سایا خودرو اعلام میدارد در حال حاضر امکان فروش به کلیه هموطنان عزیز در سرتاسر ایران فراهم میباشد
خریدی متفاوت، فرصت بینظیر برای خرید خودرو دلخواه
خط ویژه واحد فروش: 02171333133
هوک ماشین چیست

هوک ماشین چیست؟ + معرفی6 نوع هوک ماشین

اگر سال‌هاست رانندگی می‌کنید و تا کنون برایتان پیش نیامده که وسیله نقلیه‌تان را بکسل کنند، شاید اصلا ندانید هوک ماشین چیست و کجا قرار دارد! اگر اتفاقی به این صفحه هدایت شده‌اید، باید به شما بگوییم که دانستن نحوه استفاده صحیح از هوک یا قلاب بکسل و نوع مناسب تسمه‌ای که باید مورد استفاده قرار گیرد، می تواند در مواقعی که ماشین شما گیر کرده یا به هر دلیلی از حرکت باز ایستاده، از سطح استرس به طرز قابل توجهی بکاهد.

هوک ماشین

هوک در خودرو چیست؟

هوک ماشین همان قلاب بکسل است، یک ابزار فلزی بسیار ساده به شکل قلاب که به قاب پیچ می‌شوند. اما جالب است بدانید که همین قلاب ساده تنها نقطه‌ای در وسیله نقلیه شماست که قابلیت اتصال تسمه یا طناب را دارد و اگر این ارتباط را با هر بخش دیگری از خودرو برقرار کنید، به خودرو خود آسیب خواهید زد و حتی ممکن است دچار سانحه شوید.

بخش‌های دیگر خودرو مانند سپرها یا محور چرخ‌ها برای اتصال طناب و کشیده شدن توسط وسیله نقلیه دیگر، ساخته نشده‌اند.
تقریبا همه وسایل نقلیه مدرن امروزی دارای یک قلاب بکسل هستند که در اشکال متفاوت با توجه به طراحی ظاهری خودرو به شکل گرد، مربع یا مستطیلی مشخص می‌شوند و در قسمت میانی سپر جلو تعبیه شده‌اند.

جهت آشنایی با شرایط ویژه فروش اقساطی جک s3 در سایا خودرو کلیک کنید.

اهمیت هوک ماشین

اهمیت هوک ماشین را زمانی درمی‌یابید که در حالی که انتظارش را ندارید، ماشین بر اثر نقص فنی متوقف شود. حالا فکرش را بکنید که شما یک خانم تنها باشید و در شب و در یک جاده فرعی این اتفاق برای شما بیفتد! حتی تصورش هم می‌تواند نگران کننده باشد.

در چنین وضعیتی احتمالا ابتدا با خانواده تماس می‌گیرید و منتظر می‌مانید تا با یک وسیله نقلیه دیگر و با طناب بکسل به استقبال شما بیایند تا نجاتتان دهند! ممکن است بهترین کار را همان ابتدا انجام دهید و با امداد خودرو تماس بگیرید تا بتوانید به سرعت خود را از این وضعیت نجات دهید، اما در هر حال باید هوک ماشین یا این قلاب فولادی وجود داشته باشد تا طناب یا تسمه به طور ایمن به آن متصل شود و خودرو شما به حرکت در بیاید.
اگر خودروی شما قدیمی باشد، طناب باید به قسمتی آزاد از قاب شاسی بسته شود، اما در خودروهای مدل جدیدتر، شرکت‌های سازنده، قلاب را در بهترین جایگاه ممکن تعبیه کرده‌اند تا در بروز اتفاقات غیر مترقبه به راحتی بتوان وسیله نقلیه را حرکت داد.

نصب هوک ماشین

البته بکسل کردن خودرو فقط مختص نقص فنی نیست، اگر از علاقه‌مندان به آفرود هستید یا به هر دلیلی مجبور هستید در جاده ناهموار و لغزنده حرکت کنید، احتمال انحراف و گیر کردن برای وسیله نقلیه شما همیشه وجود دارد.

باران، گل، ماسه و یخ می‌توانند بدترین دشمن راننده باشند و حتی مجهزترین شاسی‌بلندها راهم زمین گیر کنند. احتمالا ساکنان شهرهای شمالی بیشتر این سطور را درک کنند، آیا تا کنون اتفاق نیفتاده که گمان کنید می‌توانید با ماشین تا نزدیکی دریا بروید اما در ماسه گیر کنید؟! آیا چرخ ماشینتان تا به حال در برف و یخ گیر نکرده؟! آیا به طور اتفاقی در زمینی باتلاقی یا در خاک شالیزار ماشین شما نشست نکرده است؟! در این مواقع سخت، اتصال قلاب هوک ماشین به یک وسیله نقلیه یدک‌کش پرقدرت، تمام آن چیزی است که از خدا می‌خواهید!
اگر به دنبال بهترین طرح فروش اقساطی 206 تیپ 5 هستید، راه را درست آمده‌اید. طرح ویژه سایا خودرو برای 1403 هم اکنون در دستور کار این مجموعه قرار گرفته است و شرایطی را به وجود آورده‌اند که بتوانید با بیشترین مزایا صاحب خودرو مورد علاقه خود شوید. برای اطلاع از جزییات طرح، دریافت مشاوره رایگان پیش از خرید قسطی خودرو و نیز استعلام قیمت روز انواع تیپ‌های 206 همه روزه در ساعات کاری با مراکز فروش سایا خودرو تماس حاصل نمایید.

با کلیک بر روی لینک درج شده درباره شرایط فروش اقساطی کرمان موتور بخوانید.

کاربرد هوک در خودرو چیست؟

هوک ماشین، مطمئن‌ترین قطعه‌ای است که می‌توانید طناب یا تسمه را به آن متصل کنید و توسط یک وسیله نقلیه قدرتمندتر از ماشین خودتان، وسیله نقلیه معیوب یا گیر کرده را حرکت دهید.

قلاب یدک کش همان طور که از نامش برمی‌آید در جهت یدک کشی وسایل نقلیه مورد استفاده قرار می‌گیرد و گزینه ایمن‌تری از بستن طناب روی محور چرخ‌ها یا سپرهاست. اگر قرار باشد خودرو شما کشیده شود و یا به عبارت دقیق‌تر توسط یک وسیله نقلیه دیگر به حرکت در بیاید، هوک ماشین بهترین جا برای اتصال به رابط است، زیرا مقاومت کافی را دارد و اساسا برای مقاومت در برابر نیروی کامل وسیله نقلیه در حال کشیده شدن طراحی شده است.
بنابراین هم وسیله نقلیه متحرک و هم وسیله نقلیه ثابت باید دارای قلاب‌های یدک‌کش استاندارد باشند تا بتوان تسمه یا طناب را به طور صحیح بین آن‌ها رابط قرار داد. تنها در این صورت است که هر دو خودرو و البته دیگر خودروهایی که در محور در حال حرکت هستند از آسیب دیدن در امان می‌مانند و ایمنی همه تامین می‌شود.

وجود هوک ماشین روی وسیله نقلیه شما فقط به این خاطر نیست که اگر دچار مشکل شدید، بتوانید از طریق بکسل شدن خودتان را به تعمیرگاه برسانید، بلکه گاهی این قلاب‌ها ابزار کمکی شما برای نجات یک نفر دیگر از استرس هستید.

در بخشی از متن اشاره کردیم که اگر دچار نقص فنی شوید و در راه بمانید اولین کاری که می‌کنید تماس با خانواده و دوستان است.
حال تصور کنید مشکلی مشابه برای یکی از نزدیکان شما رخ داده باشد و شما قرار باشد به محل حادثه بروید و خودرو ساکن را حرکت دهید. در این صورت باید به دنبال هوک عقب ماشین باشید تا بتوانید از طریق تسمه مخصوص، دو خودرو را به صورت ایمن به هم متصل کنید تا با حرکت خودرو شما، ماشین دوم که دچار نقص فنی است یا در گل و برف گیر کرده است از جا کنده شود.

هوک عقب ماشین

قلاب یدک کش توسط خودروسازان به نحوی روی ماشین ثابت شده است که در هنگام کشیده شدن یا کشیدن خودرویی دیگر، حداقل نوسان و لرزش را ایجاد کند، در حالی که اگر طناب یدک را به دیگر قسمت‌های خودرو متصل کنید امکان لرزش خودروها و منحرف شدن وجود دارد که می‌تواند دوباره به خودرو آسیب برساند.

ممکن است روی وسیله نقلیه شما هوک ماشین نصب باشد یا دارای یک قلاب بکسل در صندوق عقب باشد، اما اگر به تر دلیلی این قلاب فلزی را ندارید، امکان خرید نمونه باکیفیت آن وجود دارد و به هر حال احتیاط، شرط عقل است. بهتر است یکی تهیه کنید.
اگر قصد در طرح‌های فروش اقساطی خودرو دارید و از علاقمندان جک S3 هستید، این نوید را به شما می‌دهیم که سایاخودرو در جدیدترین طرح عرضه اقساطی خود، بهترین بستر برای خرید قسطی این ماشین را فراهم کرده است. برای ثبت نام و اطلاع از جزییات شرکت در این طرح با مراکز فروش ما تماس بگیرید.

انواع هوک ماشین کدامند

انواع مختلفی از هوک ماشین وجود دارد و شما می‌توانید تهیه کنید، این امکان برایتان وجود دارد که هم از نمایندگی خودرو خودتان این قلاب‌های یدک کش را بخرید و هم از فروشگاه‌های تامین قطعات و لوازم یدکی. انواع مختلفی از قلاب‌ها وجود دارند، اما مهم است که بدانید هوک، دقیقا به کدام قسمت خودرو شما باید متصل شود و بنابراین قلاب مناسب را خریداری کنید.

• هوک به شکل حلقه U

اکثر وسایل نقلیه دارای یک حلقه متصل u شکل هستند که در صورت نیاز طناب یدک‌کش با قلاب مخصوص درون آن قفل می‌شود. این نوع از گیره نگهدارنده قلاب در وسایل نقلیه قدیمی هم وجود داشت و حتی امروزه هم برخی خودروسازان ترجیح می‌دهند از همان نوع حلقه روی ماشین‌ها استفاده کنند.

انواع هوک ماشین

• هوک چنگکی

به هوک ماشین به شکل چنگک قلاب بکسل نیز گفته می‌شود، معمولا هدف خودروساز از تعبیه چنین قلابی روی ماشین، کشیده شدن آن با وسایل نقلیه سنگین است و احتمالا روی خودروهایی کار گذاشته می‌شود که وزنشان از وزن معمول سدان‌های خانوادگی بیشتر باشد.
آیا قصد خرید اقساطی پژو پارس TU5 را دارید، اما بهترین مرکز فروش آن را پیدا نمی‌کنید که با بهترین شرایط اقدام به عرضه این خودرو کند؟! چرا با دفاتر فروش سایا خودرو تماس نمی‌گیرید؟! ما در طرح ویژه فروش قسطی این خودرو در فصل حاضر بهترین بستر برای ماشین‌دار شدن همه اقشار جامعه را فراهم کرده‌ایم. برای ثبت نام در طرح خرید پارس تیوفایو و یا اطلاع از جزییات طرح با ما تماس بگیرید.

• هوک دوبل

هوک دوبل از استحکام و دوام کافی برای حرکت دادن وسیله نقلیه در جاده ناهموار برخوردار است. معمولا وقتی قرار باشد خودرو را از باتلاق، فرو رفتن در گل، شن، دره و .. بیرون بکشند، از این نوع هوک ماشین استفاده می‌شود. با این حال برای کشیدن خودرو در سطح هموار هم از آن استفاده می‌شود.

هوک در خودرو

• قلاب پینتل

یکی از انواع متداول هوک برای بکسل، قلاب پینتل است. این نوع قلاب در وسایل نقلیه یدک کش کاربرد دارد، بنابراین بهترین مکان برای بازدید از نزدیک این نوع قلاب، عقب کامیون است یا جایی که یک ماشین بزرگ که به تریلر متصل است. قلاب‌های پینتل برای کشش‌های سنگین طراحی شده‌اند و با توجه به حجم باری که می‌توانند یدک بکشند، حجیم‌تر هم هستند.

• هوک ماشین‌های مسابقه‌ای

هوک ماشین مسابقه‌ای معمولا جزیی از زیبایی خودرو نیز محسوب می‌شود و معمولا طرح فانتزی و رنگی دارد. با این حال به سبب محتمل‌تر بودن امکان حادثه برای ماشین‌ها در حین مسابقه، وجود آن روی خودرو ضروری است.

• هوک برقی

امکان ندارد وقتی در حال بررسی مشخصات ماشین‌های لوکس و مدرن روز هستید به امکانی با عنوان هوک عقب ماشین یا هوک برقی برخورد نکنید. اگرچه این امکان، آپشن آنچنان عجیب و پیچیده‌ای نیست، اما ممکن است برایتان سوال پیش بیاید که نصب هوک عقب به چه صورت است یا منظور از هوک برقی چیست.

هوک عقب معمولا برای افرادی کاربردی است که قصد دارند با خودرو خود تجهیزات کشاورزی را حمل کنند و یا بسیار در آفرود شرکت می‌کنند. البته از ما نشنیده بگیرید اما برخی از مالکان شاسی بلند استفاده از هوک عقب را راهی برای پرهیز از وارد شدن ضربه به بدنه خودرو خود در تصادفات می‌دانند، اما لطفا شما هرگز برای چنین کاربردی از آن استفاده نکنید.

ضمنا هوک عقب برای اتصال و حمل دوچرخه نیز کاربرد دارد. حال به این سوال می‌رسیم که هوک برقی ماشین چیست؟ هوک برقی، یک آپشن در خودروهای مدرن امروزی است که قلاب بکسل را به شکل تاشونده طراحی کرده‌اند.

این نوع طراحی بیشتر به علت حفظ زیبایی ظاهری خودرو است ، بنابراین در صورت نیاز، شما با دکمه‌ای که معمولا در صندوق بار تعبیه شده است یا توسط شرکت سازنده محل نصب دقیق آن در دفترچه راهنمای خودرو ذکر شده است، هوک را باز می‌کنید و پس از اینکه کارتان به اتمام رسید آن را مجددا پشت سپر پنهان می‌کنید.

نکات مهم برای خرید هوک ماشین چیست؟

اگر خودرو شما به هر دلیلی مجهز به قلاب نیست، برای خرید هوک ماشین باید نکاتی را در نظر بگیرید. به غیر از انتخاب نوع و شکل قلاب، باید توجه کنید که هر قلاب تا چه میزان وزنی را می‌تواند تحمل کند.

شما باید متناسب با کلاس بدنه ماشین خود برای انتخاب هوک اقدام کنید چون قطعا دلتان نمیخواهد در حال کشیده شدن از خودرو متحرک جدا شوید! مساله دیگر این است که باید ابعاد قلاب با محل اتصال ماشین شما همخوانی داشته باشد، برخی از انواع هوک ماشین قطور هستند و برای هاچبک جمع و جور شما بزرگ به نظر می‌رسند و نصب آن ممکن نیست و احتمالاً برای سوراخ‌های گیرنده روی قاب ماشین شما خیلی ضخیم هستند.

از طرفی قلاب‌های فلزی در معرض اکسید شدن قرار دارند، بهتر است نمونه‌های رنگ شده آن را انتخاب کنید و یا از هوک‌هایی که پوشش دارند استفاده کنید. قلاب رنگ زده علاوه بر اینکه زیبا نیست، امکان شکستن و خوردگی نیز در آن وجود دارد.
اگر قصد شرکت در طرح‌های فروش فوری ایران خودرو را دارید، سایاخودرو درکنار شماست. ما با مزایایی نظیر تحویل فوری، قرارداد شفاف و ارایه مشاوره رایگان پیش از خرید تمامی خودروهای محبوب تولید ایران خودرو را به شما عرضه می‌کنیم. برای اطلاع از جزییات طرح، استعلام قیمت روز خودروها و نیز دریافت مشاوره در ساعات کاری با مراکز فروش ما تماس بگیرید.

2.5/5 - (2 امتیاز)
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مقالات اخیر

کی ام سی X5 یا فیدلیتی پرایم
کی ام سی X5 یا فیدلیتی پرایم؟ کدام بهتر است؟ این سوالی است که ذهن...
مقایسه KMC T9 و KMC T8
مقایسه KMC T9 و KMC T8 از جذاب‌ترین مباحث برای علاقه‌مندان به خودروهای پیکاپ در...
مقایسه خودرو چانگان CS55 پلاس با چانگان CS35 پلاس
در مقاله مقایسه خودرو چانگان CS55 پلاس با چانگان CS35 پلاس به مقایسه و بررسی...
مقایسه چانگان cs35 پلاس با تیگو ۷ پرو
در این مقاله از سایا خودرو قصد داریم تا به مقایسه چانگان cs35 پلاس با...
جهت مشاوره تماس بگیرین