خط ویژه واحد فروش : 02171333133

پرداخت اقساطی جریمه خودرو به علاوه نکات مهم آن

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | دوشنبه 17 آبان 1400 در ساعت 22 : 21 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

جریمه خودرو امروزه به خصوص در جاده های شلوغ و پرترافیک شهری امری اجتناب ناپذیر است که رانندگان با آن مواجه هستند.

پرداخت جریمه های راهنمایی و رانندگی و پرداخت جریمه ماشین از مواردی است که بسیاری از صاحبان خودرو به صورت روزانه با آن سروکار دارند. امروزه صاحبان خودرو می توانند از طریق های مختلفی برای پرداخت جریمه های خودرو اقدام کنند که یکی از این روش ها پرداخت قسطی جریمه خودرو می باشد.

پرداخت قسطی جریمه خودرو راه کاری مناسب برای افرادی است که جریمه تجمیعی و یا جریمه سنگین دارند. لازم به ذکر است که هر خودرویی با داشتن شرایط استفاده از طرح پرداخت قسطی جریمه، مانند خرید خودرو با استفاده از  امکانات فروش اقساطی خودرو از مجموعه ای معتبر مانند سایا خودرو می توانند از این راهکار برای پرداخت مبالغ جریمه استفاده کنند.

خرید اقساطی خودرو

جریمه خودرو:

جریمه یا خلافی خودرو شامل تمامی تخلفات و نقص قوانین راهنمایی و رانندگی می باشد که افراد با استفاده از خودرو به آن مرتکب می شوند. تخلفات راهنمایی و رانندگی به طور مرتب و با دقت بالا در پرونده خودرو ثبت می شود. این پرونده نزد نیروی انتظامی می باشد.

تخلفات خودرو توسط ماموران راهنمایی و رانندگی ثبت می شود. با پیشرفت تکنولوژی دقت نیروی پلیس نیز در کنترل راه ها و خودروها افزایش یافته است.

بسته به نوع تخلف و یا سرپیچی از قوانین راهنمایی و رانندگی و یا در صورت رانندگی پرخطر معمولا هزینه های مربوط به جریمه متغیر و از مقادیر کم تا سنگین را شامل می شود. رانندگان همواره بایستی نسبت به پرداخت جرایم خود اقدام کنند. در این رابطه می توان از شیوه های پرداخت یک باره و پرداخت قسطی جریمه خودرو  بهره گرفت.

 استفاده از طرح پرداخت قسطی جریمه خودرو به راننده کمک می کند تا در زمان دلخواه و البته با توجه به شرایط مقداری از مبلغ جریمه را به صورت قسطی پرداخت کند.

چگونگی جریمه خودرو توسط پلیس راهنمایی و رانندگی:

جریمه خودرو

جریمه خودرو  به وسیله پلیس راهنمایی و رانندگی انواع مختلفی دارد. چهار نوع تسلیمی، الصاقی، دوربینی و دو برگی دربرگیرنده نوع های متفاوت جریمه شدن خودرو می باشد که در زیر به صورت اجمالی آن ها را بررسی می کنیم؛

-روش ثبت جریمه خودرو به وسیله دوربین: امروزه با مکانیزه شدن بسیاری از وسایل و تجهیزات راهنمایی و رانندگی، کنترل خودروها و رانندگان متخلف بسیار راحت تر انجام می شود. در این مورد دوربین های ثبت خلافی به عنوان همیار پلیس راهنمایی و رانندگی عمل می کنند. دوربین ها در این سیستم نظارتی هوشمند نقش موثری در کاهش ترافیک و ثبت تخلف دارد. به این ترتیب می توان گفت که حتی دوربین نقش موثری در کاهش تخلفات خواهد داشت.

برخی از دوربین ها سرعت خودروها را ثبت می کنند و برخی دیگر پلاک خودرو ها را ثبت و بررسی می کنند. بنابراین می توان گفت دوربین ها دارای تکنولوژی خاص و در نتیجه عملکرد و کارایی متفاوت هستند.

- روش تسلیمی ثبت جریمه: در این روش برگه خلافی توسط پلیس به راننده تحویل داده می شود. پلیس در برگه جریمه مشخصات راننده و گواهینامه وی، نوع تخلف، محل و زمان تخلف و همچنین مشخصات خودرو را در برگه ثبت میکند.

لازم یه ذکر است که اگر جریمه تسلیمی تا 60 روز پرداخت نشود، مبلغ آن دو برابر می گردد.

-روش الصاقی برگه جریمه خودرو: در مورد تخلفاتی مانند پارک ممنوع، در حالتی که راننده خودرو در محل حضور ندارد پلیس برگه جریمه را زیر برف پاک کن خودرو می گذارد.

لازم به ذکر است اگر جریمه الصاقی در زمان تعیین شده پرداخت نشود، مشمول افزایش مبلغ جریمه می باشد.

-روش دوبرگی ثبت جریمه خودرو: اگر راننده به صورت عمدی یا سهوا در صورت ارتکاب به تخلف راهنمایی و رانندگی نسبت به دریافت برگه جریمه بی توجه باشد. در این حالت پلیس دو برگه جریمه را پر خواهد کرد. برگه نخست مربوط به تخلف راننده است و برگه دوم مربوط به عدم توجه راننده به فرمان پلیس می باشد.

انواع جریمه و یا دلایل جریمه شدن خودرو:

جریمه خودرو

 برخی جریمه های ثبت شده توسط پلیس با استفاده از روش های یاد شده به شرح زیر می باشد:

-جریمه مادی خلافی رانندگی: ثبت فیش کاغذی جریمه توسط پلیس و ثبت آن در پرونده خلافی خودرو.

-جریمه نمره منفی: ایجاد قانون نمره منفی علاوه بر ثبت جریمه نقدی با رسیدن به حد خاصی راننده را متحمل جرایم دیگر می کند.

-جریمه توقیف خودرو: در برخی از تخلفات علاوه بر عدم امکان رانندگی، راننده بایستی جریمه مربوط به توقیف خودرو را پرداخت کند. از این جمله  جرایم توقیف خودرو می توان تصادفات منجر به فوت، نداشتن بیمه شخص ثالث، ارتکاب دو یا چند تخلف به صورت هم زمان، دورزدن درجا و انجام حرکات نمایشی، استفاده از مواد مخدر و روان گردار و یا حتی غیر طبیعی بودن وضعیت راننده در اثر مستی، استفاده از وسیله نقلیه بدون مدرک را نام برد.

-جریمه کرونایی خودرو: در شرایط حال حاضر جریمه کرونایی در داخل و خارج شهر نیز به جریمه های راهنمایی و رانندگی اضافه شده است.

جریمه تخلفات خودرو همچنین شامل مواردی از جمله بیرون آوردن دست از خودرو، نشاندن مسافر در کنار (سمت چپ) راننده، پرتاب زباله و یا آب دهان و بینی، در اغوش گرفتن کودک حین رانندگی، نداشتن بیمه معتبر شخص ثالث، نداشتن پلاک با ناخوانا بودن آن، استفاده از شیشه دودی، توجه نکردن به فرمان ایست پلیس و ... می باشد.

استعلام جریمه پرداختی خودرو:

جریمه خودرو

گاها پیش می آید که راننده با تمامی دلایل جریمه خودرو آشنا نیست. همچنین ممکن است راننده در جریان برخی از جریمه های خودرو نباشد و یا آن ها را فراموش کرده باشد. برای اطلاع دقیق از مبالغ و نوع جریمه ها بهتر است هر چند مدت یکبار نسبت به استعلام و پرداخت بدهی مربوط به خلافی اقدام کنید. برای استعلام  جریمه خودرو می توانید از روش های انلاین با استفاده از نرم افزار ها و سایت ها، تلفن و موبایل و همچنین مراجعه حضوری به پلیس 10+ استفاده کنید.

شیوه های پرداخت جریمه خودرو:

جریمه خودرو

پرداخت مبالغ جریمه خودرو را می توان با استفاده از روش های متفاوتی مانند استفاده از اپلیکیشن، سامانه های پرداخت جریمه، تلفن و ... به صورت یکباره پرداخت کرد. گاهی مبلغ جریمه خودرو به قدری بالا است که پرداخت آن برای راننده ممکن نیست. در این موارد طرح پرداخت قسطی جریمه خودرو به کمک راننده می آید. با استفاده از طرح پرداخت قسطی جریمه خودرو راننده از نظر مالی تحت فشار قرار نمی گیرد.

شرایط و نحوه پرداخت قسطی جریمه خودرو:

جریمه خودرو

پرداخت قسطی جریمه خودرو در صورتی امکان پذیر است که مجموع مبلغ جریمه کمتر از یک میلیون تومان باشد. در این روش راننده می تواند بدون پیش پرداخت و در مدت زمان یک سال نسبت به پرداخت قسطی جریمه خودرو اقدام کند. 

این طرح شامل حال همه رانندگان می شود. لازم به ذکر است که این طرح برای رانندگانی با جریمه بیش از 3 میلیون تومان و توقیف شده دارای اولویت می باشد.

از جمله دیگر شرایط می توان به؛ اینکه خودرو فرسوده نباشد یا خودرو دارای شکایت قضایی نباشد اشاره کرد. همان طور که می دانید به طور متوسط سن فرسودگی خودرو 20 سال می باشد. البته این سن با توجه به نوع و میزان کارکرد خودروها متفاوت است. به طور کلی شرایط پرداخت قسطی جریمه خودرو شامل حال خودروهای فرسوده نمی شود. همچنین بد نیست که بدانید در صورت وجود شکایت و جرایم قضایی نمی توانید از شرایط پرداخت قسطی بیمه خودرو استفاده کنید.

در اینجا پیشنهاد می کنیم، اگر مجبور یا مایل به خرید خودرو هستید و بودجه شما کافی نیست. می توانید با مراجعه به مجموعه سایا خودرو و استفاده از مزایای خرید خودرو با بودجه کم نسبت به خرید اقساطی ایران خودرو و خرید اقساطی سایپا اقدام کنید. در این صورت علاوه بر داشتن خودرویی نو می توانید از دردسر و هزینه های خودروی فرسوده در امان باشید و همچنین از مزایای آن در هر مورد بهره بگیرید.

یکی دیگر از شرایط استفاده از پرداخت قسطی جریمه خودرو، نوع جریمه می باشد. چنانچه بیش تر از 40 درصد کل جرایم شما مربوط به جرایم حادثه ساز باشد، نمی توانید از این شرایط استفاده کنید. برخی از جرایم حادثه ساز عبارتند از :

-       سبقت غیر مجاز

-       سرعت غیر مجاز

-       دور زدن ممنوع

-       عبور وسیله نقلیه از پیاده رو

-       تجاوز یا انحراف به سمت چپ معبر

-       رانندگی با خودرو دارای نقص فنی

-       عدم رعایت شرایط مندرج در گواهینامه

-       عدم رعایت فاصله مناسب با دیگر وسایل نقلیه

-       عبور از منطقه عبور ممنوع

-       رانندگی به شکل مارپیچ

-       روشن نکردن چراغ در شب و شرایط لازم

-       عدم رعایت حق تقدم عبور

توجه داشته باشید که اگر خودرو توقیف و یکی از موارد بالا موجب جریمه آن شده باشد. حتی اگر مبلغ جرایم سنگین باشد، نمی توان از شرایط پرداخت قسطی بیمه برای آن استفاده کرد. در این مورد برای ترخیص خودر بایستی مبلغ جریمه یکجا پرداخت شود.

همچنین همانگونه که گفته شد مبلغ جریمه در صورت پرداخت قسطی باید دست کم در مدت یک سال پرداخت شود. در این مدت امکان خرید و فروش خودرو استفاده کننده از این شرایط وجود ندارد. در صورت استفاده از امکان پرداخت قسطی جریمه خودرو، مهری در کارت خودرو برای نشانه استفاده از این طرح زده می شود و این امکان وجود دارد که خودرو در اثر عدم پرداخت بدهی توقیف شود.

اگر مایل به خرید خودرو هستید برای جلوگیری از تبعاتی هم چون انتقال سند و یا توقیف خودرو در اثر عدم پرداخت جریمه، می توانید با استفاده از شرایط مجموعه سایا خودرو نسبت به خرید خودروی نو با شرایط فروش اقساطی خودرو اقدام کنید. برای مثال می توانید با خرید اقساطی پارس اتومات، خرید اقساطی پژو tu5  در صورت تمایل و یا هر خودرویی دیگر از این مجموعه از خودرویی بدون هر گونه نقص فنی و نو استفاده کنید.

دو روش برای پرداخت قسطی جریمه خودرو وجود دارد که عبارتند از:

> پرداخت انلاین

>پرداخت از طریق دستگاه خودپرداز

چگونگی قسطی کردن جریمه خودرو:

جریمه خودرو

برای قسطی کردن مبلغ جریمه وسیله نقیله ابتدا بایستی به سایت راهور 120 وارد شوید. سپس؛

  1. بر روی قسمت خدمات در این سایت کلیک کنید،
  2. به قسمت استعلام میزان تخلفات رانندگی وارد شوید (در این بخش حجم اطلاعات بالا است و پیشنهاد می کنیم در مورد کندی سیستم صبور باشید)،
  3. در این مرحله کد 8 رقمی بارکد پستی درج شده بر پشت کارت ماشین را وارد کنید و پس از آن تصویر امنیتی واقع در زیر ان را نیز وارد کنید،
  4. در این مرحله می توانید، تعداد و جزئیات تخلف ها و مبالغ آن را مشاهده کنید.
  5. برای پرداخت جریمه قسطی تنها کافی است، هر کدام از جریمه ها که توانایی پرداخت آن را دارید، انتخاب کنید.
  6. با انتخاب جریمه تیک کنار آن فعال می شود، سپس گزینه پرداخت جریمه را در پایین صفحه انتخاب کنید.
  7. در مرحله بعد وارد صفحه ای می شوید که در آن قبوض خود را مشاهده کنید، در صورت صحت اطلاعات گزینه بررسی قبوض را بزنید.
  8. در این مرحله با وارد کردن اطلاعات کارت بانکی نسبت به پرداخت قسطی جریمه خودرو اقدام کنید.

بهتر است بدانید که این پرداخت ها پس از 72 ساعت به روز رسانی می شود. در صورتی که عجله دارید می توانید برای پرداخت از طریق خودپرداز اقدام کنید. سپس قبض را به مراجع مربوط تحویل دهید.

لازم به ذکر است در مورد خودرو های توقیف شده مالک خودرو با دردست داشتن مدارک هویتی و مدارک خودرو باید به آدرس محل ترخیص خودرو ذکر شده در پشت برگه مراجعه کند. پس از تایید مدارک مالک خودرو با دادن تعهدی مبنی بر پرداخت جریمه در مدت یکسال آن را تحویل گرفته که به این جهت مهری به این مضمون بر روی کارت خودرو زده می شود.

در پایان باید گفت رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی نه تنها برای سلامت راننده و سرنشینان مفید است و مهم تلقی می گردد، شما را از پرداخت هزینه های مربوط به نقص این قوانین معاف می کند. البته توجه داشته باشید استفاده از طرح پرداخت قسطی جریمه خودرو در کنار رعایت و توجه به قوانین راهنمایی و رانندگی به شما کمک شایانی می کند.

 همچنین پیشنهاد می کنیم با پرداخت به موقع مبالغ جریمه از طرح های بخشودگی و تخفیف جریمه بهره بگیرد.

ثبت نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
پرداخت اقساطی جریمه خودرو به علاوه نکات مهم آن

پرداخت اقساطی جریمه خودرو به علاوه نکات مهم آن

جریمه خودرو امروزه به خصوص در جاده های شلوغ و پرترافیک شهری امری اجتناب ناپذیر است که رانندگان با آن ...
مدارک لازم برای خرید لاستیک دولتی

مدارک لازم برای خرید لاستیک دولتی

این روزها افزایش تورم و قیمت ارز باعث افزایش چشمگیری در قیمت لاستیک برای خودروها شده است. این افزایش ...
چطور با بودجه کم خودرو مورد علاقه خود را بخرم؟

چطور با بودجه کم خودرو مورد علاقه خود را بخرم؟

این روزها با توجه به سیر صعودی قیمت خودروهای داخلی و خارجی در بازار، دیگر بسیاری از خریداران قادر به ...
علت گاز خوردن ماشین

علت گاز خوردن ماشین

علت گاز خوردن ماشین هرچه که باشد، باعث بالا رفتن دور موتور و آسیب به آن می‌شود. به هر حال ریشه ...
فروش خودرو در مجموعه سایا خودرو صرفا به صورت تحویل روز و آنی می باشد و هیچگونه ثبت نام در خصوص فروش و تحویل مدت دار صورت نمیپذیرد.