فقط به استان تهران،البرز و شهرستانهای مجاور امکان پذیر می باشد. در صورت امکان خدمات دهی مجدد به سایر استانها، شرایط فروش متعاقبا از طریق سایت سایاخودرو اعلام میگردد
خریدی متفاوت، فرصت بینظیر برای خرید خودرو دلخواه
خط ویژه واحد فروش: 02171333133
تعویض پلاک خودرو

تعویض پلاک خودرو در سال ۱۴۰۱، مراحل + مدارک و

 • نویسنده: محمد امین
 • 1401-02-27

گاهی اوقات ممکن است که افراد تصمیم بگیرند خودروهای خود را بفروشند و یا اینکه سندهای آن را به اسم افراد دیگری در بیاورند. در چنین حالتی باید مراحل قانونی که برای انتقال سند در نظر گرفته شده است را طی کنند. یکی از مهمترین مراحلی که برای انتقال سند در نظر گرفته شده است مرحله تعویض پلاک خودرو است. این مرحله از انتقال خود سند خودرو از اهمیت ویژه ای برخوردار است به گونه‌ ای که با تعویض پلاک خودرو می توان به راحتی نسبت به هویت مالک خودرو دسترسی پیدا کرد و نشانی و محل سکونت مالک خودرو را به آسانی دریافت کرد. در واقع تعویض پلاک خودرو برای انتقال سند خودرو به شخصی دیگر لازم و ضروری است به همین دلیل این فروشنده و خریدار باید مراحل قانونی آن را طی کنند.

برای تعویض پلاک خودرو چه مراحلی را باید طی کرد؟

مراحل تعویض پلاک خودرو

زمانی که افراد تصمیم به تعویض پلاک خودرو می گیرند باید مراحل قانونی که برای آن در نظر گرفته شده است را طی کند تعویض پلاک خودرو همانند سایر فعالیت های اداری دارای برخی از مراحل قانونی است که متقاضیان باید آن را طی کنند. با توجه به این مسئله مراحلی که برای تعویض پلاک خودرو در نظر گرفته شده است را در ادامه مطلب به شما معرفی خواهیم کرد تا در صورتی که بخواهیم پلاک خود را تعویض کنید و یا انتقال سند انجام بدهید از مراحل قانونی آن اطلاع داشته باشید این مراحل شامل موارد زیر است؛

 1. در قدم اول پرداخت مالیات جهت انجام امورات نقل و انتقالات خودرو می باشد.
 2. متقاضی باید برای دریافت نوبت به سایت نوبت دهی راهور که توسط مراکز تعویض پلاک در نظر گرفته شده است مراجعه کند. در این سایت تاریخ و ساعت مراجعه به مرکز تعویض پلاک، شهر مورد نظر و مرکز مورد نظر را می توان انتخاب کرد.
 3. در مرحله بعد باید به ساختمان اداری مرکزی که انتخاب شده است مراجعه کرد و مراحل تعویض پلاک را در این مرکز انجام داد.
 4. پس از مراجعه به ساختمان اداری مرکز انتخاب شده متقاضیان باید مدارک لازم را به کارشناسانی که برای این فعالیت در نظر گرفته شده اند تحویل دهند. مدارک ارائه شده توسط کارشناسان مورد بررسی قرار می گیرد و پس از تایید شخص متقاضی برای انجام سایر مراحل باید اقدام کند.
 5. در مرحله بعد متقاضی باید خودرو خود را برای بازدید فنی به مراکز مربوطه ببرد و پس از دریافت گواهی بازدید فنی خودرو آن را به افسر مرکز تعویض پلاک خودرو تحویل دهد‌. افسر مرکز تعویض پلاک خودرو پس از بررسی گواهی بازدید فنی باید آن را تایید کند تا شخص متقاضی بتواند مراحل قانونی دیگر را نیز طی نماید.
 6. پس از آن که متقاضیان برای تایید بازدید فنی را از افسر دریافت کردند باید و چه مربوط به تعویض پلاک خودرو را به مرکز تعویض پلاک خودرو واریز نمایند.
 7. در مرحله آخر اشخاص متقاضی تعویض پلاک خودرو، باید پلاک قدیمی را به این مرکز تحویل دهند و پلاک جدید را از آنها دریافت نمایند.

شرایط تعویض پلاک خودرو مراکز تعویض پلاک خودرو

شرایط تعویض پلاک خودرو

یکی از مهمترین شرایطی که افراد هنگام تعویض پلاک خودرو خود باید به آن توجه داشته باشند این است که خریدار و فروشنده خودرو حتماً در مرکز تعویض پلاک خودرو حضور داشته باشند. با این حال گاهی اوقات ممکن است که خریدار و فروشنده خود توانایی یا امکان حضور در مرکز تعویض پلاک خودرو را نداشته باشند. به همین دلیل باید وکالت نامه ای را تنظیم نمایند که شخصی دیگر به جای او در مرکز تعویض پلاک خودرو حضور داشته باشد. وکالت نامه می تواند به اسم خریدار خودرو و یا اینکه شخص دیگری باشد به این صورت که زمان مراجعه به مرکز تعویض پلاک خودرو باید به وکالت نامه را ارائه دهد تا بتواند مراحل قانونی مربوط به تعویض پلاک خودرو را طی نماید. علاوه بر این طبق قوانین که در سال ۱۴۰۱ برای انتقال سند خودرو در نظر گرفته شده است برای اینکه افراد بتوانند سند خودرو خود را انتقال دهند و یا اینکه تعویض پلاک داشته باشند باید ابتدا مالیات مربوط به خودرو را پرداخت نمایند.

مدارک لازم جهت تعویض پلاک خودرو در مراکز تعویض پلاک خودرو

مدارک موردنیاز تعویض پلاک

همانگونه که اشاره کردیم؛ یکی از مهم‌ترین مراحلی که هنگام تعویض پلاک خودرو باید خریداران و فروشنده ها در نظر داشته باشند این است که مدارک لازم را جهت تعویض پلاک خودرو تهیه نمایند. این مسئله به گونه ای است که خریدار و فروشنده هر کدام باید به صورت جداگانه مدارکی را جهت تعویض پلاک خودرو را به مرکز تعویض پلاک خودرو ارائه دهند. در ادامه مطالب مدارکی که فروشنده و خریدار باید هنگام تعویض پلاک خودرو به مراکز مربوطه ارائه دهد را به صورت جداگانه به شما معرفی خواهیم کرد؛

مدارکی که فروشنده باید تحویل دهد؛

به طور معمول مدارکی که هنگام تعویض پلاک خودرو فروشنده باید تحویل دهد نسبت به مدارک خریدار بیشتر است از جمله این مدارک می توان به موارد زیر اشاره کرد؛

 • یکی از مهمترین مدارکی که فروشنده هنگام تعویض پلاک خودرو باید به مراکز تعویض پلاک ارائه دهند سند فروش کارخانه است.
 • اصل کارت خودرو یکی دیگر از مهم‌ترین مدارکی است که فروشنده هنگام تعویض پلاک باید ارائه دهد.
 • زمانی که خودرویی به مالکیت شخصی در می آید، سند مالکیت باید توسط ناجا صادر شود که هنگام تعویض پلاک خودرو، فروشنده باید سند مالکیت صادر شده توسط ناجا را به مرکز تعویض پلاک خودرو ارائه دهد.
 • مدارک شناسایی، از جمله اصل شناسنامه و کارت ملی فروشنده نیز یکی دیگر از مدارکی است که هنگام تعویض پلاک خودرو باید به این مراکز ارائه داده شود. در صورتی که فروشنده خود قادر به حضور در مرکز تعویض پلاک خودرو نباشد باید نماینده او مدارک شناسایی را همراه با برگه وکالت به مرکز تعویض پلاک خودرو ارائه دهد.
 • بیمه شخص ثالث نیز از دیگر مدرک مهمی است که فروشنده خود را باید ارائه دهد.
 • زمانی که فروشنده تصمیم به انتقال سند خودرو و تعویض پلاک می گیرد باید گواهی مربوط به عدم خلافی خودرو را از پلیس بعلاوه ۱۰ دریافت نماید، و در صورتی که خلافی داشته باشد باید آن را پرداخت نماید. ارائه برگه مربوط به عدم خلافی خودرو هنگام تعویض پلاک به مرکز تعویض پلاک الزامی است.
 • زمانی که متقاضیان برای تعویض پلاک مراجعه می کنند باید بهای پلاک را پرداخت نمایند، هنگام تعویض پلاک این وظیفه به عهده فروشنده است که باید فیش پرداخت بهای پلاک را به مرکز تعویض پلاک ارائه دهد.

علاوه بر این مواردی که اشاره کردیم فروشنده باید گواهی مربوط به معاینه فنی خودرو را دریافت نماید و هنگام تعویض پلاک خودرو به مراکز تعویض پلاک ارائه دهد.

مدارکی که خریدار باید به مرکز تعویض پلاک ارائه دهد؛

همانگونه که اشاره کردیم؛ علاوه بر فروشنده هنگام تعویض پلاک، خریدار نیز باید مدارکی را به این مراکز تحویل دهند. از جمله مدارکی که هنگام تعویض پلاک خریدار باید به مرکز تعویض پلاک ارائه دهد می توان به موارد زیر اشاره کرد؛

 • مدارک شناسایی؛ یکی از مهمترین مدارکی که خریدار هنگام تعویض پلاک باید به مراکز مربوطه ارائه دهد اصل شناسنامه و کارت ملی است. با این حال گاهی نیز ممکن است هنگام تعویض پلاک خریدار امکان مراجعه به مرکز تعویض پلاک را نداشته باشد در این حالت باید نماینده او برگه وکالت را با مدرک شناسایی خود به مرکز تعویض پلاک ارائه دهد.
 • یکی دیگر از مهمترین مدارکی که هنگام تعویض پلاک باید خریدار به مرکز تعویض پلاک ارائه دهد مدارک مربوط به احراز سکونت خریدار است. این مدارک باید ثابت کنند که شخص متقاضی در این محل سکونت دارد.
 • مدارک احراز سکونت خریدار می تواند شامل موارد مختلفی باشد. به گونه ای که این افراد می توانند سند منزل خود، فیش های پرداختی همانند فیش برق، گاز که به اسم آن ها باشد، گواهی شورای شهر و دیگر مداری که مشخص کند شخص متقاضی در محل مورد نظر سکونت داشته است به مرکز تعویض پلاک ارائه دهند.

هزینه تعویض پلاک چقدر است؟

هزینه هایی که برای تعویض پلاک خودرو در نظر گرفته می شود می تواند به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد. به گونه‌ ای که هنگام محاسبه هزینه تعویض پلاک به میزان مالیات در نظر گرفته شده برای خودرو، عوارض مربوط به شهرداری و نوع ماشین توجه می شود. هر کدام از این عوامل می‌ توانند در میزان هزینه برآورد شده برای تعویض پلاک خودرو تاثیر گذار باشد.

فروش اقساطی خودرو چه شرایطی دارد؟

شرایط فروش اقساطی خودرو

با توجه به تورم هایی که امروز در سطح جامعه ایجاد می شود قیمت خودروها نیز روز به روز در حال افزایش است. به همین دلیل تمامی افراد نمی توانند خودرو مورد نظر خود را به صورت نقد خریداری نمایند. با توجه به این مسئله و گرانی هایی که در افزایش قیمت خودرو ایجاد شده است امروز برخی از شرکت ها خودروهای خود را به صورت اقساطی به فروش می رسانند. این مسئله سبب شده است که افراد بتوانند خودروی مورد علاقه خود را خریداری کنند بدون آنکه به آنها فشار مالی زیادی وارد شود.
زمانی که شرکت های سازنده خودرو تصمیم می ‌گیرند که خودروهای خود را به صورت اقساطی به فروش برسانند باید به برخی از مسائل توجه داشته باشند تا بتوانند مشتریان زیادی را جذب کنند. به گونه ای که این شرکت ها باید توجه داشته باشند که خودرو خود را با تعداد اقساط مناسب، قیمت مناسب و در زمان کوتاه به مشتریان خود ارائه دهند. این مسئله سبب می شود که تعداد مشتریانی که به این شرکت ها مراجعه می کنند افزایش پیدا کند.

آیا ایران خودرو محصولات خود را به صورت اقساطی به فروش می رساند؟

ایران خودرو یکی از مهمترین و معتبرترین شرکت های سازنده خودرو در کشور ایران است که خودروهای خود را به صورت اقساطی در اختیار مشتریان خود قرار می دهد. فروش اقساطی ایران خودرو به این صورت است که تعداد اقساطی مناسب برای مشتریان در نظر میگیرند تا بتوانند خودروی مورد نظر خود را خریداری کنند. این شرکت خودروهای خود را در کوتاه ترین زمان و با کمترین میزان پیش پرداخت در اختیار مشتریان خود قرار می دهد‌.

فروش اقساطی سایپا به چه صورتی است؟

فروش اقساطی محصولات سایپا

یکی دیگر از شرکت های تولید کننده خودرو در ایران شرکت سایپا است. این شرکت نیز امکان فروش اقساطی خودرو را برای مخاطبان خود فراهم کرده است. به شکلی که مشتریان می توانند خودرو مورد نظر خود را انتخاب نمایند و برای خرید آن به نمایندگی های شرکت سایپا مراجعه کنند و پس از مشخص نمودن تعداد اقساط و پرداخت پیش پرداخت به نمایندگی ها آن را دریافت نمایند. این شرکت بهترین شرایط فروش اقساطی سایپا را برای مخاطبان خود فراهم کرده است و بر اساس میزان بودجه‌ای که مشتریان دارد برای آنها تعداد قسط های مشخصی با میزان هزینه مشخص در نظر گرفته است.
زمانی که خودروها در اختیار خریداران قرار می گیرد باید برای ثبت پلاک ا تعویض پلاک به مراکز تعویض پلاک مراجعه نمایند تا پلاک آن ها در سامانه های مربوطه ثبت شود.

سخن آخر

با توجه به مطالبی که اشاره کردیم؛ گاهی اوقات ممکن است که افراد تصمیم بگیرند که خودرو خود را بفروشند و یا انتقال سند آن را انجام بدهند. به همین دلیل باید مراحل قانونی که برای انتقال سند در نظر گرفته شده است را طی کنند. یکی از مهم‌ترین مراحلی که برای انتقال سند در نظر گرفته شده است، تعویض پلاک خودرو است. به گونه ای که افراد باید مدارک لازم را تهیه کنند و پس از طی کردن مراحل قانونی برای تعویض پلاک خودرو اقدام نمایند. برای اینکه تعویض پلاک خودرو به صورت قانونی انجام شود باید تمامی مراحل ذکر شده طی شود.

علاوه بر مواردی که اشاره کردیم گاهی اوقات ممکن است که افراد هزینه کافی برای خرید خودرو را نداشته باشند، به همین دلیل برخی از شرکت ها تصمیم گرفتند که خودروهای خود را به صورت اقساطی به فروش برسانند. این شرکت ها برای فروش اقساطی خودرو شرایط خاصی و در نظر گرفته اند که بر اساس آن خودروهای خود را در اختیار مشتریان قرار می دهند.

امتیاز شما به این مقاله

2 دیدگاه برای تعویض پلاک خودرو در سال ۱۴۰۱، مراحل + مدارک و

 • بهشاد حیدری گفته:

  من کاریه نشین هستم و فیش آب و برق به اسم من نیست سند خونه هم بنام صاحب خونه چکار کنم

  • saya گفته:

   سلام با شماره های داخل سایت تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات اخیر

مشاهده همه مقالات