سایا خودرو اعلام میدارد در حال حاضر امکان فروش به کلیه هموطنان عزیز در سرتاسر ایران فراهم میباشد
خریدی متفاوت، فرصت بینظیر برای خرید خودرو دلخواه
خط ویژه واحد فروش: 02171333133
سیستم ARP

سیستم ARP چیست؟

اگر تاکنون با عبارت سیستم ARP مواجه نشده‌اید و نمی‌دانید چه کاربردی دارد، اجازه بدهید این مقاله را با یک سوال آغاز کنیم. به‌نظر شما در یک پیچ تند امکان واژگونی یک خودرو هاچبک مانند 206 بیشتر است یا یک مینی‌ون خانوادگی مانند سوبا M4؟! برای اینکه پاسخ این سوال را به‌طور دقیق ارایه کنیم لازم است تا درباره مفهوم مرکز ثقل خودرو توضیحاتی ارایه کنیم.

سیستم ARP چیست؟

مرکز ثقل همان نقطه‌ای از بدنه خودرو است که وزن اصلی بر آن متمرکز شده است، به‌طوری که اگر قرار باشد به‌وسیله یک طناب از روی زمین بالا کشیده شود، چنانچه طناب دقیقا روی مرکز ثقل قرار بگیرد، خودرو به تعادل می‌رسد و یک طرف بر طرف دیگر سنگینی و فشار وارد نمی‌کند. جالب است بدانید که همین مرکز ثقل، نقش تعیین‌کننده‌ای در واژگونی خودروهایی با ابعاد کشیده دارد که مرکز ثقل بالاتری دارند. سیستم ARP با استفاده از سنسورهای تعبیه شده روی خودروهای طویل و سنگین، سطح شتاب ماشین در پیچ‌های تند را کنترل می‌کند و با فعال کردن سیستمی که مانع از واژگونی می‌شود، سطح ایمنی بیشتری فراهم می‌کند.

با توضیحاتی که گذشت، پاسخ دادن به سوال ابتدایی این مقاله دشوار نیست. سدان‌ها و هاچبک‌ها بسیار کمتر از شاسی‌بلندها، ون‌ها و مینی ون‌ها واژگون می‌شوند. به‌همین دلیل مجهز بودن این خودروها به سیستم ضد واژگونی، یک امتیاز مهم برای آن‌هاست.

جهت آشنایی با شرایط فروش اقساطی جک K7 در سایا خودرو کلیک کنید.

سیستم ARP چیست؟

ARP برای اینکه به‌درستی عمل کند باید از اطلاعات و عملکرد سایر سیستم‌های امنیتی استفاده کند. سیستم‌هایی که به‌ کمک ARP می‌آیند شامل سیستم کنترل پایداری الکترونیکی، سیستم کنترل کشش خودرو و سیستم ترمز ضد قفل است. در واقع مجموعه‌ای از سنسورها اطلاعات دقیقی را به ARP می‌رسانند تا هنگامی که خودرو با یک دور تند ناگهانی (پیچ تند) یا لرزش شدید مواجه شود، وارد عمل شود.

پیرامون توضیح اضافه‌تر درباره اینکه سیستم ARP چیست باید گفت، این سیستم نیروهای جانبی بیش از حد را به‌وسیله حسگرها دریافت می‌کند و از بروز حوادث جلوگیری می‌کند. به‌محض اینکه این سیستم احساس کند ممکن است خطری خودرو را تهدید کند یا ماشین واژگون شود، عملیات انتقال گشتاور شروع می‌شود. گشتاور باید به چرخ‌هایی منتقل شود که سطح چسبندگی بالاتری دارند، در این حالت از سطح شتاب خودرو کاسته می‌شود و ترمز ضد قفل ABS نیز وارد عمل می‌شود.

جهت کسب اطلاعات درباره فروش اقساطی کرمان موتور کلیک کنید.

عملکرد سیستم ARP

سیستم ARP چگونه زمان دقیق واژگون شدن خودرو را تشخیص می‌دهد؟

اطلاعات دریافتی از سنسورها و سیستم‌های کنترل پایداری، کنترل کششی و ترمز ضد قفل به ایسیو خودرو برده می‌شود و این کامپیوتر قادر است تا زمان دقیق واژگونی را محاسبه کند. در این زمان سیستم ARP دست به‌کار می‌شود و مانع بروز حادثه می‌گردد. بنابراین ARP با استفاده از سنسورها و سایر سیستم‌ها و محاسبه‌ای که کامپیوتر به‌عنوان مغز متفکر خودرو انجام می‌دهد، تشخیص می‌دهد چه زمانی وارد عمل شود.

آیا با وجود سیستم ARP امکان واژگونی صفر است؟

به‌نظر می‌رسد اینطور نیست که با وجود ARP امکان واژگونی غیرممکن شود، چراکه سازندگان این سیستم در ادامه توضیحات درباره اینکه ARP چیست و چگونه عمل می‌کند، این توضیحات را هم اضافه کرده‌اند که با فعال شدن این سیستم دور موتور کاهش پیدا می‌کند و ترمز چرخ‌ها وارد عمل می‌شوند، اما اگر این موارد کارساز نبود و سیستم تشخیص دهد که همچنان امکان واژگونی خودرو وجود دارد، کمربندهای پیش کشنده و ایربگ‌ها را فعال می‌کند تا صدمات احتمالی را کاهش دهد.

عملکرد سیستم ARP به چه صورت است؟

درباره عملکرد سیستم ARP به‌عنوان سیستم فعال در برابر واژگونی active rollover protection پیش از این نیز مطالبی ارائه شد. این سیستم هنگامی که احساس کند نیروی جانبی بیشتر از حد معمول به خودرو وارد شده است فعال می‌شود تا ایمنی بیشتری ارایه کند.

به‌عبارتی چنانچه شما با شرکت در طرح فروش اقساطی خودرو از سایا خودرو صاحب یک مینی‌ون یا کراس اوور شده باشید که مجهز به سیستم ضد واژگونی باشد، وقتی وارد یک پیچ خطرناک شوید مجموعه سنسورها تشخیص می‌دهند تغییراتی در مسیر و شتاب خودرو اتفاق افتاده است. داده‌ها به مرکز کنترل می‌روند و خطر تشخیص داده می‌شود. با توجه به اینکه خودرو شما مرکز ثقل بالاتری دارد و احتمال واژگون شدن آن وجود دارد، سیستم ARP از شتاب می‌کاهد تا از بروز حادثه پیشگیری کند.

تفاوت بین سیستم‌های ESP و ARP چیست؟

سیستم پایداری الکترونیکی یا ESP موظف است تا در شرایط بحرانی از راننده و خودرو پشتیبانی کند. بنابراین هنگامی که قصد خرید خودرو تحویل فوری به‌صورت نقد یا اقساط از سایا خودرو را دارید، ابن نکته را در نظر بگیرید که آیا خودرو انتخابی شما مجهز به ESP هست یا خیر.

وجود ESP یک امتیاز و در دنیای مدرن امروز یک ضرورت برای خودروهاست. سیستم پایداری الکترونیکی هنگامی که در کنار سیستم ترمز ضد قفل (ABS) و سیستم کنترل کشش قرار بگیرد یک سطح فوق‌العاده امنیتی را ارائه می‌دهد. سیستم ARP جزیی از سیستم پایداری الکترونیکی است که در کنار سایر حسگرها حرکات لغزش خودرو را تشخیص می‌دهد و به‌موقع در برابر آن‌ها سطح حفاظت ایمنی ارائه می‌دهد.

بنابراین در تفاوت بین ESP و ARP باید گفت، این دو سیستم در کنار یکدیگر و با استفاده از عملکرد سایر سیستم‌‌های ایمنی سطح بالاتری از امنیت خودرو و سرنشینان را ارایه می‌دهند و مکمل یکدیگرند. وجود این سیستم‌ها بر روی کراس اوورها و ون‌ها تا 80 درصد از لغزش جاده‌ای خودرو پیشگیری می‌کند.

سیستم ضد واژگونی

مزایای وجود سیستم ARP برای خودرو چیست؟

اگر بخواهیم از مزایای سیستم ARP برای خودروها بگوییم گریزی می‌زنیم به زمانی که قصد گرفتن گواهینامه رانندگی داشتید. حتما خاطرتان هست که وقتی در حال آموزش بودید، سطح نگرانی کمتری را در مواجه با سرعت‌گیرها یا خودروهایی که ناگهان جلوی شما می‌پیچیدند داشتید، زیرا دلتان به مربی و کلاچ و ترمز گرفتن‌های او گرم بود! سیستم ARP همان یار کمکی است، یاری که مزایای زیر را برای راننده به ارمغان می‌آورد:

• با لغزش خودرو مقابله می‌کند
• در شرایط بحرانی رانندگی حفاظت موثری از راننده و خودرو ارائه می‌کند
• عملکردهای ایمنی بیشتری در رانندگی ارائه می‌دهد
• آرامش خاطر و راحتی رانندگی را هدیه می‌کند
• چابکی رانندگی را افزایش می‌دهد

سخن پایانی

در این مطلب از بخش بلاگ سایا خودرو درباره عملکرد سیستم ARP سخن گفتیم. برای خرید نقدی یا اقساطی خودروهایی که مجهز به این سیستم ایمنی پیشرفته هستند با مراکز فروش ما تماس بگیرید.

4.5/5 - (2 امتیاز)
5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مقالات اخیر

مقایسه چانگان cs35 پلاس با تیگو ۷ پرو
در این مقاله از سایا خودرو قصد داریم تا به مقایسه چانگان cs35 پلاس با...
مقایسه تارا اتوماتیک با شاهین اتوماتیک
مقایسه تارا اتوماتیک و شاهین اتوماتیک همیشه جذابیت خاص خود را دارد. این دو خودرو،...
مقایسه خودرو سایپا اطلس با سایپا کوییک GX
با ورود سایپا اطلس به بازار، سؤالات بسیاری در مورد مقایسه این خودرو با سایپا...
مقایسه جک J4 و برلیانس H330
در گذشته نه چندان دور، محصولات جک J5 از جمله پرفروش‌ترین محصولات شرکت کرمان موتور...
جهت مشاوره تماس بگیرین