سایا خودرو اعلام میدارد در حال حاضر امکان فروش به کلیه هموطنان عزیز در سرتاسر ایران فراهم میباشد
خریدی متفاوت، فرصت بینظیر برای خرید خودرو دلخواه
خط ویژه واحد فروش: 02171333133
آموزش خرید خودرو در بورس کالا

آموزش خرید خودرو در بورس کالا

آموزش خرید خودرو در بورس کالا

در مرداد 1401، گام های مهمی در ایجاد بازار شفاف و رقابتی برای خرید خودرو برداشته شد. در این تاریخ بود که زیرساخت های لازم ایجاد شد تا مشتریان بتوانند از بورس کالا خودرو خریداری کنند. این ابتکار با هدف تضمین قیمت ‌های منصفانه و ارتقای شفافیت در صنعت فروش خودرو انجام شد. مشتریان برای شرکت در فرآیند خرید رقابتی ملزم به ثبت سفارش خودرو از طریق سامانه خرید اینترنتی بورس کالای کارگزاری مدنظر خود هستند. ثبت نام یک روز قبل از فروش انجام می شود و شرکت کنندگان باید قیمت پایه تعیین شده برای هر خودرو را در نظر بگیرند. خریداران با پذیرش این سیستم می توانند فعالانه وارد رقابت در بازار شوند و میزان مورد نظر خودرو را تضمین کنند.

مراحل خرید خودرو در بورس کالا

اگر قصد استفاده از شرایط فروش اقساطی خودرو را ندارید و می خواهید ماشین مورد علاقه خود را از طریق بورس خریداری کنید، کافیست مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید:

گام اول : ثبت نام در سامانه سجام

با افتتاح حساب، افراد ملزم به ثبت نام در سامانه سجام می باشند. سجام مخفف سامانه جامع اطلاعات مشتریان است که توسط شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه توسعه یافته است. هدف اصلی آن ارائه خدمات یکپارچه و فراگیر به شرکت کنندگان در بازار سرمایه است.

Sejam که به عنوان یک مخزن برای سوابق معاملات سهامداران عمل می کند، دسترسی راحت را برای سهامداران برای مشاهده دارایی های خود و اطلاع از سود آنها امکان پذیر می کند. با رابط کاربرپسند Sejam، سهامداران می توانند بدون زحمت در سیستم حرکت کنند و بینش ارزشمندی در مورد سبد سرمایه گذاری خود به دست آورند تا ماشین مورد علاقه تان مانند شاهین را خریداری کنید.

گام دوم: ثبت نام در کارگزاری

پس از مراحل ثبت نام اولیه در سایت سجام، مرحله بعدی شامل ثبت نام در یک شرکت کارگزاری است. این مرحله حیاتی فعالیت های تجاری در بازار سهام را برای یک فرد تسهیل می کند. بنابراین پس از تکمیل ثبت نام در سجام، باید نسبت به ثبت نام در کارگزاری و دریافت کد آنلاین از بورس کالا اقدام کرد. کد آنلاین به عنوان یک عنصر کلیدی برای فعال کردن معاملات آنلاین یکپارچه و امن در اکوسیستم بازار سهام عمل می کند. پس از ثبت نام می توانید تمام ماشین های مورد علاقه خود اعم از ساینا را ثبت نام کنید.

با کلیک بر روی لینک درج شده درباره فروش اقساطی کرمان موتور بخوانید.

گام سوم: بازکردن حساب وکالتی

گام سوم: بازکردن حساب وکالتی

به عنوان بخشی از فرآیند خرید خودرو از طریق بورس کالا، مرحله سوم شامل راه اندازی یک حساب وکالتی است. حساب وکالتی به عنوان یک حساب بانکی به طور خاص برای واریز وجوه پیش پرداخت مشتری طراحی شده است و توسط بانک های منتخب ارائه می شود. متقاضیان برای افتتاح حساب وکالتی نیاز به دریافت معرفی نامه از بانک ملت دارند که از سایت آنها قابل دریافت است. افراد موظفند پس از تکمیل اطلاعات مورد نیاز با مراجعه به یکی از شعب بانک ملت، مراحل افتتاح حساب را نهایی کرده و حساب وکالتی خود را ایجاد کنند.

در نظر داشته باشید که فرقی نمی کند به دنبال ماشین هایما اس 7 باشید یا خودرویی دیگر! شما بایستی حتما یک حساب وکالتی را ایجاد کنید.

گام چهارم: دریافت کد معاملاتی آنلاین بورس کالا

با دریافت کد سجام در مرحله سوم، افرادی که قصد خرید خودرو از طریق بورس کالا را دارند، باید کد آنلاین مختص بورس کالا را دریافت کنند. توجه به این نکته ضروری است که این کد با کد معاملاتی مورد استفاده در بازار سهام متفاوت است. افرادی که دارای کد معاملاتی بورس هستند باید کد آنلاین بورس کالا را نیز جداگانه دریافت کنند. این کد آنلاین به عنوان یک شناسه متمایز برای تسهیل تراکنش ها و دسترسی به عملکردهای لازم در بستر بورس کالا عمل می کند. بنابراین، متقاضیان باید اطمینان حاصل کنند که هر دو کد را برای مشارکت موثر در فعالیت‌های تجاری دارند.

البته شایان ذکر است که اگر سایت سایا خودرو که به  فروش اقساطی تارا و سایر خودروها می پردازد را انتخاب کنید، دیگر لازم نیست هیچ یک از مراحل ذکر شده را طی کنید! شما همچنین می توانید از این سایت به بررسی  قیمت پارس tu5 و سایر خودروهای روز نیز بپردازید.

گام پنجم: وارد کردن حساب وکالتی

در این مرحله لازم است حساب وکالتی که قبلا در بانک ملت افتتاح شده است را وارد سامانه خرید آنلاین بورس کنید. برای دستیابی به این هدف، افراد می توانند به وب سایت تعیین شده دسترسی پیدا کرده و گزینه «اعلام شماره حساب وکالتی» را انتخاب کنند. با انجام این کار، آنها می توانند جزئیات حساب وکالتی خود را به صورت یکپارچه وارد سیستم کنند. این مرحله تضمین می‌ کند که فرآیند تراکنش ساده باقی می ‌ماند و عملیات روان ‌تر را در سیستم خرید آنلاین تسهیل می‌ کند. برای اطمینان از ادغام مناسب حساب وکالتی با پلتفرم آنلاین بورس، پیروی مجدانه این روش مهم است.

همین امروز می توانید از طریق سایت سایا خودرو بدون نیاز به حساب وکالتی از طریق  فروش اقساطی لاماری، خودرو لاماری یا سایر خودروهای دیگر را از طریق فروش اقساطی جک s5 یا غیره خریداری کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان این مجموعه ارتباط برقرار کنید.

گام ششم: واریز قیمت پایه

گام ششم: واریز قیمت پایه

پس از دریافت نام کاربری و رمز عبور، معمولا ظرف دو روز کاری، آماده خرید خودرو از بورس کالا خواهید بود. با این حال، توجه به این نکته ضروری است که باید منتظر اعلام موجود بودن خودرو در بورس باشید. این اطلاعیه ها همانطور که در بحث های قبلی مطرح شد در سایت بورس کالا اعلام خواهد شد.

به عنوان یک خریدار، اطمینان از اینکه حساب وکالتی شما دارای وجوه کافی است، ضروری است. به طور مشخص قبل از عرضه خودرو در بورس کالا، باید قیمت پایه خودرو مورد نظر را به حساب وکالتی خود واریز کنید. به عنوان مثال، اگر خودروی تک کابین کارای هفته گذشته با قیمت پایه 291 میلیون تومان عرضه می شد، باید قبل از تاریخ فروش، 291 میلیون تومان در حساب وکالتی خود داشته باشید.

گام هفتم: ثبت سفارش خرید خودرو

پس از اینکه متقاضی با موفقیت مبنا را برای خودروی مورد نظر به حساب وکالتی خود واریز کرد، مرحله بعدی ثبت درخواست خود در روز فروش از طریق سامانه آنلاین بورس کالا می باشد. متقاضی با دسترسی به سامانه آنلاین می تواند مشخصات لازم را وارد کرده و مراحل ثبت درخواست را تکمیل کند. این ثبت به سرعت به بخش معاملات کالای کارگزار ارسال می شود. در صورت وجود عرضه کافی، خودروی مورد نظر بر اساس آن خریداری خواهد شد. اطمینان از ثبت نام به موقع و در دسترس بودن وسیله نقلیه درخواستی برای افزایش شانس خرید موفق از طریق بورس کالا بسیار مهم است.

گام هشتم: تعیین نمایندگی

پس از تایید خرید خودرو توسط کارگزاری، خریدار باید از طریق سامانه آنلاین بورس کالا نسبت به انتخاب نمایندگی اقدام کند. با انجام این مرحله خودروی مورد نظر از بورس کالا ایمن می شود. با این حال، برای متقاضیان مهم است که توجه داشته باشند که پس از برنده شدن در خرید، هزینه های اضافی اعمال می شود.

این هزینه ها شامل مالیات بر ارزش افزوده، مالیات و عوارض شماره گذاری و همچنین هزینه بیمه شخص ثالث می شود. متقاضیان باید این هزینه ها را در نظر بگیرند و اطمینان حاصل کنند که بودجه لازم برای پوشش دادن آنها را دارند. با در نظر گرفتن تمامی این جوانب، افراد می توانند فرآیند خرید را با موفقیت به پایان برسانند و خرید خود را از بورس کالا نهایی کنند.

قوانین جدید عرضه خودرو در بورس کالا

قوانین جدید عرضه خودرو در بورس کالا

قوانین تازه عرضه خودرو در بورس کالا عبارت اند از:

  • متقاضیان برای شرکت در خرید خودرو از بورس کالا باید مبلغ پایه و درصد اعلام شده از قیمت پایه خودرو را به حساب نیابتی واریز کنند.
  •  وجوه واریز شده از زمان ثبت نام تا اعلام نتایج در حساب نیابتی مسدود می شود. ثبت و ارسال سفارش تضمین کننده برنده شدن در مسابقه نیست.
  •  متقاضیان باید قیمت پایه ارائه شده توسط شرکت خودروسازی و هزینه های اضافی مانند مالیات، عوارض شماره گذاری خودرو، مالیات بر ارزش افزوده (9 درصد بر اساس قیمت نهایی فروش)، هوشمند سازی کارت خودرو، خدمات حمل و نقل پستی، تولید پلاک را در نظر بگیرند. ، شماره گذاری و بیمه شخص ثالث هنگام تعیین قیمت پیشنهادی آنها.
  • در صورتی که شرکت کنندگان منتخب قصد انصراف از خرید را پس از برنده شدن داشته باشند، باید 5% از ارزش کل معامله را به اضافه 0.5% کارمزد از هر دو انتهای تراکنش (در مجموع 5.5% ارزش معامله) بپردازند.
  • شرکت کنندگان حداکثر 3 روز کاری فرصت دارند تا پس از برنده شدن در مسابقه، مبلغ باقیمانده (باقی مانده) را به حساب وکالتی خود واریز کنند. عدم تکمیل پرداخت در این بازه زمانی منجر به جریمه 0.25% از ارزش کل معامله به ازای هر روز تاخیر از روز چهارم می شود.
  • در صورتی که شرکت کنندگان نتوانند پس از روز ششم پرداخت را تکمیل کنند، تراکنش آنها لغو می شود و 5.5% از کل ارزش تراکنش، کارمزد لغو تراکنش اعمال می شود.

جمع بندی

خودروها در سال ‌های اخیر به دلیل افزایش قابل توجه قیمت‌ ها وارد دسته کالاهای سرمایه ‌ای شده‌ اند. در نتیجه خودروها در کنار سایر کالاهای سرمایه ای به بورس راه پیدا کرده اند. این تحول ناشی از ماده ای در طرح ساماندهی بازار خودرو است که خودروسازان را موظف می کند خودروهای منتخب را در بورس عرضه کنند.

در حال حاضر در بازار بورس کالا خودروهایی مانند شاهین، ون کارا، دیگنیتی و فیدلیتی دیده می شود. افراد برای خرید خودرو از این بازار باید با ثبت نام در سامانه سجام نسبت به افتتاح حساب وکالتی و اخذ کد بورس کالا با ثبت نام در نمایندگی تایید شده سامانه بورس کالا اقدام کنند. در روز ثبت نام باید مبلغ کامل خودرو در حساب وکالتی موجود باشد و درخواست از طریق سامانه بورس کالا ثبت شود.

5/5 - (1 امتیاز)
5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مقالات اخیر

مقایسه خودرو سایپا اطلس با سایپا کوییک GX
با ورود سایپا اطلس به بازار، سؤالات بسیاری در مورد مقایسه این خودرو با سایپا...
مقایسه جک J4 و برلیانس H330
در گذشته نه چندان دور، محصولات جک J5 از جمله پرفروش‌ترین محصولات شرکت کرمان موتور...
تفاوت ساینا و تیبا 2
تیبا در حال حاضر، جایگزین پراید شده است و با وجود اینکه ظاهر آن خیلی...
پیش فروش خودرو لاماری ایما
طبق پیش فروش خودرو لاماری ایما در سامانه یکپارچه عرضه خودرو های وارداتی، این شرکت...
جهت مشاوره تماس بگیرین