سایا خودرو اعلام میدارد در حال حاضر امکان فروش به کلیه هموطنان عزیز در سرتاسر ایران فراهم میباشد
خریدی متفاوت، فرصت بینظیر برای خرید خودرو دلخواه
خط ویژه واحد فروش: 02171333133
روغن ترمز خودرو

از روغن ترمز خودرو خود چه می دانید؟

یکی از ضروری‌ترین انواع روغن برای وسیله نقلیه شما روغن ترمز خودرو است. همان چیزی است که باعث می‌شود در زمان مناسب بتوانید پایتان را روی پدال گاز فشار دهید و ترمز به‌درستی عمل کند. بنابراین این مایع نقشی حیاتی برای حفظ جان شما، سرنشینان، سلامت ماشین شما و البته ایمنی دیگر خودروها و عابران پیاده دارد. زیرا اگر سیستم خودرو شما نتواند به موقع و به‌درستی عمل کند، اتفاقات ناگواری رخ خواهد داد.

فرقی نمی‌کند که چند سال است که رانندگی می‌کنید، فرقی نمی‌کند که سال‌هاست مالک یک خودرو هستید یا به تازگی با شرکت در طرح‌های فروش اقساطی خودرو صاحب ماشین شده باشید، در هر حال ما معتقدیم شما باید بدانید که روغن ترمز چیست و چه کاربردی در ماشین شما دارد.

روغن ترمز خودرو چیست؟

همچنین باید زمان تعویض این روغن حیاتی را بدانید و نشانه‌هایی که خودرو شما از خود بروز می‌دهد تا شما را متوجه کند که زمان تعویض روغن ترمز خودرو فرا رسیده است را درک کنید. حتی اگر تصمیم گرفته‌اید فقط راننده باشید و به نظرتان لازم نیست درباره نکات فنی خودرو اطلاعاتی کسب کنید، دانستن اینکه روغن ترمز چگونه کار می‌کند و در هنگام تعویض آن باید چه کنید، برای شما لازم و ضروری است.

روغن ترمز خودرو چیست؟

مالکان خودرو معمولا دفترچه زمان سنجی دقیقی برای تعویض روغن موتور دارند، یا به صورت تقریبی می‌دانند چه زمانی انقضاء باتری، تسمه تایم یا لاستیک‌هایشان فرا می‌رسد، اما برخی از آن‌ها خیلی ساده از کنار روغن ترمز عبور می‌کنند.

در پاسخ به این سوال که روغن ترمز خودرو چیست باید بگوییم روغن ترمز، مایعی شیمیایی و هیدرولیک است که هر بار که خودرو خود را متوقف می‌کنید از آن استفاده می‌شود. اگر بخواهیم در یک جمله اهمیت این روغن را توصیف کنیم باید اشاره کنیم به این موضوع که اگر روغن ترمز نباشد، سیستم ترمز خودرو کار نمی‌کند.

فرقی نمی‌کند که صاحب یک خودرو خارجی مانند فیدلیتی باشید یا شاهین سایپا زیر پایتان باشد، در هر حال هنگامی که برای توقف، پایتان را روی پدال ترمز می‌فشارید، روغن ترمز این نیرو را دریافت می‌کند، آن را به فشار تبدیل می‌کند و با صادر کردن این سطح از فشار به ترمزهای جلو و عقب، وسیله نقلیه شما را متوقف می‌کند.

جهت آشنایی با شرایط فروش اقساطی هایما S7 در سایا خودرو کلیک کنید.

کاربرد روغن ترمز چیست؟

در بخش قبل درباره اینکه روغن ترمز چیست، مطالبی را بیان کردیم. اینک قصد داریم به کاربرد این محلول شیمیایی بپردازیم. اگرچه آن‌طور که از نام روغن برمی‌آید،ا نتظار می‌رود که نوعی عملیات روانکاری را نیز در دستور کار داشته باشد، اما در واقع چنین نیست. این محلول از نوع سیالات هیدرولیکی تراکم ناپذیر است که قادر است فشار پا روی پدال را به دیگر بخش‌های ترمز در عقب و جلو خودرو منتقل کند.

چه صاحب پژو پارس tu5 باشید چه هیوندای النترا، برای گرفتن ترمز و برای اینکه این بخش از ماشینتان به درستی کار کند، نیازمند روغن ترمز خودرو خواهید بود. البته در نظر داشته باشید که هر روغن ترمزی مناسب خودرو شما نیست و لازم است تا بهترین نوع روغن ترمز برای ماشینتان را شناسایی کنید.

کاربرد روغن ترمز

وظیفه روغن ترمز

وظیفه روغن ترمز این است تا شرایطی را فراهم کند که تمامی اجزا و قطعات سیستم ترمز با هم فعال شوند تا خودرو به‌خوبی و با کمترین تنش، متوقف شود. آنچه باعث می‌شود این محلول شیمیایی سیال عمل کند، دما و فشار است.

انواع روغن ترمز خودرو

شما به‌عنوان یک راننده آماتور یا حرفه‌ای اکنون می‌دانید که روغن ترمز چیست و چگونه کار می‌کند. بنابراین قدم اول برای افزایش دانش فنی خود درباره ماشینتان را به درستی برداشتید. حال وقت آن رسیده است که با انواع روغن ترمز خودرو آشنا شوید تا بدانید دقیقا چه نوع روغنی متناسب خودرو شماست. به‌طورکلی پنج نوع روغن ترمز وجود دارد:

• DOT2

مهم‌ترین نکته‌ای که درباره این نوع روغن ترمز باید بدانید این است که دارای کمترین نقطه جوش یعنی 190 درجه سانتی‌گراد است.

• DOT3

این نوع روغن بر پایه گلیکول به رنگ زرد است و نقطه جوش آن 205 درجه سانتی‌گراد اعلام شده است. این یکی از رایج ترین انواع روغن ترمز خودرو سواری است و اکثر خودروها می‌توانند از آن استفاده کنند.

• DOT4

تمام ویژگی‌های روغن ترمز DOT3 برای روغن ترمز DOT4 وجود دارد با این تفاوت که نقطه جوش آن بالاتر است. نقطه جوش این نوع روغن ترمز 230 درجه سانتی‌گراد اعلام شده است که سبب می‌شود تا روغن کارآمدتری باشد. این روغن ترمز آبی رنگ است.

• DOT5

این نوع روغن ترمز خودرو بر پایه سیلیکون ساخته شده است و دارای بالاترین نقطه جوش.است. بر این اساس روغن DOT5 در 260 درجه سانتی‌گراد به نقطه جوش می‌رسد که حاکی از عملکرد بسیار خوب این محلول است. از دیگر مزایای این نوع روغن ترمز درصد بسیار پایین جذب رطوبت توسط آن است. این نوع روغن ترمز قابل ترکیب شدن با روغن ترمزهای DOT3 و DOT4 نیست. همچنین باید در نظر بگیرید که از این نوع روغن ترمز برای وسایل نقلیه جاده‌ای استفاده نمی‌شود و خودروهای دارای ABS به‌هیچ وجه نباید از این محلول به عنوان روغن ترمز استفاده کنند.

• DOT5.1

این نوع روغن ترمز به رنگ سبز است و تمام ویژگی‌های DOT4 و DOT5 را یکجا دارد. این نوع روغن ترمز خودرو را می‌توان با DOT3 و DOT4 ترکیب کرد.

روغن ترمز سوپر چیست؟

همان‌طور که برای بالا بردن عدد اکتان بنزین معمولی به آن مقداری افزودنی اضافه می‌کنند و با عنوان بنزین سوپر عرضه می‌کنند، روغن ترمز سوپر هم وجود دارد! اگر جایی با این عبارت مواجه شدید، خوب است بدانید که به روغن ترمزهای DOT 5.1 و DOT 4 روغن ترمز سوپر هم می‌گویند.

وظیفه روغن ترمز خودرو

روغن ترمز پراید چه رنگی است؟

مالکان پراید باید بدانند که روغن ترمز خودرو آن‌ها هم می‌تواند از نوع DOT3 و هم از نوع DOT4 باشد. بنابراین اگر از روی رنگ تشخیص می‌دهید چه روغن ترمزی را تهیه کنید، باید بدانید که روغن ترمزهای زرد و آبی سازگار با وسیله نقلیه شماست. ضمنا اگر قصد دارید از پراید به سمت یک خودرو مدرن‌تر و مجهزتر بروید، سایا خودرو هم اکنون طرح فروش اقساطی ساینا s را در دستور کار دارد.

بر این اساس شما می‌توانید با هر میزان سرمایه و هر توان مالی که دارید در این طرح شرکت کنید و از مزایای تحویل فوری، ثبت سند ساینا به نام خودتان، اقساط بلند مدت و قیمت واقعی و منصفانه بهره‌مند شوید.

دلیل کم شدن روغن ترمز خودرو

وقتی بیان می‌کنیم که روغن ترمز یکی از حیاتی‌ترین مایعات مورد نیاز خودرو شماست، بنابراین باید سطح آن دائما بررسی شود و دلیل کم شدن روغن ترمز خودرو مشخص گردد. یکی از شایع‌ترین دلایلی که باعث کاهش روغن ترمز می‌شود، نشتی این مایع است. اما گاهی پای عوامل دیگری هم به میان می‌آید. لنت ترمز فرسوده هم می‌تواند سطح روغن ترمز را کاهش دهد.

بررسی ضخامت درست و استاندارد لنت ترمز را باید به یک متخصص بسپارید. با این حال هرگاه که دیدید ماشین شما برای توقف دچار مشکل است، بهتر است هم سطح محلول را بررسی کنید و هم لنت‌ها را به یک تکنسین کارآزموده نشان دهید.

اگر با شرکت در طرح‌های فروش اقساطی ایران خودرو که توسط سایا خودرو عرضه می‌شود، صاحب یک خودرو صفر شده باشید، احتمال اینکه مشکل در سیستم ترمز به خاطر لنت فرسوده باشد، کم است. اما اگر ماشین دست دوم و کارکرده خریداری کرده‌اید، حتما لنت‌ها را بررسی کنید و در صورت لزوم آن‌ها را تعویض کنید.

روغن ترمز زرد

فرق روغن ترمز زرد و آبی چیست؟

در پاسخ به این سوال که فرق روغن ترمز زرد و آبی چیست باید بگوییم که این دو نوع روغن در نقطه جوش و میزان تحمل رطوبت با یکدیگر تفاوت دارند. روغن ترمز آبی DOT4 دارای نقطه جوش بالاتر و تحمل میزان رطوبت بیشتری نسبت به نوع زرد رنگ DOT3 است.

علائم کاهش روغن ترمز

شما به عنوان راننده باید علائم کاهش روغن ترمز خودرو خود را بشناسید تا بتوانید به‌موقع مشکل را مرتفع کنید و ایمنی را به خودرو خود برگردانید. چنانچه با یکی از موارد زیر مواجه شدید، بررسی کنید که آیا وسیله نقلیه شما به‌مقدار کافی روغن ترمز دارد یا خیر:

• بوی سوختگی به مشام می‌رسد

هرگونه بوی سوختگی را جدی بگیرید. اگر احساس می‌کنید دودی که از اگزوز ماشینتان خارج می‌شود مثل همیشه نیست و بوی سوخت می‌دهد حتما مساله را پیگیری کنید. گرم شدن بیش از حد ترمزها ممکن است علت اصلی ایجاد بوی سوختگی باشد.

• سروصدای ترمز عجیب و غریب شده است

صدای جیرجیر کردن، ساییده شدن، خراشیدگی و به‌طورکلی هرگونه سروصدای ترمز که عجیب و غریب باشد، ممکن است به‌علت کاهش سطح روغن ترمز اتفاق بیفتد.

• مشکلات لنت

روغن ترمز خودرو در کنار تجهیزات متعدد ترمز مانند لنت عمل می‌کند. بنابراین تغییر در سطح آن ممکن است باعث سر و صدا و یا مشکلات در لنت ترمز نیز بشود.

زمان تعویض روغن ترمز

• سفت شدن پدال ترمز

تغییر در سطح روغن ترمز ممکن است منجر به سفت شدن پدال ترمز شود، به‌طوری‌که وقتی پای خود را روی پدال قرار می‌دهید متوجه می‌شوید که برای ترمز گرفتن فشار بیشتری لازم است. البته اگر با نرمی بیش از حد پدال ترمز هم مواجه شدید، حتما سطح روغن ترمز را بررسی کنید.

• روشن شدن چراغ هشدار ترمز

اگر چراغ هشدار ترمز روشن شد، اولین چیزی که باید مورد بررسی قرار بگیرد، سطح روغن ترمز است. معمولا خودروهای مدرن همه مجهز به چراغ ABS هستند که چند ثانیه پیش از استارت خوردن خودرو روشن و سپس خاموش می‌شود. اگر این چراغ روشن ماند، بیانگر وجود نقصی در عملکرد ترمز است و یکی از مشکلات احتمالی می‌تواند مقدار محلول شیمیایی برای ارسال نیرو به ترمزهای جلو و عقب باشد. بنابراین اگر چراغ هشدار ترمز رانا پلاس سقف شیشه ای یا پراید یا هر خودرو دیگری که مالکش هستید، روشن ماند، موضوع را جدی بگیرید چراکه پای ایمنی شما و دیگر سرنشینان در میان است.

زمان تعویض روغن ترمز خودرو

اگر به شما یا مکانیک اثبات شد که ماشینتان دچار نشتی مایع ترمز است، بنابراین زمان تعویض روغن ترمز خودرو فرا رسیده است. در این مواقع دیگر نباید دست روی دست بگذارید و بنشینید محاسبه کنید که چند کیلومتر طی کرده‌اید و چند ماه از آخرین باری که روغن ترمز را تعویض کرده‌اید می‌گذرد. همچنین اگر نشانه‌های کاهش سطح روغن ترمز را مشاهده کردید، باید موضوع را با یک تکنسین خبره در میان بگذارید.

اما چنانچه هیچ کدام از این مشکلات برای خودرو شما رخ نداد یا به تازگی یک دستگاه کوییک s صفر خریداری کرده‌اید که در حال حاضر ترمزهای به‌موقع و نرمی‌ می‌گیرد، اما نمی‌دانید چه زمانی باید برای تعویض روغن ترمز اقدام کنید، ادامه مطلب برایتان کاربردی خواهد بود.

بهترین زمان تعویض روغن ترمز به‌همراه بهترین نوع روغن ترمز توسط شرکت سازنده در دفترچه راهنمای خودرو درج شده است. معمولا سازندگان به مالکان توصیه می‌کنند که هر دو سال یک‌بار برای تعویض روغن ترمز خودرو اقدام کنند. برخی دیگر به جای ماه و سال، مقدار کیلومتر طی شده را عنوان می‌کنند. اما اگر هیچ مطلبی در این باره پیدا نکردید، بهتر است با خدمات پس از فروش تماس بگیرید یا از یک مکانیک راهنمایی بخواهید.

چجوری روغن ترمز خودرو را عوض کنیم؟

نحوه تعویض روغن ترمز خودرو

نحوه تعویض روغن ترمز خودرو اصلا سخت نیست و حتی خودتان هم می‌توانید آن را انجام دهید، اما لازم است یک نفر دیگر هم در کنارتان باشد. ابتدا روغن مناسب ماشین خود را تهیه کنید، سپس به کمک یک سرنگ یا ساکشن روغن ترمز قبلی را تخلیه کنید و سپس روغن جدید را به مخزن بریزید. حالا سراغ چرخ‌ها بروید، آچار بردارید و پیچ هواگیری را باز کنید، یک نفر باید پدال ترمز را تا انتها فشار دهد. برای تمام چرخ‌ها این کار را انجام دهید تا روغن ترمز جدید جایگزین قبلی شود.

کلام آخر

هر چقدر که روغن موتور برای به حرکت دراوردن موتور وسیله نقلیه شما لازم و ضروری است، روغن ترمز خودرو نیز برای متوقف کردن آن حیاتی به‌نظر می‌رسد. به‌همین دلیل در این مقاله از سری مقالات مجله سایا خودرو تلاش کردیم اطلاعاتی مختصر، اما کاربردی درباره روغن ترمز در اختیارتان بگذاریم تا به یک راننده با دانش فنی کافی تبدیل شوید.

چنانچه قصد شرکت در طرح‌های فروش اقساطی پژو 207، شاهین، تارا، دنا و به‌طورکلی خودروهای ایرانی یا محبوب‌ترین خودروهای خارجی موجود در بازار کشورمان را دارید، می‌توانید از طریق مجموعه ما اقدام کنید و از مزایای متعدد خرید قسطی بهره‌مند شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر و یا ثبت نام در طرح‌های عرضه اقساطی خودرو با ما تماس بگیرید.

4.9/5 - (11 امتیاز)
3 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مقالات اخیر

کی ام سی X5 یا فیدلیتی پرایم
کی ام سی X5 یا فیدلیتی پرایم؟ کدام بهتر است؟ این سوالی است که ذهن...
مقایسه KMC T9 و KMC T8
مقایسه KMC T9 و KMC T8 از جذاب‌ترین مباحث برای علاقه‌مندان به خودروهای پیکاپ در...
مقایسه خودرو چانگان CS55 پلاس با چانگان CS35 پلاس
در مقاله مقایسه خودرو چانگان CS55 پلاس با چانگان CS35 پلاس به مقایسه و بررسی...
مقایسه چانگان cs35 پلاس با تیگو ۷ پرو
در این مقاله از سایا خودرو قصد داریم تا به مقایسه چانگان cs35 پلاس با...
جهت مشاوره تماس بگیرین