سایا خودرو اعلام میدارد در حال حاضر امکان فروش به کلیه هموطنان عزیز در سرتاسر ایران فراهم میباشد
خریدی متفاوت، فرصت بینظیر برای خرید خودرو دلخواه
خط ویژه واحد فروش: 02171333133
نگهداری از خودرو

نکات مهم نگهداری از خودرو که باید بدانید

دانستن نکات مهم نگهداری از خودرو، به ویژه در این اوضاع اقتصادی که به قول قدیمی‌ترها «حتی هزار تومان هم، هزار تومان است!» بسیار حائز اهمیت است.
فرقی نمی‌کند که صاحب یک خودرو قدیمی هستید یا با شرکت در طرح‌های فروش اقساطی خودرو قصد دارید تکانی به اوضاع رفاهی معیشتتان بدهید. در هر حال شما به دانش نگهداری از خودرو نیاز دارید تا متحمل خرج‌های سنگین نشوید.
ما در این مطلب نکاتی را مطرح می‌کنیم که با رعایت آن‌ها تا حدود زیادی می‌توانید سلامت ماشین شخصی‌تان را تضمین کنید. با ما همراه باشید.

تعویض روغن به موقع

 به موقع برای تعویض روغن اقدام کنید

فکر می‌کنید هر روزی که تعویض روغن را به تعویق می‌اندازید، چقدر خرج روی دستتان می‌گذارید؟ شاید در نظر شما تفاوت آنچنانی بین امروز تعویض کردن روغن با هفته دیگر یا ماه دیگر نباشد، اما واقعیت چیز دیگری است.
یکی از نکات مهم نگهداری از خودرو تعویض روغن به هنگام است. مشکلاتی که روغن آلوده می‌تواند برای ماشین شما ایجاد کند، هم تعدادشان زیاد است و هم پرهزینه هستند.

با اندک علمی از مکانیک خودرو می‌دانید که روغن بر بسیاری از عملکردهای خودروی شما تأثیر مستقیم می‌گذارد. بنابراین هر طور که حساب کنید، هزینه کردن برای تعویض روغن، بهتر از هزینه تعمیر کردن موتور و دیگر قطعات است.
اگرچه معمولا گفته می‌شود هر 90 روز یک بار یا پس از طی کردن هر 5000 کیلومتر برای تعویض روغن اقدام کنید، اما زمان تعویض روغن برای هر خودرویی متفاوت است و بستگی به نوع عملکرد ماشین شما هم دارد.
با این حال در این بخش از مقاله نکات مهم نگهداری از خودرو ما به شما تاکید می‌کنیم که طلایی‌ترین زمان برای تعویض روغن خودرو شما همان چیزی است که کمپانی در دفترچه راهنما آورده است، لطفا بر طبق آن عمل کنید تا متوجه کمترین خسارت شوید.

بیشتر بخوانید: فروش اقساطی کوییک s

بررسی فیلتر هوا

 فیلتر هوا را بررسی کنید و در صورت آلودگی آن را عوض کنید

فیلتر هوا که جنسی کاغذی سلولوزی یا پنبه‌ای دارد، بر خلاف ابعاد و ظاهرش، نقشی بسیار خطیر ایفا می‌کند. چنانچه انقضای عملکرد آن رسیده باشد، آلودگی‌ها و ریزگردها به راحتی وارد موتور شده و اختلال در کارکرد موتور قطعی است.
اگر وقتی در حال رانندگی هستید، چشمتان می‌سوزد، واکنش‌های آلرژیک نشان می‌دهید و یا وقتی درب خودرو را باز می‌کنید بوی نم و کپک می‌شنوید، احتمالا دوران فیلتر هوای کابین شما سرآمده است.

بنابراین از دیگر نکات مهم نگهداری از خودرو چک کردن فیلتر هوا موتور و کابین است تا حرکت خودرو و تهویه مطبوع دچار اختلال نشود.
هزینه خرید فیلتر هوای جدید و پرداخت دستمزد برای تعبیه آن، رقم قابل توجهی نیست، اما تاثیری که بر سالم نگه داشتن ماشین شما دارد، بسیار ارزشمند است.

سلامت شمع های خودرو

به سلامت شمع‌ها دقت کنید

شمع‌ها قطعات کوچکی هستند که در خودروهای جدید به تعداد سیلندرها در هر ماشین تعبیه شده‌اند. شمع وظیفه دارد با دریافت الکتریسیته از کوئل، ایجاد جرقه نماید تا سوخت و هوا در محفظه احتراق، منفجر شده و موتور به حرکت در بیاید.
از نکات مهم نگهداری از خودرو وارسی مداوم سلامت شمع‌هاست، زیرا نقص در این قطعه مستقیما موتور را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

فرقی نمی‌کند که صاحب پراید هستید یا قصد خرید و استفاده از شرایط فروش اقساطی شاهین دارید، هر خودرویی که سوار می‌شوید، شمع یکی از مهم‌ترین قطعات آن به شمار می‌رود. زیرا اگر متوجه نقص آن نشوید و برای رفع عیب و تعویض آن زیر بار هزینه نروید، ناچارید چندین برابر ضرر کنید و برای سلامت موتور هزینه گزافی بپردازید.

سلامت لاستیک

از سلامت لاستیک زاپاس مطمئن باشید

از نکات مهم نگهداری از خودرو که نمی‌توان از قلم انداخت، مطمئن بودن از سلامت لاستیک زاپاس است. همان قدر که باد و سلامت چهار چرخ زیر ماشین را وارسی می‌کنید و برایتان مهم است، باید به لاستیک زاپاس هم اهمیت بدهید.
فکرش را بکنید که مجبور هستید یکی از لاستیک‌ها را عوض کنید، به سراغ زاپاس می‌روید و می‌بینید که قابل استفاده نیست. در این حال چاره ای جز تماس با امداد خودرو یا پیداکردن یک یدک کش نخواهد بود، در حالی که اطمینان از سلامت لاستیک از راه‌های مراقبت از ماشین است.

باتری خودرو

باتری را بررسی کنید

نمی‌توان درباره نکات مهم نگهداری از خودرو مطالبی را بیان کرد، اما به باتری که جزیی ضروری از ماشین شماست نپرداخت.
فرقی نمی‌کند که برای خرید اقساطی دنا پلاس توربو اتومات اقدام کرده باشید یا صاحب یک ماشین قدیمی هستید در هر حال باتری بخشی از خودرو است که از روشن شدن و حرکت کردن ماشین تا شارژ کردن گوشی همراه شما ارتباط مستقیمی با سلامت آن دارد.
​​باتری‌ها معمولا بین 2 تا 5 سال عمر مفید دارند، اما عواملی هم هستند که این دوران را بلندتر یا کوتاه‌تر می‌کنند.

دانستن نکات مهم نگهداری از خودرو و به طور خاص و ویژه نگهداری از باتری، باعث می‌شود تا برای مدت طولانی‌تری باتری را حفظ کنید و هزینه نکنید. با رعایت مواردی ساده مانند:

⦁ پرهیز از رانندگی کوتاه
⦁ استفاده نکردن از رادیو یا تهویه مطبوع در حالت ساکن
خاموش کردن چراغ‌ها هنگام خروج
⦁ و چک کردن سفت بسته شدن باتری می‌توانید به راحتی باعث افزایش عمر باتری شوید.
⦁ لنت ترمز را تعویض کنید

برای مراقبت از خودرو و داشتن باتری سالم، لازم است هر 5 سال یکبار باتری خودرو خود را به دست بررسی بسپارید تا از سوی تعمیرکاران ماهر تایید شود.

آیا وقتی ترمز می‌زنید صدای جیرجیر می‌شنوید؟

اگر چنین است، وقت تعویض لنت‌های ترمز رسیده است.
وقتی صحبت از نکات مهم نگهداری از خودرو می‌شود، پای قطعات مهمی وسط می‌آید. لنت‌های ترمز یکی از مهم‌ترین قطعات خودرو شما هستند که با ایجاد اصطکاک روی دیسک ترمز به توقف خودرو کمک می‌کنند.

فرقی نمی‌کند که به شرکت در طرح فروش اقساطی فیدلیتی فکر می‌کنید یا یک خودرو کارکرده ایرانی دارید، در هر حال تعویض لنت درست است که هزینه روی دستتان می‌گذارد، اما ایمنی و سلامت خودرو را تضمین می‌کند.
پیشنهاد می‌کنیم هر بار که برای تعویض روغن اقدام می‌کنید، روغن ترمز را چک کنید تا مطمئن شوید رنگ آن تیره نشده است. اگر تیره بود، هشداری است برای شما که سیستم ترمز و لنت‌ها احتیاج به تعویض دارند.

جای لاستیک‌ها را عوض کنید

یکی از نکات مهم نگهداری از خودرو تعویض لاستیک‌ها با یکدیگر است، چرخش لاستیک به این معناست که شما به شکل متناوب و دوره‌ای موقعیت لاستیک‌ها را به شکل عقب جلو یا پهلو با پهلو، با هم تعویض کنید.

تعویض منظم لاستیک‌ها باعث می‌شود تا شما به راحتی با یک نگاه متوجه شوید که آیا لاستیک ماشین شما سالم است یا نه و فشار هوای آن‌ها را بررسی کنید. هم چنین می‌توانید لاستیک‌ها را از نظر لرزش یا عمق آج بسنجید.

ممکن است برایتان سوال پیش آمده باشد که تعویض لاستیک‌ها با هم چه ربطی به نکات مهم نگهداری از خودرو دارد، در پاسخ باید بگوییم انجام این کار به طرز قابل توجهی عمر مفید لاستیک‌ها را افزایش می‌دهد. به این دلیل که سایش در هر چهار لاستیک شما به طور مساوی انجام نمی‌شود، در نتیجه با این کار شما از حداکثر توان همه لاستیک‌ها استفاده می‌کنید، در نتیجه در پیچ‌ها قدرت ترمز بیشتری دارید و می‌توانید رانندگی ایمن‌تری را تجربه کنید.

اگر تمام موارد مربوط به نگهداری از خودرو را فراموش کنیم و تنها به بررسی جای لاستیک ها بپردازیم، موارد نگهداری از ماشین را به خوبی انجام داده ایم.

مراقبت از بدنه خودرو

به دقت بدنه ماشین را زیر نظر بگیرید

پیشنهاد می‌کنیم چنانچه یک راننده تازه کار هستید که به تازگی با خرید اقساطی ایران خودرو یا سایپا صاحب ماشین شده‌اید، حداقل هفته‌ای یک بار فقط دور خودرو خود بچرخید و به دقت بدنه را زیر نظر بگیرید.
این یکی از نکات مهم نگهداری از خودرو برای تازه‌کارهاست، زیرا با دیدن و وارسی فرو رفتگی‌ها یا متوجه می‌شوند در چه مکان‌هایی سطح خودرو آن‌ها سابیده شده است یا یادشان نمی‌آید!
اگر یادتان آمد، رفتارهای خطرناک رانندگی خود را بشناسید و چنانچه یادتان نیامد، لازم است تا شش دانگ حواستان را در رانندگی جمع کنید. فراموش نکنید یک بدنه سالم بیانگر یک رانندگی ایمن است.

 از سلامت چراغ‌ها مطمئن باشید

حداقل ماهی یک بار پیش از اینکه ماشین را به پارکینگ ببرید، در برابر درب ورودی خانه چراغ‌های جلو را بررسی کنید، راهنما بزنید و پیاده شوید و بررسی کنید آیا چراغ‌های شما کار می‌کنند یا خیر.
این معاینه نیاز به متخصص نکات فنی خودرو ندارد و خودتان به کمک چشم غیر مسلح هم میتوانید سلامت آن را تشخیص دهید. از فردی بخواهید پشت ماشین بایستد و شما را از سالم بودن چراغ ترمز مطلع کند.

سلامت چراغ‌ها یکی از نکات مهم نگهداری از خودرو است، بسیاری از حوادث جاده‌ای زمانی رخ می‌دهد که ماشین پشت سری درک درستی از عملکرد خودرو شما ندارد. شما در هنگام رانندگی فقط از طریق چراغ‌ها با دیگران گفتگو می‌کنید، بنابراین همواره سلامت چراغ‌ها را بررسی کنید.

رادیاتور را بررسی کنید

رادیاتور بخش اصلی سیستم خنک کننده خودرو شما است و وظیفه دارد تا مایع خنک کننده موتور را در سطح مناسبی حفظ کند، چه پراید سوار می‌شوید چه مالک خودرو گران قیمت دیگنیتی باشید، سیستم خنک کننده و رادیاتور خودروی شما باید تمیز باشد تا کارآمد و موثر کار کند.
چنانچه رادیاتور دچار رسوب شده باشد، عملکرد سیستم خنک کننده مختل خواهد شد و در نتیجه موتور به درستی کار نمی‌کند. از نکات مهم نگهداری از خودرو این است که بدانید چه زمانی رادیاتور ماشین شما نیاز به شستشو دارد تا عملکرد بهتری ارائه کند.
معمولا با استفاده از مواد رسوب زدا و جرم‌گیر رادیاتور با صرف هزینه اندک و به راحتی پاکسازی می‌شود. اگر این عملیات به درستی انجام نشود ممکن است به موتور آسیب جدی وارد شود و شما را متحمل هزینه‌های سنگینی کند.

دانش خود را درباره چراغ‌های هشدار خودرو بالا ببرید

هر خودرو مجموعه‌ای از هشدارها و چراغ‌هایی دارد که در موقع مقتضی روشن می‌شوند تا به شما پیامی را برسانند.

لازم است تا دانش فنی خود را در این باره بالا ببرید تا بتوانید اقدام مقتضی را انجام دهید.
از نکات مهم نگهداری از خودرو این است که تفسیر روشن شدن چراغ چک را بلد باشید و فرضیات موجود را بررسی کنید. برخی دیگر از چراغ‌های هشدار تمام مواردی که عیب و نقص پیش آمده است یا مواردی است که شما فراموش کرده‌اید را به شما یادآور می‌شود. از کم شدن باد تایرها تا نبستن درپوش بنزین پس از سوخت رسانی.
اگر با چراغ هشداری مواجه شدید که تفسیرش را نمی‌دانستید، آن را نادیده نگیرید، برای حفظ ایمنی خودتان، سرنشینان و خودرو، سریعا به یک مکانیک مراجعه کنید.

در نظر داشته باشید که نگهداری ماشین تنها این نیست که درمورد لاستیک ها یا اگزوز اطلاعات داشته باشید، بلکه لازم است که دانش خود را در رابطه با چراغ های هشدار بالا ببرید و موارد مربوط به این موضوع را بررسی کنید.

بخش داخلی خودرو

نگهداری داخل خودرو را جدی بگیرید

همان قدر که دانستن نکات فنی مهم است و شستشوی ظاهری ماشین نیز حائز اهمیت است، باید روی نگهداری داخل خودرو نیز حساس بود.
از نکات مهم نگهداری از خودرو در بخش داخلی آن این است که با تعبیه کفپوش‌های سه بعدی و روکش‌های پلاستیکی یا چرمی در حفظ کف ماشین و صندلی‌ها بکوشید.
ترجیحا خوردن و آشامیدن را به بیرون ماشین موکول کنید و جارو برقی کشیدن ماشین را فراموش نکنید.
نگهداری خودرو در هر آب و هوایی شرایط خاصی را می‌طلبد، اگر در شهرهای پر باران هستید، از کفی استفاده کنید که رسانای گل و لای و آب به کف ماشین نباشد، اگر ساکن شهرهای خشک هستید، نباید هنگام خروج از خودرو شیشه‌ها را تماما بالا بکشید، زیرا زندانی کردن هوای خشک در داخل خودرو موجب فرسودگی پیش از موعد ماشین می‌شود.

رانندگی خود را اصلاح کنید

همه نکات مهم نگهداری از خودرو به حفظ و تعمیر قطعات و اجزای ماشین بر نمی‌گردد، بلکه بخش مهمی از آن به نحوه رانندگی شما مرتبط است.
اگر در زمره رانندگانی هستید که به ماشین خود سخت می‌گیرید و عادت به شتاب گرفتن سریع، ترمزگیری سریع، پیمودن پیچ‌های تند با سرعت زیاد، پریدن از روی موانع و سرعت‌گیرها، تعویض دنده سخت و … دارید، متاسفانه باید خدمتتان عرض کنیم که خیلی زود خودرو شما فرسوده خواهد شد.
اگر راننده‌ای با دانش فنی بالا و رانندگی ایمن هستید، نه تنها طول عمر خودرو شما افزایش خواهد یافت، بلکه در هزینه تعمیر و نگهداری و نیز تامین سوخت صرفه‌جویی کرده‌اید.

به جرات می توان گفت که اصلاح رانندگی مهم ترین موضوع در نکات نگهداری خودرو است.

بهترین روش نگهداری از خودرو

بهترین روش نگهداری از خودرو این است که ضمن اینکه خود را به راننده‌ای با دانش فنی تبدیل می‌کنید که نیازهای ماشینتان را به موقع تشخیص می‌دهید و هشدارهای آن را درک می‌کنید، الگوی رانندگی خود را نیز اصلاح کنید.
نکات مهم نگهداری از خودرو به این سبب بیان نمی‌شود که شما هرگز وارد لاین سرعت نشوید و همیشه به دست به عصا در جاده حرکت کنید. بر عکس، شما باید از همه ظرفیت خودرو خود استفاده کنید، اما زمانی که فضای کافی در اختیار دارید.
با در نظر گرفتن نکاتی که در این مقاله به همت تیم تولید محتوای سایا خودرو تالیف و ارائه شد و نیز افزایش مهارت خود در رانندگی و مطالعه بیشتر درباره خودرویی که مالک آن هستید، می‌توانید عمر مفید وسیله نقلیه خود را به طرز چشمگیری افزایش دهید.

2.6/5 - (24 امتیاز)
2.3 3 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مقالات اخیر

مقایسه چانگان cs35 پلاس با تیگو ۷ پرو
در این مقاله از سایا خودرو قصد داریم تا به مقایسه چانگان cs35 پلاس با...
مقایسه تارا اتوماتیک با شاهین اتوماتیک
مقایسه تارا اتوماتیک و شاهین اتوماتیک همیشه جذابیت خاص خود را دارد. این دو خودرو،...
مقایسه خودرو سایپا اطلس با سایپا کوییک GX
با ورود سایپا اطلس به بازار، سؤالات بسیاری در مورد مقایسه این خودرو با سایپا...
مقایسه جک J4 و برلیانس H330
در گذشته نه چندان دور، محصولات جک J5 از جمله پرفروش‌ترین محصولات شرکت کرمان موتور...
جهت مشاوره تماس بگیرین